D-6/443/49/04 - Opodatkowanie VAT usług wykonywanych na podstawie umowy zlecenia

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 14 lipca 2004 r. Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie D-6/443/49/04 Opodatkowanie VAT usług wykonywanych na podstawie umowy zlecenia

Pytanie podatnika

Czy wykonując usługi na podstawie umowy zlecenia Podatnik staje się podatnikiem podatku VAT w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535)?

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) w odpowiedzi na złożone w dniu 15 czerwca 2004 r. zapytanie informuje o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego następująco:

zapytanie dotyczy: czy wykonując usługi na podstawie umowy zlecenia Podatnik staje się podatnikiem podatku VAT w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535)?

W świetle art. 15 ust. 3 pkt 2 i 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 1, nie uznaje się czynności: wykonywanych przez osobę fizyczną na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące umowy zlecenia, albo umowy o dzieło, jeżeli umowę taką osoba fizyczna zawarła z pracodawcą, z którym pozostaje w stosunku pracy, lub jeżeli w ramach takiej umowy wykonuje pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy, oraz z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2-8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności.

Uwzględniając powyższe w przypadku gdy umowa zlecenia lub umowa o dzieło nie jest zawarta przez usługodawcę z jego pracodawcą, ani nie jest wykonywana na rzecz pracodawcy, a także gdy w tak nazwanych umowach nie określono wszystkich cech istotnych dla umowy o pracę takich jak: warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia, a przede wszystkim odpowiedzialności zatrudniającego za czynności zatrudnionego - to podlegają one opodatkowaniu VAT z tytułu samodzielnej działalności gospodarczej. Ponieważ wykonujący te czynności usługodawca, nie jest wówczas pozbawiony przymiotu samodzielności przy realizacji tych umów na własny rachunek i ryzyko.

Podatnik rozpoczynający wykonywanie czynności określonych w art. 5 w/w ustawy w ciągu roku podatkowego, jeżeli nie zrezygnuje ze zwolnienia w trybie art. 113 ust. 4 powyższej ustawy, jest zwolniony od tego podatku z mocy prawa do momentu przekroczenia w roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000 euro, tj. w 2004 r. kwoty 45.700 zł w proporcji do okresu prowadzenia w tym roku działalności. Zgodnie z art. 113 ust. 5 w/w ustawy jeżeli wartość sprzedaży u podatników zwolnionych od podatku na podstawie ust. 1 przekroczy kwotę, o której mowa w ust. 1, zwolnienie traci moc w momencie przekroczenia tej kwoty. Obowiązek podatkowy powstaje z momentem przekroczenia tej kwoty, a opodatkowaniu podlega nadwyżka sprzedaży ponad tę kwotę.

Informacja udzielona według stanu prawnego na dzień wydania niniejszego pisma.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl