D/415-93/06/R1 - Czy zapłacona w kwietniu 2006 r. opłata wstępna w kwocie brutto i zafakturowana przez leasingodawcę może być jednorazowo zaliczona do kosztów uzyskania przychodów?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 5 lipca 2006 r. Urząd Skarbowy Kraków-Podgórze D/415-93/06/R1 Czy zapłacona w kwietniu 2006 r. opłata wstępna w kwocie brutto i zafakturowana przez leasingodawcę może być jednorazowo zaliczona do kosztów uzyskania przychodów?

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze działając na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 17 maja 2006 r. (data wpływu 31 maja 2006 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Po analizie stanu faktycznego tut. organ uznał, iż podatnik jest uprawniony do złożenia wniosku o wydanie interpretacji, a w sprawie tej nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Z wniosku wynika, że w kwietniu 2006 r. zawarła Pani umowę leasingu operacyjnego dotyczącą samochodu osobowego. Wydatki wynikające z umowy związane są z osiąganiem przychodów.

We wniosku zwróciła się Pani z zapytaniem czy zapłacona w kwietniu 2006 r. opłata wstępna w kwocie brutto (podatek VAT nie podlega odliczeniu) i zafakturowana przez leasingodawcę może być jednorazowo zaliczona do kosztów uzyskania przychodów?

Zgodnie z art. 23b ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), opłaty ustalone w umowie leasingu, ponoszone przez korzystającego w podstawowym okresie umowy z tytułu używania środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowią przychód finansującego i odpowiednio koszt uzyskania przychodów korzystającego, z zastrzeżeniem ust. 2 tego artykułu, jeżeli umowa ta spełnia następujące warunki:

1)

została zawarta na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym rzeczy ruchome lub wartości niematerialne i prawne, albo została zawarta na okres co najmniej 10 lat, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym nieruchomości, oraz

2)

suma ustalonych w niej opłat, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych.

Jeżeli umowa spełnia obydwa warunki zawarte w tym artykule prawo do zastosowania zasady w nim określonej zależy jedynie od tego czy firma leasingowa nie korzysta ze zwolnień określonych w art. 23b ust. 2 ustawy. Jeżeli zatem firma leasingowa z takich zwolnień nie korzysta, leasingobiorca ma prawo do ujęcia w kosztach uzyskania przychodu pełnych kwot ponoszonych opłat ustalonych w umowie leasingu łącznie z opłatą wstępną. Wobec tego kwota opłaty wstępnej stanowi koszt uzyskania przychodu miesiąca kwietnia 2006 r.

W związku z tym, stanowisko Pani w tej kwestii zawarte we wniosku jest prawidłowe.

Powyższa interpretacja:

-

zgodnie z art. 14a § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę;

-

stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa nie jest wiążąca dla podatnika/następcy prawnego podatnika odpowiedzialnego za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

Na powyższe postanowienie przysługuje zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia (art. 236 Ordynacji podatkowej).

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl