D-3/443/25/05 - Zwrot VAT od towarów nabytych w ramach programu SAPARD.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 31 maja 2005 r. Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie D-3/443/25/05 Zwrot VAT od towarów nabytych w ramach programu SAPARD.

"(...) W dniu 15 czerwca 2004 r. zawarł Pan umowę z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa określającą warunki i tryb udzielenia pomocy finansowej z funduszy Unii Europejskiej i z funduszy krajowych Programu SAPARD na realizację przedsięwzięcia - zakup ciągnika Ursus 5714 oraz agregatu uprawowego Ares L.

Będąc rolnikiem ryczałtowym niezarejestrowanym jako podatnik od towaru i usług, dokonującym dostawy produktów rolnych zarówno na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, jak również podmiotów zarejestrowanych jako podatnicy podatku od towarów i usług, od których otrzymuje Pan faktury VAT-RR, w dniu 16 czerwca 2004 r. dokonał Pan zakupu ciągnika Ursus 5714 (...) uprawowego Ares L (...).

(...) Podatek VAT może stanowić koszt kwalifikowany inwestycji realizowanej w ramach Programu SAPARD jedynie w przypadku, gdy nie jest on możliwy do odzyskania przez podatnika.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535) - zwalnia się od podatku dostawę produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej, dokonywaną przez rolnika ryczałtowego oraz świadczenie usług rolniczych przez rolnika ryczałtowego.

W związku z powyższym jako rolnik ryczałtowy nie jest Pan czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług w świetle cytowanej ustawy o VAT.

W myśl art. 88 ust. 4 ww. ustawy obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 20.

Ponieważ jako rolnik ryczałtowy korzysta Pan ze zwolnienia, nie będzie Panu przysługiwało prawo odliczenia podatku naliczonego zawartego w fakturach zakupu bez względu na formę ich finansowania w tym między innymi z funduszu SAPARD.

Zgodnie z art. 115 ust. 1 ww. ustawy rolnikowi ryczałtowemu dokonującemu dostawy produktów rolnych dla podatnika podatku od towarów i usług, który rozlicza ten podatek, przysługuje zryczałtowany zwrot podatku z tytułu nabywania niektórych środków produkcji rolnictwa opodatkowanych tym podatkiem. Kwota zryczałtowanego podatku jest wypłacana rolnikowi ryczałtowemu przez nabywcę produktów rolnych. Stawka zryczałtowanego zwrotu podatku, o którym mowa w ust. 1, wynosi 5% kwoty należnej z tytułu dostawy produktów rolnych pomniejszonej o kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku - zgodnie z ust. 2.

Dokonując dostaw produktów rolnych dla podatników podatku od towarów i usług udokumentowanych fakturami VAT-RR, na warunkach ww. ustawy, otrzymuje Pan od tych podmiotów zryczałtowany zwrot podatku, który stanowi odzyskany podatek VAT z tytułu nabycia niektórych środków produkcji rolnictwa bez względu na rodzaj źródeł, z których finansował Pan zakupy w tym ze środków SAPARD.

W związku z tym, że może odzyskać Pan podatek VAT, podatek ten nie może stanowić kosztu kwalifikowanego inwestycji realizowanej w ramach Programu SAPARD.

Zgodnie z § 27a ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 97, poz. 970 z późn. zm.) - zwrot podatku z tytułu nabycia towarów i usług lub importu towarów i usług przysługuje również podmiotom, które przed dniem 1 maja 2004 r. zawarły z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa umowy w ramach Specjalnego Programu Akcesyjnego na Rzecz Rozwoju Rolnictwa i Obszarów Wiejskich (Sapard) dotyczące refundacji ze środków Unii Europejskiej części kosztów kwalifikowanych związanych z realizacją przedsięwzięć w ramach tego programu.

Zwrot podatku, w myśl postanowień § 27a ust. 3 - przysługuje podmiotom, o których mowa w ust. 1 po spełnieniu określonych warunków. Jednym z nich jest podpisanie umowy przed dniem 1 maja 2004 r.

Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego umowę z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zawarł Pan w dniu 15 czerwca 2004 r., a więc nie spełnia Pan jednego z warunków uprawniających do uzyskania zwrotu podatku. (...)"

Opublikowano: S.Podat. 2005/12/59