D-1/423-57/05 - Obowiązek dołączenia CIT-ST do składanej deklaracji CIT-2.

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 9 grudnia 2005 r. Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie D-1/423-57/05 Obowiązek dołączenia CIT-ST do składanej deklaracji CIT-2.

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216, art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie postanawia uznać przedstawione stanowisko w złożonym wniosku o interpretację przepisów prawa podatkowego za nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 października 2005 r. wpłynął wniosek (uzupełniony pismem z dn. 14 listopada 2005 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w którym przedstawiono następujący stan faktyczny:

Firma ma siedzibę w Lublinie, nie posiada oddziałów z indywidualnym adresem zarejestrowanych poza swoją siedzibą. W związku z wygraniem przetargu na ochronę obiektu poza swoją siedzibą tzn. w gminie "N", zatrudnia tam pracowników. Umowy o pracę z pracownikami zawierane w siedzibie firmy wskazują jako miejsce pracy "N". Wynagrodzenia dla ww. pracowników naliczane są w siedzibie firmy w Lublinie i zaliczki podatkowe (PIT 4) odprowadzane do urzędu skarbowego właściwego dla firmy tzn. Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie. Do deklaracji CIT 2 nie dołączamy załącznika CIT-ST uważając, że firma nie posiada zakładów położonych na obszarze jednostki samorządu terytorialnego innej niż właściwa dla ich siedziby, więc nie ma obowiązku składania sprawozdania wymienionego w art. 28 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych z dnia 15 lutego 1992 r. z późn. zm..

W związku z tym Spółka zwraca się z zapytaniem, czy postępowanie firmy jest prawidłowe.

Podatnik zajął następujące stanowisko:

Nie załączanie do deklaracji CIT-2 załącznika CIT-ST w przedstawionej sytuacji jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) stosownie do swojej właściwości miejscowej naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola, albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W związku z powyższym udzielam interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego następująco:

Zgodnie z art. 28 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) podatnicy posiadający zakłady (oddziały) położone na obszarze jednostki samorządu terytorialnego innej niż właściwa dla ich siedziby, są obowiązani składać do urzędu skarbowego w terminie wpłat zaliczek miesięcznych w przypadku dokonywania tych wpłat w uproszczonej formie lub załączać do deklaracji oraz zeznania o wysokości dochodu (straty) informacje, sporządzone zgodnie z odrębnymi przepisami, w celu ustalenia dochodu z tytułu udziału jednostek samorządu terytorialnego we wpłatach z podatku dochodowego od osób prawnych.

Stosownie do art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (Dz. U. Nr 203, poz. 1966) jeżeli podatnik podatku dochodowego od osób prawnych posiada zakład (oddział) położony na obszarze jednostki samorządu terytorialnego innej niż właściwa dla jego siedziby, to część dochodu z tytułu udziału we wpływach z tego podatku jest przekazywana do budżetu jednostki samorządu terytorialnego, na której obszarze znajduje się ten zakład (oddział), proporcjonalnie do liczby zatrudnionych w nim osób na podstawie umowy o pracę.

Przepis art. 10 ust. 3 ww. ustawy definiuje pojecie zakładu: jest to określone w umowie o pracę miejsce wykonywania pracy, położone na obszarze jednostki samorządu terytorialnego innej niż jednostka samorządu terytorialnego właściwa dla siedziby podatnika. Również ta ustawa (przepis art. 10 ust. 4) nakłada na podatników podatku dochodowego od osób prawnych obowiązek sporządzania i przekazywania informacji składanych do urzędów skarbowych, zawierających wykaz zakładów (oddziałów) oraz liczbę zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, świadczących pracę w poszczególnych zakładach (oddziałach) ze wskazaniem jednostek samorządu terytorialnego, na których obszarze są położone.

Wzór i terminy składania ww. informacji określa Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2003 r. w sprawie rozliczeń dochodów z tytułu udziału jednostek samorządu terytorialnego we wpływach z podatku dochodowego od osób prawnych (Dz. U. z 2003 nr 224 poz. 2228).

Jak wynika więc z powyższego, przyjęta konstrukcja prawna zakłada, że wyodrębnionym organizacyjnie zakładem jest określone w umowie o pracę z konkretnym pracownikiem miejsce świadczenia pracy. Nie ma więc znaczenia czy w danym miejscu świadczenia usług prowadzone jest biuro oddziału. Określenie przez pracodawcę miejsca świadczenia pracy przez konkretnego pracownika przesądza o tym, która gmina uzyska udział w podatku dochodowym od osób prawnych, zapłaconym przez pracodawcę. Miejsce wykonywania pracy jest jedynym kryterium w tym zakresie.

Jak wynika z przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego w umowie o pracę dla pracowników pracujących w "N" jest określone miejsce pracy "N", czyli na terenie innej gminy niż gmina Lublin.

W związku z tym podatnik jest zobowiązany do wypełnienia oprócz deklaracji CIT-2 także załącznik CIT-ST (informację podatnika do ustalenia należnych jednostkom samorządu terytorialnego dochodów z tytułu udziału we wpływach z podatku dochodowego od osób prawnych).

POUCZENIE

Informuje się, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Zgodnie z art. 14a § 4, w związku z art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej na niniejsze postanowienie służy stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl