D-1/423-34/04 - Koszt uzyskania przychodu

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 21 czerwca 2004 r. Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie D-1/423-34/04 Koszt uzyskania przychodu

Przedsiębiorstwo posiada ośrodek wypoczynkowy, będący zakładowym obiektem socjalnym. Czy wydatki poniesione na utrzymanie ośrodka wypoczynkowego, sfinansowane ze środków obrotowych będą kosztem uzyskania przychodów?

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926, z późn. zm.) w odpowiedzi na złożone w dniu 21 maja 2004 r. zapytanie informuje o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego następująco:

Zapytanie dotyczy: Przedsiębiorstwo prowadzące działalność gospodarczą posiada ośrodek wypoczynkowy będący zakładowym obiektem socjalnym.

Do 30 kwietnia 2004 r. koszty utrzymania ośrodka (energii elektrycznej, gazu, utrzymania czystości, remontów, dozoru itp.) finansowane były z Funduszu Socjalnego i nie stanowiły kosztów uzyskania przychodów na mocy art. 16 ust. 1 pkt 55 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654, z późn. zm.). Przedsiębiorstwo planuje zrezygnować z pokrywania kosztów utrzymania ośrodka z Funduszu Socjalnego i finansować ze środków obrotowych.

Pytanie brzmi: czy wydatki poniesione na utrzymanie ośrodka wypoczynkowego, sfinansowane ze środków obrotowych będą kosztem uzyskania przychodów?

Zakładowe obiekty socjalne są uznane za obiekty zakładu pracy i finansowane są ze środków ogólnych zakładu. Zgodnie z przepisem zawartym w art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 04 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz. U. z 1996 r. Nr 70, poz. 335, z późn. zm.) ustawa określa zasady tworzenia przez pracodawców zakładowego funduszu świadczeń socjalnych i zasady gospodarowania środkami tego Funduszu, przeznaczonego na dofinansowanie działalności socjalnej organizowanej na rzecz osób uprawnionych do korzystania z tego Funduszu oraz na dofinansowanie zakładowych obiektów socjalnych. Dofinansowanie oznacza, że zakład pracy może dofinansować koszty utrzymania zakładowych obiektów socjalnych, a nie finansować je w całości ze środków tego Funduszu. W związku z tym dla celów podatku dochodowego od osób prawnych, koszty utrzymania zakładowych obiektów socjalnych w części nie pokrytej ze środków ZFŚS są kosztem uzyskania przychodów.

Powyższe jest zgodne z przepisem zawartym w art. 16 ust. 1 pkt 55 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, który stanowi, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kosztów utrzymania zakładowych obiektów socjalnych w części pokrytej ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.

Odpowiedzi na zapytanie udzielono wg stanu prawnego na dzień 1 czerwca 2004 r.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl