Brak obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne za osobę zatrudnioną na podstawie umowy o pracę na terenie Ukrainy.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 9 stycznia 2009 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Brak obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne za osobę zatrudnioną na podstawie umowy o pracę na terenie Ukrainy.

Na podstawie art. 10 ust. 1 i 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2007 r. Nr 155, poz. 1095 z późn. zm.) w związku z art. 83 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2007 r. Nr 11, poz. 74 z późn. zm.) Zakład Ubezpieczeń Społecznych (...) uznaje za prawidłowe stanowisko zawarte we wniosku złożonym w dniu 15 grudnia 2008 r. przez firmę (...) dotyczące ustalenia braku obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne za osobę zatrudnioną na podstawie umowy o pracę na terenie Ukrainy.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 15 grudnia 2008 r. firma (...) zwróciła się do (...) Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o udzielenie pisemnej interpretacji w kwestii ustalenia obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne osoby zatrudnionej na podstawie umowy o pracę, którą to pracę wykonuje na terenie Ukrainy.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że firma (...) ma zamiar zawrzeć z osobą fizyczną umowę o pracę, której przedmiotem będzie wykonywanie pracy na rzecz (...) wyłącznie na terytorium Ukrainy oraz innych krajów. Ponadto osoba ta jest obywatelem Polski, lecz jednocześnie jest rezydentem podatkowym na Ukrainie i zawrze umowę o pracę z pracodawcą zarejestrowanym na Ukrainie.

Firma (...) uważa, że pracownik nie podlega ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu. Ponadto z uwagi na to, że jest rezydentem podatkowym na Ukrainie, praca z tytułu zawartej umowy będzie wykonywana w całości poza terytorium Polski, wobec czego pracodawca nie będzie pobierać zaliczki na podatek dochodowy.

Ponadto zgodnie z otrzymaną od firmy informacją w dniu 5 stycznia 2009 r. osoba, o której mowa we wniosku z dnia 8 grudnia 2008 r. na stałe mieszka poza terytorium Polski, ma zaświadczenie o stałej rezydencji, a pracę będzie wykonywała głównie na obszarze Ukrainy, jak również w takich krajach jak: Kazachstan, Uzbekistan, Kaukaz, Armenia, Azerbejdżan, Gruzja, Kirgizja, Tadżykistan, Turkmenistan.

Ustosunkowując się do przedstawionej powyżej kwestii stwierdza się, co następuje.

W świetle przepisów ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych wszystkie osoby, które na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej są pracownikami podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym (art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych Dz. U. z 2007 r. Nr 11, poz. 74 z późn. zm.).

Przepisy ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych nie uzależniają objęcia ubezpieczeniami od posiadanego obywatelstwa, miejsca zamieszkania, pobytu itp. istotny dla objęcia tymi ubezpieczeniami jest fakt zawarcia z polskim podmiotem umowy rodzącej obowiązek ubezpieczeń społecznych oraz wykonywanie pracy w ramach tej umowy na obszarze Polski.

Zakład wyjaśnia, że dla ustalenia obowiązku polskich ubezpieczeń społecznych istotne jest określenie miejsca wykonywania pracy na podstawie umowy o pracę. Jeśli bowiem miejsce wykonywania pracy określono za granicą, to osoba ta nie będzie podlegać polskim ubezpieczeniom społecznym. Dotyczy to obywateli polskich zamieszkałych na stałe za granicą. Pojęcie na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej nie odnosi się bowiem do miejsca zawarcia umowy o pracę. Miejsce zawarcia tej umowy nie jest tutaj elementem istotnym. Elementem zasadniczym jest natomiast miejsce wykonywania pracy. Zatem w razie zawarcia umowy o pracę w siedzibie pracodawcy na terenie Polski, z obywatelem polskim zamieszkałym na stałe za granicą, to osoba z którą taką umowę zawarto, nie jest pracownikiem na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej. Nie podlega więc polskim przepisom prawnym o ubezpieczeniach społecznych.

W związku z powyższym, Oddział stwierdza, że elementem zasadniczym, decydującym o objęciu ubezpieczeniami społecznymi w Polsce, jest miejsce wykonywania pracy nawet jeśli do zawarcia umowy o pracę doszło w siedzibie pracodawcy na terenie Polski. Dlatego tez umowa o pracę, w której określono jako miejsce wykonywania wyłącznie terytorium Ukrainy, zawarta pomiędzy firmą (...) a obywatelem Polski na stałe zamieszkałym poza granicami Polski nie stanowi tytułu do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych.

Mając powyższe na uwadze orzeczono jak w sentencji.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu jej wydania.

Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej mniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2007 r. Nr 11, poz. 74 z późn. zm.) w związku z art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie wnosi się na piśmie do Sądu Okręgowego Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych (...) za pośrednictwem jednostki organizacyjnej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl