BPE-2-OP/31101/839/GW/12 - Zwolnienie z opłaty targowej w sytuacji, gdy upłynął okres dzierżawy nieruchomości, na której w dalszym ciągu prowadzona jest działalność targowa i wobec której odprowadzany jest podatek od nieruchomości.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 5 marca 2012 r. Urząd Miasta w Warszawie BPE-2-OP/31101/839/GW/12 Zwolnienie z opłaty targowej w sytuacji, gdy upłynął okres dzierżawy nieruchomości, na której w dalszym ciągu prowadzona jest działalność targowa i wobec której odprowadzany jest podatek od nieruchomości.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

1.

Podstawa prawna interpretacji

Artykuł 14j § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.)

2.

Rozstrzygnięcie

Po rozpatrzeniu wniosku (...) (dalej: "Wnioskodawca") z dnia 27 grudnia 2011 roku (wpływ do organu podatkowego w dniu 28 grudnia 2011 r.) w sprawie udzielenia indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od nieruchomości i opłaty targowej, postanawiam uznać stanowisko przedstawione we wniosku za prawidłowe.

3.

Stan faktyczny/zdarzenie przyszłe przedstawione we wniosku

Z treści przedłożonego wniosku wynika, że Wnioskodawca zawarł w dniu 7 lipca 2011 r., na okres do 31 sierpnia 2011 r., umowę dzierżawy gruntu zabudowanego o powierzchni 25 m2. Grunt ten stanowi własność m.st. Warszawy. Pomimo, iż upłynął okres dzierżawy tej nieruchomości, Wnioskodawca w dalszym ciągu korzysta z tej nieruchomości, opłacając czynsz według zasad przewidzianych w § 4 ust. 2 umowy dzierżawy na wypadek korzystania z nieruchomości po upływie okresu dzierżawy. Na nieruchomości tej Wnioskodawca prowadzi działalność targową dokonując sprzedaży z budowli (pawilonu handlowego) będącej jego własnością. W związku z powyższym pytanie Wnioskodawcy dotyczy tego, czy wobec zakończenia okresu dzierżawy nieruchomości, utracił on status podatnika podatku od nieruchomości i tym samym nie może korzystać ze zwolnienia z opłaty targowej na podstawie art. 16 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.

4.

Stanowisko wnioskodawcy

Zdaniem Wnioskodawcy zakończenie okresu dzierżawy nieruchomości stanowiącej własność m.st. Warszawy nie ma wpływu na fakt bycia przez niego podatnikiem podatku od nieruchomości, jeżeli nie zmienia się sposób posiadania nieruchomości. Według Wnioskodawcy jego posiadanie wynika z innego tytułu prawnego, o którym mowa w art. 3 ust. 1 pkt 4 lit. a) u.p.o.l.; nawet jednak, gdyby przyjąć, że włada nieruchomością bez tytułu prawnego, utrzymuje status posiadacza tej nieruchomości i jest podatnikiem podatku od nieruchomości zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 4 u.p.o.l. W związku z tym, że Wnioskodawca jest podatnikiem podatku od nieruchomości, korzysta ze zwolnienia od opłaty targowej zgodnie z art. 16 u.p.o.l.

5.

Ocena stanowiska wnioskodawcy wraz z uzasadnieniem prawnym

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2010 r. Nr 95, poz. 613 z późn. zm.; dalej: "u.p.o.l."), opłatę targową pobiera się od osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, dokonujących sprzedaży na targowiskach, z zastrzeżeniem ust. 2b (stanowiącego, iż opłacie targowej nie podlega sprzedaż dokonywana w budynkach lub w ich częściach). Targowiskami, o których mowa w art. 15 u.p.o.l., są wszelkie miejsca, w których jest prowadzona sprzedaż. Natomiast w myśl art. 16 u.p.o.l., zwalnia się od opłaty targowej osoby i jednostki wymienione w art. 15 ust. 1 u.p.o.l., które są podatnikami podatku od nieruchomości w związku z przedmiotami opodatkowania położonymi na targowiskach. Zgodnie zaś z art. 2 ust. 1 u.p.o.l., opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają grunty, budynki lub ich części oraz budowle lub ich części związane z prowadzeniem; działalności gospodarczej. Z zestawienia art. 16 i art. 2 ust. 1 u.p.o.l. wynika, że zwolnieniu z opłaty targowej podlegać będzie sprzedaż z przedmiotu opodatkowania podatkiem od nieruchomości znajdującego się na targowisku.

Organ podatkowy podziela stanowisko Wnioskodawcy, iż pomimo wygaśnięcia umowy dzierżawy, z racji tego, że Wnioskodawca nadal dysponuje nieruchomością w sposób odpowiadający posiadaniu, będzie on podatnikiem podatku od nieruchomości od gruntu oraz budowli posadowionej na gruncie. W konsekwencji Wnioskodawca będzie korzystał ze zwolnienia od opłaty targowej, o którym mowa w art. 16 u.p.o.l., albowiem dokonuje on sprzedaży z pawilonu handlowego, od którego opłaca podatek od nieruchomości. Spełniona jest zatem przesłanka zwolnienia z opłaty targowej skoro sprzedaż odbywa się z przedmiotu opodatkowania podatkiem od nieruchomości znajdującym się na targowisku.

6.

Pouczenie

Wnioskodawcy przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie po uprzednim wezwaniu na piśmie właściwego organu - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o wydaniu aktu lub podjęciu innej czynności - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270, z późn. zm.). Skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego wnosi się w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia wezwania o usunięcie naruszenia prawa (art. 53 § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270, z późn. zm.). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działalnie lub bezczynność są przedmiotem skargi.

Opublikowano: bip.warszawa.pl