BPE-2-OP/31100/426/MG/07 - Zwolnienie z opłaty skarbowej pełnomocnictwa procesowego dalszego udzielonego małżonkowi, wstępnemu, zstępnemu lub rodzeństwu. Podleganie opłacie skarbowej złożenia dokumentu pełnomocnictwa udzielonego ustnie do protokołu w trakcie postępowania. Zakres powstania obowiązku zapłaty opłaty skarbowej do złożenia dokumentu u komornika. Opłata skarbowa w stosunku do wielu pełnomocnictw udzielonych jednym dokumentem.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 28 sierpnia 2007 r. Urząd Miasta w Warszawie BPE-2-OP/31100/426/MG/07 Zwolnienie z opłaty skarbowej pełnomocnictwa procesowego dalszego udzielonego małżonkowi, wstępnemu, zstępnemu lub rodzeństwu. Podleganie opłacie skarbowej złożenia dokumentu pełnomocnictwa udzielonego ustnie do protokołu w trakcie postępowania. Zakres powstania obowiązku zapłaty opłaty skarbowej do złożenia dokumentu u komornika. Opłata skarbowa w stosunku do wielu pełnomocnictw udzielonych jednym dokumentem.

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i 4 oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) w związku z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1590) oraz w związku z art. 1 ust. 2, art. 5 ust. 2, art. 6 ust. 1 pkt 5 i części IV załącznika ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. Nr 225, poz. 1635 z późn. zm.)

po rozpatrzeniu

wniosku przez (...) z dnia 4 czerwca 2007 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego

postanawiam

uznać, iż w odniesieniu do stanu faktycznego przedstawionego we wniosku, w obowiązującym w roku 2007 stanie prawnym, stanowisko podatnika dotyczące zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej, zwanej dalej Ustawą

1.

jest właściwe w odniesieniu do stosowania zwolnienia wskazanego w części IV załącznika ustawy w przypadku, gdy pełnomocnictwo procesowe dalsze (substytucja) jest udzielane małżonkowi, wstępnemu zstępnemu lub rodzeństwu.

2.

nic jest właściwe w odniesieniu do stosowania art. 1 ust. 2 Ustawy w zakresie podlegania opłacie skarbowej złożenia dokumentu pełnomocnictwa udzielonego w trakcie postępowania ustnie do protokołu,

3.

nie jest właściwe w odniesieniu do stosowania art. 6 ust. 1 pkt 5 Ustawy w zakresie powstania obowiązku zapłaty opłaty skarbowej od złożenia dokumentu u komornika

4.

nie jest właściwe w odniesieniu do stosowania art. 5 ust. 2 Ustawy w przypadku, gdy jedno z pełnomocnictwo dotyczy reprezentowania kilku mocodawców w jednej sprawie oraz gdy mocodawca udziela w jednym dokumencie pełnomocnictwa kilku radcom prawnym.

UZASADNIENIE

Na podstawie art. 210 § 5 w związku z art. 219 ustawy - Ordynacja podatkowa odstępuje się od uzasadnienia postanowienia w części dotyczącej pkt 1 sentencji, z uwagi na fakt, iż uwzględnia ono w całości żądanie strony.

W odniesieniu do pkt 2 sentencji postanowienia, organ podatkowy zważył., co następuje:

Zgodnie ze stanowiskiem wnioskodawców, "W przedstawionym stanie faktycznym dokument stwierdzający udzielenie pełnomocnictwa nie zostaje złożony, lecz Sąd utrwala ustne oświadczenie woli mocodawcy w protokole z rozprawy. W tym stanie rzeczy, z uwagi, na iż podlegającą opłacie czynnością jest złożenie dokumentu a nie oświadczenia woli zdaniem wnioskodawców opisane sytuacje nie podlegają opłacie skarbowej.

W myśl art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy o opłacie skarbowej, opłacie skarbowej podlega złożenie dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa lub prokury albo jego odpisu, wypisu lub kopii - w sprawie z zakresu administracji publicznej lub w postępowaniu sądowym.

Przedmiotem opodatkowania opłatą skarbową jest zatem złożenie dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa lub prokury, jego odpisu, wypisu lub kopii - w sprawie z dziedziny administracji publicznej lub w postępowaniu sądowym.

Zgodnie z art. 89 § 2 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. Nr 43, poz. 296 z późn. zm.), w toku sprawy pełnomocnictwo może być udzielone ustnie na posiedzeniu sądu przez oświadczenie złożone przez stronę i wciągnięte do protokołu.

W przewidzianym w przywołanym przepisie przypadku, oświadczenie woli mocodawcy o udzieleniu pełnomocnictwa musi zostać potwierdzone sporządzeniem stosownego wpisu do dokumentu protokołu Udowodnienie umocowania do działania w imieniu mocodawcy musi mieć bowiem formę dokumentu, przyjmującego czy to formę tradycyjnie pojmowanego dokumentu pełnomocnictwa, czy też formę protokołu ze zgłoszenia pełnomocnictwa.

Skoro zatem protokół ze zgłoszenia pełnomocnictwa jest dokumentem i to sporządzonym w sprawie odrębnej, to następuje jego złożenie do sprawy, w której pełnomocnik działa Dlatego udzielenie pełnomocnictwa w tej formie łączy się z obowiązkiem uiszczenia opłaty skarbowej.

W części dotyczącej pkt 3 sentencji, organ podatkowy wziął poci uwagę następujące okoliczności.

Wnioskodawcy przedstawili stanowisko w sprawie, zgodnie z którym "Stosownie do art. 6 ust. 1 pkt 5 ustawy o opłacie skarbowej obowiązek zapłaty opłaty skarbowej powstaje od złożenia dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa lub prokury oraz od jego odpisu, wypisu lub kopii - z chwilą złożenia dokumentu w organie administracji publicznej, sądzie lub podmiocie, o którym mowa w art. 1 ust. 2. Komornik sądowy nie jest żadnym z organów wymienionych w cytowanym przepisie.

Jak wyżej zauważono - opłacie skarbowej podlega złożenie dokumentu pełnomocnictwa lub prokury albo jego odpisu, wypisu lub kopii w sprawie z zakresu administracji publicznej lub w postępowaniu sądowym.

Zgodnie z art. 1 kodeksu postępowania cywilnego akt ten normuje postępowanie sądowe z zakresu prawa cywilnego. Postępowanie egzekucyjne unormowane jest w części trzeciej kodeksu, zatem jest tym samym postępowaniem sądowym W związku z tym pełnomocnictwo składane w postępowaniu egzekucyjnym jest pełnomocnictwem składanym w postępowaniu sądowym. W konsekwencji złożenie pełnomocnictwa, albo jego odpisu wypisu lub kopii w postępowaniu egzekucyjnym podlega opłacie skarbowej.

Wydając rozstrzygnięcie przedstawione w pkt 4 sentencji postanowienia, organ podatkowy zważył:

Zdaniem wnioskodawców "Zgodnie z treścią art. 5 ust. 2 ustawy o opłacie skarbowej "Obowiązek zapłaty opłaty skarbowej ciąży solidarnie na osobach lub jednostkach wymienionych w ust. 1, jeżeli w wyniku złożonego wspólnie zgłoszenia lub na ich wspólny wniosek dokonuje się czynności urzędowej lub na ich wspólny wniosek wydaje się zaświadczenie lub zezwolenie (pozwolenie, koncesję) a w przypadku złożenia dokumentu, o którym mowa w art. 1 ust. 1 pkt 2 - na mocodawcy i pełnomocniku lub przedsiębiorcy i prokurencie." Powyższe sugeruje, iż niezależnie od ilości mocodawców i umocowanych należy wnieść jedną opłatę."

Stanowisko wnioskodawców, zgodnie z którym solidarny stosunek zapłaty opłaty skarbowej od dokonania czynności urzędowej czy wydania zaświadczenia lub zezwolenia na wspólny wniosek, wynikający z przywołanego przez wnioskodawców przepisu art. 5 ust. 2 Ustawy, należy przełożyć na pełnomocnictwo, co ma skutkować wniesieniem jednej opłaty skarbowej, należy uznać za niewłaściwe.

Solidarny obowiązek oznacza bowiem, że organ podatkowy może dochodzić opłaty skarbowej w pełnej wysokości od każdego zobowiązanego - zarówno od mocodawcy jak i umocowanego lub zarówno od przedsiębiorcy, jak i prokurenta. W żadnej mierze nie można go jednak utożsamiać z powinnością uiszczenia opłaty skarbowej w wysokości pojedynczej stawki. Za tym stanowiskiem przemawia fakt określenia przez ustawodawcę w części IV załącznika do ustawy o opłacie skarbowej stawki tej opłaty od złożenia dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa lub prokury oraz jego odpisu, wypisu lub kopii na poziomie 17 zł od każdego stosunku pełnomocnictwa (prokury).

Wobec powyższego stwierdzić należy, iż w przypadku wielokrotnej ilości stosunków pełnomocnictw" udzielonych jednym dokumentem, opłatę skarbową w wysokości 17 zł należy uiścić od każdego stosunku pełnomocnictwa.

W tym stanie rzeczy postanowiono jak w sentencji.

POUCZENIE

Od niniejszego postanowienia służy Stronie zażalenie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie, ul. Senatorska 35, za pośrednictwem Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy, ul Niecała 2, 00-098 Warszawa, w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.

Opublikowano: bip.warszawa.pl