BPE-2-OP/31100/377/MG/09

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 4 września 2009 r. Urząd Miasta w Warszawie BPE-2-OP/31100/377/MG/09

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216 oraz art. 14b i 14c § 1 w związku z art. 14j ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.)

w związku

w związku z wnioskiem z dnia 20 maja 2009 r. (data wpływu: 10 czerwca 2009 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego

postanawiam

uznać, iż w odniesieniu do stanu faktycznego przedstawionego we wniosku, stanowisko (...) nie jest właściwe w obowiązującym w 2009 r. stanie prawnym.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 20 maja 2009 r., nr ZZ/578/2009, (data wpływu: 10 czerwca 2009 r.), (...) zwana dalej Spółdzielnią, wystąpiła o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego - ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 121, poz. 844 z późn. zm.).

W przedmiotowym wniosku Spółdzielnia przedstawiła następujące stanowisko:

"Pomieszczenia techniczne, takie jak:

a)

"licznik gazu" - pomieszczenie w którym znajduje się licznik gazu;

b)

"węzeł cieplny" - pomieszczenie w którym znajduje się węzeł cieplny;

c)

"maszynownie" - pomieszczenia w których znajdują się maszynownie dźwigów;

d)

"zsyp i komory śmieciowe"

to infrastruktura towarzysząca budownictwu mieszkaniowemu.

Urządzenia te naszym zdaniem powinny być traktowane jako budowle albo element składowy budynku. (...) W związku z powyższym ww. pomieszczenia techniczne nie powinny być opodatkowane podatkiem od nieruchomości zgodnie z art. 2 § 1 pkt 3,

Powierzchnie, które tworzą w budynku ciągi komunikacyjne ogólno dostępne są niezbędną strukturą kondygnacji istotną dla mieszkańców budynku. Nie są to potężne hole tylko oszczędne ciągi komunikacyjne.

Nie powinny być opodatkowane podatkiem od nieruchomości tak jak powierzchnie klatek schodowych i szybów dźwigowych ponieważ są nierozerwalnie z nimi związane.

W naszej spółdzielni są to:

a)

"hole" - krótki korytarz łączący dźwigi z klatką schodową i z mieszkaniami;

b)

"korytarze" - łączące klatki schodowe z mieszkaniami (powierzchnia i przeznaczenie jak wyżej);

c)

"komunikacja" - korytarze łączące klatki schodowe, na jednym poziomie, na ostatnim piętrze i w piwnicach;

d)

"przedsionki" - łączące wejście do budynku z klatką schodową;"

Organ podatkowy rozpatrując przedmiotowy wniosek zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 1a ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych, powierzchnia użytkowa budynku lub jego części na gruncie ustawy oznacza powierzchnię mierzoną po wewnętrznej długości ścian na wszystkich kondygnacjach, z wyjątkiem powierzchni klatek schodowych oraz szybów dźwigowych; za kondygnację uważa się również garaże podziemne, piwnice, sutereny i poddasza użytkowe.

Definicja powyższa jasno wskazuje, iż z podstawy opodatkowania wyłączone są jedynie powierzchnie klatek schodowych i szybów dźwigowych (wind). Stąd też tylko te elementy budynku mogą zostać wyłączone z podstawy opodatkowania dla budynków lub ich części.

Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych nie daje jednakże odpowiedzi na pytanie czym jest klatka schodowa tudzież szyb dźwigowy. Pomocniczo nie można tu również skorzystać z przepisów prawa budowlanego, gdyż ono również nie zawiera definicji klatki schodowej i szybu dźwigowego. W tej sytuacji należy użyć wykładni językowej interpretowanego przepisu i sięgnąć do definicji obu pojęć zawartych w słowniku języka polskiego.

Słownik języka polskiego pod redakcją naukową prof. Mieczysława Szymczaka, (Wydawnictwo Naukowe PWN, wyd. 1978-1981) definiuje klatkę schodową jako wydzieloną część budynku, w której znajdują się schody.

Na podstawie Uniwersalnego słownika języka polskiego PWN pod redakcją profesora Stanisława Dubisza i Elżbiety Soból można zaś stwierdzić, iż "szyb dźwigowy" to "pionowy kanał wewnątrz budynku, w którym porusza się winda".

W tej sytuacji - na gruncie ustawy o podatkach i opłatach lokalnych - z powierzchni użytkowej budynku lub jego części wyłączone będą jedynie powierzchnie pionowych kanałów wewnątrz budynku, w których poruszają się windy (tj. szyby dźwigowe) i powierzchnie wydzielonych części budynku, w których znajdują się schody (tj. klatki schodowe).

W związku z tym - w obecnym stanie prawa - nie jest możliwe wyłączenie z podstawy opodatkowania powierzchni użytkowych budynku, określonych przez Spółdzielnię jako "licznik gazu", "węzeł cieplny", "maszynownie", "zsyp i komory śmieciowe" oraz "ciągi komunikacyjne". Nie mieszczą się one bowiem w pojęciach "klatek schodowych", jak również "szybów dźwigowych".

W tym stanie rzeczy postanowiono jak w sentencji.

POUCZENIE

Zgodnie z art. 14c § 3 ustawy - Ordynacja podatkowa strona ma prawo wniesienia skargi do sądu administracyjnego. Zgodnie z art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.), jeśli ustawa nie przewiduje środków zaskarżenia w sprawie będącej przedmiotem skargi, skargę na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie można wnieść po uprzednim wezwaniu na piśmie właściwego organu - w terminie czternastu dni od dnia? w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o wydaniu aktu lub podjęciu innej czynności - do usunięcia naruszenia prawa. W myśl art. 53 § 2 ww. ustawy - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, skargę wnosi się w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia wezwania o usunięcie naruszenia prawa.

Opublikowano: bip.warszawa.pl