BPE-2-OP/31100/226/GW/10 - Opłata skarbowa od pełnomocnictwa.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 18 czerwca 2010 r. Urząd Miasta w Warszawie BPE-2-OP/31100/226/GW/10 Opłata skarbowa od pełnomocnictwa.

Na podstawie art. 14j § 1 w związku z art. 14c ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), Prezydent m. st. Warszawy, po rozpatrzeniu wniosku z dnia 16 marca 2010 r. (wpływ do organu podatkowego w dniu 18 marca 2010 r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie obowiązku uiszczania opłaty skarbowej od pełnomocnictwa, stwierdza, że stanowisko wyrażone w ww. wniosku jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Wnioskiem z dnia 16 marca 2010 r. Spółka (...) (zwana dalej "Spółka"), zwróciła się z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego. W złożonym wniosku Spółka zwróciła się z zapytaniem, czy w sytuacji złożenia pełnomocnictwa stałego, ma być ono opłacone jednorazowo (w momencie jego złożenia we właściwym urzędzie), czy też każdorazowo w przypadku powoływania się pełnomocnika na to pełnomocnictwo. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Spółka raz w miesiącu składa do właściwego sobie Urzędu Skarbowego wniosek o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu w podatkach (tzw. ZAS-W), podpisany przez osoby uprawnione do reprezentacji Spółki. W celu odebrania zaświadczenia Spółka chce wystawić stałe pełnomocnictwo dla swojego pracownika, co ma odciążyć członków Zarządu. W opinii Spółki, pełnomocnictwo takie podlegać będzie jednorazowej opłacie skarbowej.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. Nr 225, poz. 1635 z późn. zm.), opłacie skarbowej podlega złożenie dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa lub prokury albo jego odpisu, wypisu lub kopii-w sprawie z zakresu administracji publicznej lub w postępowaniu sądowym. Jednocześnie w myśl art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy o opłacie skarbowej, obowiązek zapłaty opłaty skarbowej powstaje od złożenia dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa lub prokury oraz od jego odpisu, wypisu lub kopii - z chwilą złożenia dokumentu w organie administracji publicznej, sądzie lub podmiocie, o którym mowa w art. 1 ust. 1 ustawy.

Ustawodawca w części 4 załącznika do ww. ustawy o opłacie skarbowej - "Wykaz przedmiotów opłaty skarbowej, stawki tej opłaty oraz zwolnienia" - ustanowił wyjątki od obowiązku zapłaty opłaty skarbowej od złożenia pełnomocnictwa. I tak, wolne od opłaty skarbowej jest złożenie dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa oraz jego odpis, wypis lub kopia, poświadczony notarialnie lub przez uprawniony do tego organ, upoważniające do odbioru dokumentów.

Biorąc pod uwagę powyższe, opłata skarbowa od pełnomocnictwa do odbioru zaświadczenia o niezaleganiu w podatkach, jest nienależna.

POUCZENIE

Zgodnie z art. 14c § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), Strona ma prawo wniesienia skargi do sądu administracyjnego. Zgodnie z art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.), jeśli ustawa nie przewiduje środków zaskarżenia w sprawie będącej przedmiotem skargi, skargę na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie można wnieść po uprzednim wezwaniu na piśmie właściwego organu - w terminie czternastu dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o wydaniu aktu lub podjęciu innej czynności - do usunięcia naruszenia prawa. W myśl art. 53 § 2 ww. ustawy - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, skargę wnosi się w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od wezwania o usunięcie naruszenia prawa.

Opublikowano: bip.warszawa.pl