Bony paliwowe.

Pisma urzędowe
Status:  Nieaktualne

Pismo z dnia 8 kwietnia 2002 r. Ministerstwo Finansów Bony paliwowe.

(...) Zgodnie z art. 40a ust. 1 w związku z art. 40e ust. 5 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. nr 11, poz. 50 z późn. zm.) uprawnionymi do otrzymania bonów paliwowych są podatnicy podatku rolnego, prowadzący działalność rolniczą, będący właścicielami co najmniej jednego ciągnika rolniczego, nieposiadający zaległości w podatku rolnym.

Jedynie łączne spełnienie powyższych przesłanek skutkuje powstaniem uprawnienia do otrzymania bonów paliwowych. Ustawa nie przewiduje żadnych wyjątków w tym zakresie, dlatego też brak którejkolwiek z powyższych przesłanek powoduje to, iż wnioskodawca nie może skorzystać z dopłaty do paliwa w postaci bonów paliwowych.

W świetle art. 3 ust. 1 pkt 2 i ust. 3 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (Dz. U. nr 94, poz. 431 z późn. zm.) podatnikiem podatku rolnego jest dzierżawca (na nim ciąży obowiązek w podatku rolnym), który:

* posiada - na podstawie zawartej umowy (w tym także dzierżawy) albo innego tytułu prawnego, a także bezumownie - grunty wchodzące w skład gospodarstw rolnych stanowiących własność Skarbu Państwa lub gminy,

* dzierżawi grunt na podstawie umowy zawartej stosownie do przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników.

Dlatego też w przypadku gruntów dzierżawionych mogą być one brane pod uwagę przy obliczaniu wartości bonów paliwowych, jeżeli ich dzierżawca jest podatnikiem podatku rolnego od tych gruntów. Sam fakt zobowiązania się dzierżawcy do opłacania za właściciela podatku rolnego od dzierżawionych gruntów nie czyni go podatnikiem podatku rolnego.

Opublikowano: S.Podat. 2003/10/20