BMK-0660-402-e:759/2009/KŚ - Umowa o pracę z pracownikiem samorządowym.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 6 marca 2009 r. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji BMK-0660-402-e:759/2009/KŚ Umowa o pracę z pracownikiem samorządowym.

(...) Procedura naboru dotyczy wolnych stanowisk urzędniczych (w tym kierowniczych stanowisk urzędniczych) w jednostkach organizacyjnych samorządu terytorialnego i winna być przeprowadzana w oparciu o ustanowioną zasadę jej otwartości i konkurencyjności (art. 11 ust. 1 ustawy o pracownikach samorządowych).

(...) Wolne stanowisko urzędnicze (w tym wolne kierownicze stanowisko urzędnicze) to stanowisko, na które:

*

zgodnie z przepisami ustawy albo w drodze porozumienia nie został przeniesiony pracownik samorządowy danej jednostki lub na które nie został przeniesiony inny pracownik samorządowy zatrudniony na stanowisku urzędniczym, w tym kierowniczym stanowisku urzędniczym, posiadający kwalifikacje wymagane na danym stanowisku lub

*

nie został przeprowadzony nabór albo na którym mimo przeprowadzonego naboru nie został zatrudniony pracownik.

(...) Gdy stanowisko urzędnicze (w tym kierownicze stanowisko urzędnicze) posiada status "wolnego", pracodawca samorządowy powinien rozważyć stosowną procedurę naboru.

(...) W analizowanej sprawie można domniemywać, że stanowisko urzędnicze (kierownicze stanowisko urzędnicze) zostało powierzone w 2007 r. w wyniku przeprowadzonej w danej jednostce samorządu terytorialnego procedury naboru. Następnie należy zauważyć, że służba przygotowawcza została wprowadzona na gruncie przepisów obowiązującej od 1 stycznia 2009 r. ustawy o pracownikach samorządowych. Ma ona na celu teoretyczne i praktyczne przygotowanie pracownika do należytego wykonywania obowiązków służbowych i odnosi się do osob podejmujących po raz pierwszy pracę na stanowisku urzędniczym, w tym kierowniczym stanowisku urzędniczym. Zgodnie z art. 16 ust. 3 ustawy o pracownikach samorządowych przez osobę podejmującą po raz pierwszy pracę rozumie się osobę, która nie była wcześniej zatrudniona w jednostkach, o których mowa w art. 2 tejże ustawy, na czas nieokreślony albo na czas określony dłuższy niż sześć miesięcy i nie odbyła służby przygotowawczej zakończonej zdaniem egzaminu z wynikiem pozytywnym.

Ustawa o pracownikach samorządowych nie reguluje całokształtu sytuacji prawnej danej grupy pracownikow i zaleca - w sprawach w niej nieuregulowanych - stosowanie odpowiednio przepisów ustawy z 26 czerwea 1974 r. Kodeks pracy (DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).

(...) Z kolei, zgodnie z art. 251 § 1 kodeksu pracy, zawarcie kolejnej umowy o pracę na czas określony jest równoznaczne w skutkach prawnych z zawarciem umowy o pracę na czas nieokreślony, jeżeli poprzednio strony dwukrotnie zawarły umowę o pracę na czas określony na następujęce po sobie okresy, o ile przerwa między rozwiązaniem poprzedniej a nawiązaniem kolejnej umowy o pracę nie przekroczyła jednego miesiąca.

Opublikowano: Rzeczposp. DF 2009/61/3