BM/415-29/07/Z/AR - Opodatkowanie "Nagrody Miasta Poznania za szczególne osiągnięcia w nauce".

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 19 września 2007 r. Izba Skarbowa w Poznaniu BM/415-29/07/Z/AR Opodatkowanie "Nagrody Miasta Poznania za szczególne osiągnięcia w nauce".

Podatniczka wnioskiem z dnia 6 kwietnia 2007 r. zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego Poznań - Jeżyce o interpretację zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych nagrody Miasta Poznania otrzymanej przez Jej 16-letniego syna za osiągnięcia w nauce. W złożonym wniosku Podatniczka podniosła, że nagrody Miasta Poznania zostały przyznane uczniom - finalistom lub laureatom konkursów lub olimpiad przedmiotowych. W Jej ocenie, nagroda została przyznana "za zdobycie tytułu laureata w Wojewódzkim Konkursie Chemicznym, co zostało udokumentowane w protokole kapituły przyznającej nagrody". Ponadto Podatniczka stwierdziła, że organizatorem Konkursu Chemicznego było Kuratorium Oświaty w Poznaniu.

Zdaniem Podatniczki, ww. nagroda jest zwolniona z podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 115 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Organ podatkowy pierwszej instancji w postanowieniu z dnia 26 czerwca 2007 r. stwierdził, że w opisanym we wniosku stanie faktycznym nie znajduje zastosowania zwolnienie podatkowe określone w art. 21 ust. 1 pkt 115 ustawy podatkowej, bowiem nagroda została przyznana za szczególne osiągnięcia w nauce a nie za udział w Wojewódzkim Konkursie Chemicznym.

W dniu 9 lipca 2007 r. (data stempla pocztowego) Podatniczka złożyła zażalenie na powyższe postanowienie, zarzucając błędną interpretację art. 21 ust. 1 pkt 115 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W uzasadnieniu Podatniczka podnosi, że wygrane i nagrody o których mowa w ww. przepisie, otrzymują osoby, które uzyskały najlepsze wyniki. Nie przyznaje się nagród za samo uczestnictwo w konkursach. W ocenie Wnioskującej, ww. zwolnienie podatkowe dotyczy wygranych w konkursach, zatem nagroda otrzymana za uzyskanie tytułu laureata, który jest przyznawany tylko osobom wygrywającym konkursy przedmiotowe, jest zwolniona z podatku dochodowego od osób fizycznych.

Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu po rozpatrzeniu zażalenia stwierdza, co następuje:

Stosownie do treści art. 21 ust. 1 pkt 115 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) wolne od podatku dochodowego są wygrane i nagrody otrzymane przez uczniów za udział w konkursach, turniejach i olimpiadach organizowanych na podstawie przepisów o systemie oświaty. Zgodnie z utrwaloną linią orzeczniczą sądów administracyjnych, przepisy prawa podatkowego należy interpretować ściśle, zaś ich wykładnia rozszerzająca jest niedopuszczalna. W szczególności przepisy dotyczące ulg i zwolnień, będące odstępstwem od zasady równości i powszechności opodatkowania, nie powinny być interpretowane rozszerzająco.

Z literalnego brzmienia ww. art. 21 ust. 1 pkt 115 wynika, że ze zwolnienie podatkowe dotyczy tylko wygranych i nagród za udział w konkursach, turniejach i olimpiadach organizowanych na podstawie przepisów o systemie oświaty. Zatem ze zwolnienia nie korzystają wygrane i nagrody za udział w konkursach, turniejach i olimpiadach organizowanych na podstawie innych przepisów.

W rozpatrywanym stanie faktycznym syn Podatniczki otrzymał nagrodę pieniężną przyznaną przez Kapitułę Konkursu o "Nagrodę Miasta Poznania za szczególne osiągnięcia w nauce". Przedmiotowa Nagroda została ustanowiona uchwałą Nr XLIV/466/IV/2004 Rady Miasta Poznania z dnia 11 maja 2004 r. podjętą na podstawie przepisów art. 18 ust. 1 w związku z art. 7 ust. 1 pkt 8 i 18 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jedn. Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.).

Zgodnie z postanowieniami ww. uchwały, nagrody przyznawane są uczniom poznańskich gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych oraz odpowiednich klas szkół artystycznych, którzy wykażą się w danym roku szkolnym szczególnymi osiągnięciami w nauce uzyskanymi poza szkołą, w tym w szczególności zdobyciem tytułu laureata lub finalisty olimpiad naukowych oraz konkursów przedmiotowych. Ponadto z regulaminu przyznawania nagród, stanowiącego załącznik do przywołanej wyżej uchwały wynika, że wniosek o przyznanie nagrody składany jest wraz z dokumentami poświadczającymi pozaszkolne osiągnięcia ucznia w danym roku szkolnym, informacją o ocenach oraz autocharakterystyką ucznia.

Syn Podatniczki wykazał się pozaszkolnym szczególnym osiągnięciem w nauce o którym mowa w ww. uchwale, zdobywając tytuł laureata Wojewódzkiego Konkursu Chemicznego. Tym samym stał się osobą uprawnioną do wzięcia udziału w konkursie o "Nagrodę Miasta Poznania za szczególne osiągnięcia w nauce".

Zatem przedmiotowa nagroda nie została przyznana synowi Podatniczki za zdobycie tytułu laureata Wojewódzkiego Konkursu Chemicznego lecz w konkursie o "Nagrodę Miasta Poznania za szczególne osiągnięcia w nauce", a fakt zdobycia tytułu laureata Wojewódzkiego Konkursu Chemicznego jedynie umożliwił mu udział w konkursie o "Nagrodę Miasta Poznania za szczególne osiągnięcia w nauce".

"Nagroda Miasta Poznania za szczególne osiągnięcia w nauce" ustanowiona, jak wyżej zaznaczono, uchwałą Rady Miasta Poznania w oparciu o przepisy z ustawy o samorządzie gminnym., nie jest nagrodą za udział w konkursie organizowanym na podstawie przepisów o systemie oświaty, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 115 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym nie podlega zwolnieniu z podatku dochodowego na podstawie ww. przepisu.

Interpretacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku oraz zgodnie ze stanem prawem obowiązującym w dniu jej sporządzenia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl