BI/4218-0015/05 - Moment zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów skapitalizowanych odsetek od kredytu bankowego.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 8 września 2005 r. Izba Skarbowa w Gdańsku BI/4218-0015/05 Moment zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów skapitalizowanych odsetek od kredytu bankowego.

DECYZJA

Na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu zażalenia wniesionego przez Spółkę Akcyjną na postanowienie Naczelnika Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku z dnia 24 czerwca 2005 r., Nr DP/P1/423-0058/05/AP dotyczące udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego

uznając, że zażalenie nie zasługuje na uwzględnienie utrzymuje się w mocy postanowienie organu pierwszej instancji.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 22 kwietnia 2005 r. Spółka zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów skapitalizowanych odsetek od kredytu.

Jak wynika ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku Spółka w wyniku trudności finansowych nieterminowo wywiązywała się ze zobowiązań z tytułu zawartej z bankiem umowy kredytowej. W wyniku ugody bank zrestrukturyzował terminarz spłat dokonując równocześnie kapitalizacji zaległych odsetek. W terminarzu spłat odrębnie określono raty dotyczące spłaty kapitału i skapitalizowanych odsetek. Zarówno bank, jak i Podatnik, prowadzą ewidencję umożliwiającą oddzielne rozliczenie kredytu w części pochodzącej z kapitału podstawowego i ze skapitalizowanych odsetek.

Zdaniem Podatnika fakt skapitalizowania odsetek od kredytu nie powoduje powstania kosztów uzyskania przychodów w świetle art. 16 ust. 1 pkt 10a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Spółka stoi na stanowisku, iż co do zasady spłata kredytu nie jest kosztem uzyskania przychodu, lecz jest tym kosztem spłata kredytu powstałego ze skapitalizowanych odsetek.

Postanowieniem z dnia 24 czerwca 2005 r., Nr DP/P1/423-0058/05/AP Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdził, że stanowisko wnioskodawcy jest nieprawidłowe.

Spółka korzystając z przysługującego prawa złożyła zażalenie na powyższe postanowienie. Podatnik kwestionowanemu postanowieniu zarzuca naruszenie przepisów prawa materialnego poprzez niewłaściwą interpretację art. 16 ust. 1 pkt 10a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz nie zawarcie w postanowieniu precyzyjnego i wyczerpującego uzasadnienia faktycznego i prawnego. Spółka zarzuca, iż "zwracając się o informację w zakresie stosowania przepisów, podatnik oczekiwał wskazania, na czym polega jego błąd w zakresie zrozumienia przepisów prawa, a nie zacytowania przepisów, które sam w piśmie powołał, wskazując tym samym, że je zna. Podatnik oczekiwał informacji, w przypadku uznania jego stanowiska za błędne, dlaczego, skoro postanowienie art. 16 ust. 1 pkt 10a ustawy uznaje za koszty uzyskania spłatę odsetek skapitalizowanych, moment kapitalizacji odsetek miałby być podstawą zaliczania do kosztów uzyskania, lecz w tym zakresie uzyskał jedynie - nie poparte normami prawnymi i z nimi sprzeczne - stwierdzenia".

Dyrektor Izby Skarbowej w Gdańsku po rozpatrzeniu zarzutów tego zażalenia stwierdza, że w sprawie ma zastosowanie następujący stan prawny:

Stosownie do postanowień art. 12 ust. 4 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) do przychodów nie zalicza się otrzymanych lub zwróconych pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów).

Odpowiednikiem art. 12 ust. 4 pkt 1 po stronie kosztowej jest art. 16 ust. 1 pkt 10a ustawy z dnia 15 lutego 1992 r., zgodnie z którym nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na spłatę pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów).

W konsekwencji takiej konstrukcji przepisów moment, w którym następuje ustawowy obowiązek wykazania u kredytodawcy (pożyczkodawcy) przychodu pokrywa się z momentem, w którym kredytobiorca (pożyczkobiorca) ma prawo zaliczyć skapitalizowane odsetki do kosztów uzyskania przychodów.

Efektem kapitalizacji odsetek jest powiększenie kapitału kredytu (pożyczki) o wartość skapitalizowanych odsetek. Innymi słowy operacja ta polega na przekształceniu zobowiązania z tytułu spłaty odsetek w zobowiązanie z tytułu spłaty części kapitałowej kredytu (pożyczki). W wyniku takiej konwersji zobowiązań przyjmuje się, iż kredytobiorca uregulował należne odsetki zaciągając w banku dodatkowy kredyt.

Skoro w wyniku kapitalizacji kredytobiorca uregulował odsetki zaciągając dodatkowy kredyt, to uznać należy, iż momentem, w którym skapitalizowane odsetki od kredytu bankowego staną się kosztami uzyskania przychodu będzie data kapitalizacji, a nie jak chce tego podatnik data zapłaty kredytu w części powstałej ze skapitalizowanych odsetek.

Odnosząc się do zarzutu, iż zwracając się o interpretację podatnik oczekiwał czegoś więcej niż zacytowania przepisów, które zna i pisma Ministerstwa Finansów z dnia 13 stycznia 1999 r. Nr PP/5912-722-604/HS/98, z którym się nie zgadza i uważa za sprzeczne z postanowieniami ustawy tut. organ podatkowy stwierdza, iż postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego spełniało wymogi art. 14a § 3 Ordynacji podatkowej, zgodnie z którym interpretacja, o której mowa w § 1, zawiera ocenę prawną stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa.

Odnosząc się z kolei do pisma Ministerstwa Finansów, z którym podatnik się nie zgadza tut. Organ podatkowy zauważa, iż Minister Finansów na podstawie art. 14 Ordynacji podatkowej dąży do zapewnienia jednolitego stosowania prawa podatkowego przez organy podatkowe oraz organy kontroli skarbowej, dokonując w szczególności jego interpretacji. Ministerstwo Finansów wielokrotnie wrażało pogląd, iż w przypadku kapitalizacji odsetek od udzielonych przez bank kredytów w dacie kapitalizacji następuje ich zapłata a zatem stanowią one przychód u kredytodawcy i koszt u dłużnika (pisma z dnia 13 stycznia 1999 r. Nr PB3-5912-722-604/HS/98, z dnia 7 marca 2000 r., Nr PB3-722-571-94/HS/00, z dnia 7 sierpnia 2002 r. Nr PB4/AK-8214-6905-192/02 oraz z dnia 12 marca 2001 r. Nr PB 4/BA-8214-486-94/01).

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl