BI/415-1050/07 - Zaliczki na ZFRON i środki z PFRON jako koszty uzyskania przychodu zakładu pracy chronionej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 8 lutego 2008 r. Izba Skarbowa w Gdańsku BI/415-1050/07 Zaliczki na ZFRON i środki z PFRON jako koszty uzyskania przychodu zakładu pracy chronionej.

Decyzja

Na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) - w brzmieniu obowiązującym do 30 czerwca 2007 r. w związku z art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1590), po zakończeniu postępowania wszczętego postanowieniem z dnia 24 stycznia 2008 r. Nr BI/415-1050/07 w sprawie zmiany postanowienia Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdyni z dnia 18 września 2007 r. Nr DG-DB/4111/415-61/34/07 wydanego dla,.. zawierającego pisemną interpretację co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego

* postanawia się z urzędu zmienić postanowienie organu pierwszej instancji

Uzasadnienie

Pismem z dnia 27 czerwca 2007 r. (uzupełnionym pismem z dnia 6 sierpnia 2007 r.) Podatnik zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Podatnik od marca 2007 r. prowadzi zakład pracy chronionej. Jako pracodawca składa do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) miesięczne informacje dotyczące wynagrodzeń, zatrudnienia oraz stopnia niepełnosprawności pracowników niepełnosprawnych, a także wniosek w formie elektronicznej o wypłatę miesięcznego dofinansowania.

W związku z tym powstała wątpliwość, kiedy pobrana zaliczka na podatek dochodowy z tytułu wypłaconych wynagrodzeń - przekazana na Zakładowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (ZFRON) - stanowi koszt podatkowy, czy w momencie przekazania na wydzielony rachunek ZFRON, czy też w momencie wydatkowania środków z tego rachunku oraz kiedy i czy stanowią koszt środki przekazane z ZFRON pochodzące z miesięcznego dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego ze środków PFRON.

Zdaniem Podatnika środki z tytułu zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 31 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych stanowią dla pracodawcy koszt w momencie wpłaty środków na wyodrębniony rachunek ZFRON. Środki otrzymane z PFRON z tytułu miesięcznego dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego stanowiące przychód przedsiębiorcy przekazane na rachunek ZFRON stanowić mogą koszt w momencie wydatkowania na pomoc indywidualną dla pracowników.

Postanowieniem z dnia 18 września 2007 r. Nr DG-DB/4111/415-61/34/07 Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdził, że stanowisko Podatnika jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Dyrektor Izby Skarbowej w Gdańsku po dokonaniu weryfikacji przedmiotowego postanowienia stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 26a ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. Nr 123, poz. 776 z późn. zm.), pracodawcy zatrudniającemu osoby niepełnosprawne, które nie osiągnęły wieku emerytalnego i zostały ujęte w ewidencji prowadzonej przez Fundusz, o której mowa w art. 26b ust. 1, przysługuje ze środków Funduszu miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń tych pracowników niepełnosprawnych, wypłacane raz na dwa miesiące, zwane dalej "miesięcznym dofinansowaniem".

Zakład pracy chronionej obowiązany jest tworzyć zakładowy fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych (ZFRON) i jest jego dysponentem. Ogólne zasady tworzenia i przeznaczenia środków funduszu określa art. 33 ww. ustawy. Dotacja z PFRON - co do zasady - przekazana zostaje na pokrycie wydatków związanych z wynagrodzeniami. Jednakże zgodnie z art. 26a ust. 5 pkt 2 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej, w przypadku gdy kwota miesięcznego dofinansowania z PFRON przekracza kwotę miesięcznego wynagrodzenia osiąganego przez pracownika niepełnosprawnego, pracodawca będący zakładem pracy chronionej przekazuje różnicę pomiędzy kwotą miesięcznego dofinansowania a kwotą tego wynagrodzenia na zakładowy fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych z przeznaczeniem na indywidualny program rehabilitacji pracowników niepełnosprawnych zatrudnionych w zakładzie pracy chronionej.

W myśl art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) przychodem z działalności gospodarczej są również dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków z wyjątkiem, gdy przychody te są związane z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których, zgodnie z art. 22a-22o tej ustawy, dokonuje się odpisów amortyzacyjnych.

Stosownie do treści art. 23 ust. 1 pkt 45 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów z tytułu środków trwałych oraz wartości niematerialnych prawnych dokonanych, według zasad określonych w art. 22a-22o, od tej części ich wartości, która odpowiada poniesionym wydatkom na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie tych środków lub wartości niematerialnych i prawnych, odliczonym od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym albo zwróconym podatnikowi w jakiejkolwiek formie.

Zatem kwota otrzymanego dofinansowania stanowi przychód z działalności gospodarczej, z wyjątkiem sytuacji, gdy nadwyżka została przekazana na ZFRON i następnie ze środków tego funduszu (pochodzących z dofinansowania) dokonano zakupu środków trwałych.

Jeżeli wydatek dokonany ze środków ZFRON, pochodzących z miesięcznego dofinansowania z PFRON nie dotyczył zakupu środka trwałego podlegającego amortyzacji, wówczas może on być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów w dacie jego poniesienia, o ile spełnia przesłanki wymienione w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Dotyczy to również wydatków na pomoc indywidualną dla pracowników, o której mowa w § 2 pkt 12 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 31 grudnia 1998 r. w sprawie zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (Dz. U. Nr 3, poz. 22 z późn. zm.).

Natomiast, gdy z części dotacji (przekazanej na ZFRON) zakupiony zostanie środek trwały podlegający amortyzacji, wówczas odpisy amortyzacyjne od sfinansowanych z tego źródła środków trwałych nie stanowią dla zakładu pracy chronionej kosztów uzyskania przychodów. W przypadku, gdyby część kosztów zakupu środka trwałego została pokryta z dofinansowania, kosztów uzyskania przychodów nie stanowi część naliczonych odpisów wyliczona proporcjonalnie do udziału dotacji w kosztach zakupu tego środka trwałego. Jednocześnie o wartość wydatku na zakup środka trwałego należy dokonać zmniejszenia przychodów (korekty) w okresie rozliczeniowym, w którym dotacja zaliczona została do przychodów.

Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 55 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie uważa się za koszty uzyskania przychodów niewypłaconych, niedokonanych lub niepostawionych do dyspozycji wypłat, świadczeń oraz innych należności z tytułów określonych w art. 12 ust. 1 i 6, art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz w art. 18, a także zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego wypłacanych przez zakład pracy.

W myśl art. 38 ust. 2 tej ustawy płatnicy będący zakładami pracy chronionej lub zakładami aktywności zawodowej kwoty pobranych zaliczek na podatek od przychodów z tytułów określonych w art. 12 oraz od zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego, wypłacanych przez tych płatników:

1.

za miesiące od początku roku do miesiąca włącznie, w którym dochód podatnika uzyskany od początku roku u tego płatnika przekroczył kwotę stanowiącą górną granicę pierwszego przedziału skali, o której mowa w art. 27 ust. 1, przekazują:

a)

w 10% na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych,

b)

w 90% na zakładowy fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych,

2.

za miesiące następujące po miesiącu, w którym dochód podatnika uzyskany od początku roku u tego płatnika przekroczył kwotę, o której mowa w pkt 1, przekazują na zasadach określonych w ust. 1.

Biorąc pod uwagę powyższe przepisy - Dyrektor Izby Skarbowej stwierdza, że kosztem uzyskania przychodów dla podatnika będącego zakładem pracy chronionej jest wynagrodzenie brutto pracownika w dacie jego wypłacenia lub postawienia do dyspozycji, kosztem takim nie jest natomiast kwota pobranych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych z tytułu wypłaconych wynagrodzeń przekazana na ZFRON.

W tym stanie faktycznym i prawnym Dyrektor Izby Skarbowej - w związku z zaistnieniem przesłanek określonych w treści art. 14b § 5 pkt 2 Ordynacji podatkowej - w brzmieniu obowiązującym do 30 czerwca 2007 r. - postanowił zmienić z urzędu postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego z dnia 18 września 2007 r. Nr DG-DB/4111/415-61/34/07.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl