BI/4117-0049/05 - Opodatkowanie podatkiem PIT podwyższenia wkładów w spółce jawnej udziałami i akcjami spółek kapitałowych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 17 października 2005 r. Izba Skarbowa w Gdańsku BI/4117-0049/05 Opodatkowanie podatkiem PIT podwyższenia wkładów w spółce jawnej udziałami i akcjami spółek kapitałowych.

DECYZJA

Na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu zażalenia Pana ... reprezentowanego przez pełnomocnika Pana ... na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Pruszczu Gdańskim z dnia 29 lipca 2005 r. Nr DF/415-11/05 dotyczące udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego

*

uznając, że zażalenie zasługuje na uwzględnienie zmienia się postanowienie organu pierwszej instancji.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 30 maja 2005 r. podatnik zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych podwyższenia wkładów w spółce jawnej udziałami i akcjami spółek kapitałowych, których wartość rynkowa jest wyższa od wartości nominalnej.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że podatnik będąc wspólnikiem spółki jawnej zamierza opłacić podwyższenie wkładów w spółce posiadanymi przez siebie udziałami i akcjami spółek kapitałowych.

W związku z powyższym powstała wątpliwość czy podwyższenie wkładów w spółce jawnej - poprzez wniesienie posiadanych udziałów i akcji będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

Jego zdaniem wniesienie wkładu niepieniężnego do spółki jawnej nie podlega opodatkowaniu.

Postanowieniem z dnia 29 lipca 2005 r. Nr DF/415-11/05 Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdził, że stanowisko przedstawione w przedmiotowym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego w nim stanu faktycznego. W uzasadnieniu postanowienia Naczelnik powołał się na treść art. 17 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych i stwierdził, że przychód uzyskany z odpłatnego zbycia udziałów i akcji spółek kapitałowych podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Podatnik, korzystając z przysługującego prawa, złożył zażalenie na powyższe postanowienie zarzucając błędną interpretację przepisów stanowiących podstawę udzielonej informacji i wnosi o zmianę tego postanowienia.

Dyrektor Izby Skarbowej w Gdańsku po rozpatrzeniu zarzutów tego zażalenia stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c).

Stosownie zaś do treści art. 17 ust. 1 pkt 9 tej ustawy, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny.

W brzmieniu cytowanego przepisu ustawodawca w stanie prawnym obowiązującym w 2005 r. wyraźnie ograniczył zakres przedmiotowy jego stosowania wyłącznie do sytuacji kiedy objęcie udziałów następuje w spółce mającej osobowość prawną. Spółka jawna jest natomiast spółką osobową nie mającą osobowości prawnej. Uwzględniając zatem generalną zasadę interpretacji prawa podatkowego, zgodnie z którą niedopuszczalna jest rozszerzająca wykładnia przepisów prawa podatkowego należy stwierdzić, że podwyższenie wkładu w spółce jawnej w zamian za wniesienie wkładu w formie niepieniężnej nie wypełnia wymogów zawartych w treści art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Oznacza, iż wartości podwyższonego w zamian za wkład niepieniężny wkładu w spółce nie zalicza się do przychodów, o których mowa w tym przepisie.

Ponadto, w myśl art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. przychodem z kapitałów pieniężnych są należne, choćby faktycznie nie zostały otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych. Kierując się wykładnią systemową i celowościową, należy uznać, iż w momencie wniesienia udziałów lub papierów wartościowych w formie aportu do innej spółki nie występuje jeszcze obowiązek podatkowy. Moment opodatkowania zostaje w tym przypadku przesunięty na dzień zbycia udziałów (akcji) objętych za wkład niepieniężny, którego przedmiotem były udziały.

Reasumując, stanowisko podatnika przedstawione we wniosku należy uznać za prawidłowe.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl