BI/4117-0017/06 - Wydatki na najem lokalu mieszkalnego.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 23 maja 2006 r. Izba Skarbowa w Gdańsku BI/4117-0017/06 Wydatki na najem lokalu mieszkalnego.

"(...) Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Podatnik prowadzi działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług w zakresie zarządzania procesem budowlanym, nadzorując prace budowlane rożnych firm m.in. w Warszawie, Piotrkowie Trybunalskim i Opolu. W związku z częstymi wyjazdami poza miejsce zamieszkania podatnik, w celu ograniczenia kosztów noclegu w hotelach, wynajął lokal mieszkalny w Warszawie.

Zdaniem podatnika wydatki związane z najmem mieszkania oraz opłaty eksploatacyjne będą stanowiły koszt uzyskania przychodu w prowadzonej działalności gospodarczej. (...)

(...) Warunkiem zaliczenia wydatku w poczet kosztów uzyskania przychodu jest istnienie związku przyczynowego między poniesionym wydatkiem a uzyskanym przychodem. Z ugruntowanego orzecznictwa sądów administracyjnych, w tym przykładowo z wyroku z dnia 18 lutego 1998 r., sygn. akt I SA/Ka 1241/96, wynika, że "(...) aby określony wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodu, między tym wydatkiem a osiągnięciem przychodu musi zachodzić związek przyczynowy tego typu, że poniesienie wydatku na wpływ na powstanie lub zwiększenie tego przychodu (...)".

(...) Zatem o zaliczeniu w poczet kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z wynajmowaniem mieszkania (które nie zostały ujęte w katalogu wydatków nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów zawartym w art. 23 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r.) decyduje przede wszystkim ich związek z uzyskanym przychodem - ustalenie, czy poniesiony wydatek przyczynił się lub mógł się przyczynić do osiągnięcia przychodu.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Podatnik prowadzi działalność gospodarczą polegającą na nadzorze robót budowlanych w różnych miastach Polski. Siedzibą prowadzonej działalności gospodarczej jest miejsce zamieszkania Podatnika - Gdańsk. Z wniosku o interpretację, jak również z dokumentów będących w posiadaniu Urzędu Skarbowego, nie wynika, aby Podatnik uruchomił filie swojej firmy budowlanej. Z zawartej zaś przez wnioskodawcę z osobą fizyczną umowy najmu lokalu mieszkalnego w Warszawie wynika, że przedmiot najmu może być przez najemcę - Podatnika wykorzystywany jedynie na cele mieszkalne (również we wniosku o interpretację Podatnik oświadczył, że umowa najmu mieszkania w Warszawie została zawarta do celów mieszkaniowych). Z umowy najmu nie wynika jednocześnie, aby jej stroną był przedsiębiorca - osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą.

W związku z powyższym (...) wydatki związane z najmem i użytkowaniem lokalu mieszkalnego w Warszawie nie są związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, stanowią wydatki o charakterze osobistym (wynajęte mieszkanie służy zaspokojeniu podstawowych potrzeb życiowych), których nie zalicza się do kosztów uzyskania przychodów (...)".

Opublikowano: S.Podat. 2007/1/45