BI/4117-0004/06/IS - Wypłata akcjonariuszom majątku likwidowanej spółki.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 23 października 2006 r. Izba Skarbowa w Gdańsku BI/4117-0004/06/IS Wypłata akcjonariuszom majątku likwidowanej spółki.

"(...) Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynikało, że Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Spółki podjęło uchwałę o jej likwidacji. Spółka do czasu jej likwidacji nie podjęła żadnej działalności gospodarczej, zarządzała jedynie wpłaconymi przez akcjonariuszy środkami pieniężnymi będącymi wkładami pieniężnymi do spółki oraz ponosiła bieżące koszty jej utrzymania (najem pomieszczenia, koszty korespondencji, zgromadzeń i notariusza). Na dzień likwidacji Spółka nie posiadała żadnych wierzycieli.

Po wyliczeniu kosztów likwidacji Spółki jej zarząd planuje - wobec braku wierzycieli - powstałą nadwyżkę ponad założone koszty likwidacji wypłacić akcjonariuszom spółki przed terminem określonym w art. 474 § 1 Kodeksu spółek handlowych. W związku z powyższym akcjonariusze spółki otrzymają zwrot części majątku spółki w wysokości równej kwotom uprzednio wpłaconym przez każdego z nich tytułem wpłat na kapitał zakładowy.

Zdaniem wnioskodawcy wypłata akcjonariuszom części majątku likwidowanej spółki w wysokości równej dokonanych wpłat na kapitał zakładowy nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych bez względu na zachowanie terminu wypłaty określonego w Kodeksie spółek handlowych. (...)

Jak stanowi art. 17 ust. 1 pkt 4 lit. c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r., za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną lub spółdzielni, w tym również podział majątku likwidowanej spółki (spółdzielni).

Stosownie zaś do treści art. 24 ust. 5 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r., dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej.

Podatek od przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych pobierany jest w formie ryczałtu przy zastosowaniu stawki w wysokości 19% - co wynika z art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. W myśl art. 30a ust. 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. zryczałtowany podatek, o którym mowa w ust. 1 pkt 1-4 oraz pkt 6, 8 i 9, pobiera się bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania. (...)

Jak wynika z powyższego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlega całość wypłaconej akcjonariuszom kwoty z tytułu podziału majątku w związku z likwidacją spółki akcyjnej, bez pomniejszania przychodu o koszty jego uzyskania, tj. koszty nabycia akcji.

Stosownie do treści art. 41 ust. 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r., likwidator Spółki jako płatnik jest obowiązany pobrać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułów określonych w art. 29, art. 30 ust. 1 pkt 2, 4, 4a, 5 i 13 oraz art. 30a ust. 1, z zastrzeżeniem ust. 5.

W myśl art. 42 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. płatnicy, o których mowa w art. 41, przekazują kwoty pobranych zaliczek na podatek oraz kwoty zryczałtowanego podatku, w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki (podatek) - na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby, przesyłając równocześnie deklaracje według ustalonego wzoru (...)".

Opublikowano: S.Podat. 2007/4/59