BI/005-0936/03 - Różnice kursowe powstałe w wyniku przewalutowania kredytów dewizowych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 1 czerwca 2004 r. Izba Skarbowa w Gdańsku BI/005-0936/03 Różnice kursowe powstałe w wyniku przewalutowania kredytów dewizowych.

STAN FAKTYCZNY

Spółka akcyjna prowadzi działalność polegającą m.in. na obrocie wierzytelnościami, w szczególności na nabywaniu wierzytelności w celu ich odzyskiwania. Spółka nabyła od banku wierzytelności z tytułu kredytów dewizowych. Na dzień nabycia wartość nabywanych wierzytelności kredytowych została przeliczona na złote polskie według średniego kursu NBP. Po nabyciu przez spółkę przedmiotowych wierzytelności kilku dłużników zwróciło się o przewalutowanie kredytów dewizowych na złote polskie.

PYTANIE

Czy powstałe w momencie przewalutowania ww. kredytów (...) różnice kursowe (dodatnie) pomiędzy kursem średnim NBP z dnia nabycia wierzytelności i kursem sprzedaży dewiz w banku, z którego usług korzysta spółka z dnia przewalutowania, będą stanowić przychody dla celów podatkowych?

ODPOWIEDŹ

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) przychodami, z pewnymi zastrzeżeniami, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.

Różnice te - jak wynika z postanowień art. 12 ust. 3 zdanie 2 ww. ustawy - powstają między dniem uzyskania przychodów i dniem faktycznego otrzymania przychodów. Różnice kursowe wynikają z zastosowania kursu sprzedaży walut z dnia zapłaty, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał uzyskujący przychód, oraz z zastosowania kursu średniego ogłaszanego przez NBP z dnia uzyskania przychodu.

Jak wynika z przywołanych wyżej przepisów, dla celów podatku dochodowego od osób prawnych podatnicy tego podatku obowiązani są do wyliczania różnic kursowych (odnoszonych w ciągu roku do przychodów finansowych) tylko w przypadku faktycznego otrzymania przychodu.

Takim zdarzeniem skutkującym przychodem - w przedmiotowym stanie faktycznym - będzie otrzymanie należności od dłużnika lub sprzedaż wierzytelności.

W przedmiotowym stanie faktycznym spółka zakupiła bowiem od banku wierzytelności z tytułu kredytów, które przed ich otrzymaniem od dłużników przewalutowała - na wniosek dłużników - na złote polskie. W momencie przewalutowania wierzytelności nie następuje faktyczne otrzymanie należności (i obowiązek wykazania przychodu dla celów podatkowych). Zatem spółka zobowiązana jest jedynie - zgodnie z wymogami rachunkowości - ująć powstałe dodatnie niezrealizowane różnice kursowe na koncie "przychody finansowe".

Przedmiotowe naliczone różnice, jako niezrealizowane na moment przewalutowania wierzytelności, nie mogą być uznane za przychód dla celów podatkowych.

Przychodem tym staną się z chwilą otrzymania przez spółkę zapłaty od dłużników.

Opublikowano: www.is.gdansk.pl