BI/005/0887/03 - Moment powstania przychodu - cesja wierzytelności.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 19 kwietnia 2004 r. Izba Skarbowa w Gdańsku BI/005/0887/03 Moment powstania przychodu - cesja wierzytelności.

Podatnik prowadzi w formie spółki cywilnej pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży farmaceutyków (apteka) podlegających refundacji z Narodowego Funduszu Zdrowia. Spółka ma zamiar dokonywać przelewu wierzytelności przysługujących z Narodowego Funduszu Zdrowia na rzecz hurtowni leków, przy czym scedowana wierzytelność będzie formą zapłaty za kupowany w hurtowni towar. Umowy będą podpisywane każdorazowo w momencie ustalenia kwoty refundacji z tytułu sprzedaży leków.

PYTANIE

Kiedy powstaje przychód z tytułu sprzedaży leków i materiałów medycznych podlegających refundacji w przypadku podpisania umowy cesji wierzytelności?

ODPOWIEDŹ

Zgodnie z treścią art. 14 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) za przychód z działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Jednocześnie w myśl art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy z 26 lipca 1991 r. przychodem z działalności gospodarczej są również dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo zwrot wydatków, z wyjątkiem gdy przychody te są związane z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których, zgodnie z art. 22a-22o, dokonuje się odpisów amortyzacyjnych.

Mając na uwadze powyższy stan prawny przychodem z tytułu prowadzenia apteki są kwoty należne z tytułu sprzedaży leków lub materiałów medycznych, z wyjątkiem tej części, która jest refundowana. Przychodem apteki są zatem faktycznie osiągnięte utargi dzienne z tytułu sprzedaży leków i materiałów medycznych oraz kwoty otrzymanej refundacji ceny leku. Za dzień uzyskania przychodu w przypadku dopłat uznaje się dzień, w którym podatnik uzyskał refundację. Powyższe stanowisko potwierdzone zostało przez Ministerstwo Finansów w piśmie z 5 lutego 1999 r., nr PB 2/AŁ-0059/99.

W przedstawionym stanie faktycznym spółka nie będzie otrzymywała bezpośrednio ww. refundacji, gdyż ma zamiar scedować wierzytelności przysługujące jej od Narodowego Funduszu Zdrowia na rzecz swojego dostawcy.

Zgodnie z postanowieniami art. 509 § 1 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) wierzyciel może bez zgody dłużnika przenieść wierzytelność na osobę trzecią (przelew), chyba że sprzeciwiałoby się to ustawie, zastrzeżeniu umownemu albo właściwości zobowiązania. Przeniesienie to może nastąpić, jak wynika z treści art. 510 § 1 kodeksu cywilnego, na podstawie umowy sprzedaży, zamiany, darowizny lub innej umowy zobowiązującej do przeniesienia wierzytelności.

Z treści pisma podatnika wynika, iż przesłanką przeniesienia wierzytelności na hurtownię leków jest zwolnienie się z zobowiązań finansowych wobec tego podmiotu. Właściciele apteki i hurtownia mają zamiar podpisać umowę, na mocy której przelew wierzytelności stanowić będzie formę zapłaty za zakupione leki.

W związku z powyższym za moment powstania przychodu u podatnika z tytułu refundacji ceny leków należy uznać moment przeniesienia na hurtownię praw do tej refundacji, czyli moment podpisania umowy cesji wierzytelności.

Opublikowano: www.is.gdansk.pl