BI/005/0807/03 - Czy spółka przy wypłacie pracownikowi wynagrodzenia z tytułu opłaty licencyjnej powinna potrącić zaliczkę na podatek dochodowy? Czy do wypłaty z tego tytułu za 2002 r. realizowanej w roku 2003 będą miały zastosowanie 50% koszty uzyskania przychodu?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 1 marca 2004 r. Izba Skarbowa w Gdańsku BI/005/0807/03 Czy spółka przy wypłacie pracownikowi wynagrodzenia z tytułu opłaty licencyjnej powinna potrącić zaliczkę na podatek dochodowy? Czy do wypłaty z tego tytułu za 2002 r. realizowanej w roku 2003 będą miały zastosowanie 50% koszty uzyskania przychodu?

Stan faktyczny:

Zarząd Spółki zawarł z pracownikiem (twórcą wzoru użytkowego) umowę licencyjną o korzystanie z projektu wynalazczego. Pracownik zatrudniony jest na podstawie umowy o pracę i nie prowadzi działalności gospodarczej. Zgodnie z umową pracownik jest uprawniony do otrzymania zapłaty z tytułu udzielania wyłącznej licencji na korzystanie z projektu wynalazczego. Wdrażanie projektu rozpoczęto w 2001 r., sprzedaż elementów konstrukcyjnych objętych umową licencyjną nastąpiła w 2002 r., natomiast pierwsze wypłaty z tytułu opłat licencyjnych będą realizowane dopiero w 2003 r.

Ocena prawna stanu faktycznego:

Zgodnie z treścią art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) - w brzmieniu obowiązującym w 2003 r. - opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem wymienionych w art. 21, 52 i 52a oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Jeżeli podatnik uzyskuje dochody z więcej niż jednego źródła przedmiotem opodatkowania w danym roku podatkowym jest z pewnymi zastrzeżeniami suma dochodów ze wszystkich źródeł przychodów.

W świetle zapisu art. 10 ust. 1 pkt 7 w związku z art. 18 ustawy z 26 lipca 1991 r. źródłami przychodów są prawa majątkowe, za które uważa się w szczególności: przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw.

Zatem wynagrodzenie z tytułu opłaty licencyjnej wypłacone twórcom na podstawie udzielonych licencji mających za przedmiot prawa autorskie, z reguły będzie stanowiło dla tych osób przychody z praw autorskich, o których mowa w art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wyjątkiem od tej reguły może być przypadek gdy licencja zostanie udzielona w ramach prowadzonej przez twórcę pozarolniczej działalności gospodarczej - wówczas przychody te nie będą stanowiły przychodu z praw autorskich wymienionych w art. 18 ustawy, tylko przychód z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej (art. 14 ustawy).

Ponadto zgodnie z postanowieniami art. 22 ust. 9 pkt 2 ustawy z 26 lipca 1991 r. koszty uzyskania przychodów z tytułu opłaty licencyjnej otrzymanej za przeniesienie prawa stosowania projektu wynalazczego, topografii układu scalonego, znaku towarowego lub wzoru zdobniczego, określa się w wysokości 50% uzyskanego przychodu tylko w pierwszym r. trwania licencji od pierwszej jednostki, z którą zawarto umowę licencyjną.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że spółka w dniu 1 października 2001 r. zawarła z Podatnikiem umowę licencyjną o korzystanie z projektu wynalazczego zgłoszonego w Urzędzie Patentowym RP, zatem 50% koszty uzyskania - w myśl wyżej powołanych przepisów - mogły mieć zastosowanie do przychodów osiągniętych z tego tytułu jedynie w 2001 r., tj. w pierwszym roku trwania licencji, nie zaś w roku 2002 tj. pierwszym roku sprzedaży elementów konstrukcyjnych objętych umową licencyjną.

Ponadto spółka dokonując w 2003 r. wypłaty należności z tytułu działalności określonej w art. 18 w myśl art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. - w brzmieniu obowiązującym w 2003 r. - była zobowiązana jako płatnik do pobrania zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych w wysokości 20 % należności pomniejszonej o koszty uzyskania przychodu w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 pkt 2 ustawy (tj. 50% przychodów w pierwszym roku trwania licencji) pomniejszonych o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b) ustawy z dnia 21 lipca 1991 r., tak obliczoną zaliczkę powinna również zmniejszyć o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne pobranej przez płatnika.

Reasumując, spółka wypłacając w 2003 r. pracownikowi wynagrodzenie z tytułu opłaty licencyjnej zobowiązana była do poboru zaliczki na podatek dochodowy, a 50% koszty uzyskania przychodu - w tym przypadku - nie miały zastosowania.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl