BI/005-0523/03 - Czy z uwagi na to, iż w lokalu tym nie jest prowadzona działalność gospodarcza przychody z najmu tego lokalu należy traktować jako przychody z działalności gospodarczej i ujmować w podatkowej księdze przychodów i rozchodów czy też traktować jako odrębne źródło przychodów określone w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 23 stycznia 2004 r. Izba Skarbowa w Gdańsku BI/005-0523/03 Czy z uwagi na to, iż w lokalu tym nie jest prowadzona działalność gospodarcza przychody z najmu tego lokalu należy traktować jako przychody z działalności gospodarczej i ujmować w podatkowej księdze przychodów i rozchodów czy też traktować jako odrębne źródło przychodów określone w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Podatniczka w 1998 roku nabyła lokal handlowo-usługowy w którym do kwietnia 1999 r. prowadziła działalność handlową opodatkowaną na zasadach ogólnych. Koszty z tytułu nabycia lokalu były rozliczane odpisami amortyzacyjnymi. Od kwietnia 1999 r. podatniczka zaniechała działalności handlowej w tym lokalu i do chwili obecnej lokal jest wynajmowany. Ponadto w 2002 roku podatniczka do dotychczasowego zakresu działalności handlowej we wpisie do ewidencji działalności gospodarczej dopisała działalność gospodarczą polegającą na wynajmie lokali.

Ocena prawna stanu faktycznego:

Zgodnie z treścią art. 14 ust. 2 pkt 11 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz z innych umów o podobnym charakterze, składników majątku związanych z działalnością gospodarczą,

Z literalnego brzmienia powyższego przepisu wynika, że przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z najmu, jeżeli spełnione są jednocześnie dwie przesłanki, a mianowicie:

1.

podatnik prowadzi działalność gospodarczą,

2.

przedmiot najmu stanowi składnik majątku związany z tą działalnością.

Z przedstawionego w zapytaniu stanu faktycznego wynika, że podatniczka prowadzi działalność gospodarczą, gdyż w pojęciu działalności gospodarczej mieści się również działalność handlowa. Zgodnie bowiem z art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. odwołującym się do definicji działalności gospodarczej określonej w art. 3 pkt 9 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.), który z kolei odwołuje się do definicji działalności gospodarczej zawartej w art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 1999 r. - Prawo działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 101, poz. 1178 z późn. zm.), działalnością gospodarczą w rozumieniu przepisów tej ustawy jest również zarobkowa działalność handlowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły.

Z przedstawionego w zapytaniu stanu faktycznego wynika również, że wynajęty lokal stanowi składnik majątku związany z tą działalności, ponieważ:

Po pierwsze - zgodnie z art. 5a pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. ilekroć w ustawie jest mowa o składnikach majątkowych - oznacza to aktywa w rozumieniu ustawy o rachunkowości pomniejszone o przejęte długi funkcjonalnie związane z prowadzoną działalnością gospodarczą zbywcy, o ile długi te nie zostały uwzględnione w cenie nabycia, o której mowa w art. 22g ust. 3. Zaś z treści art. 3 ust. 1 pkt 15 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 z późn. zm.) wynika, że do rzeczowych aktywów trwałych zaliczają się również będące odrębną własnością lokale.

Po drugie - z treści art. 14 ust. 2 pkt 11 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. nie wynika aby związek z działalnością gospodarczą istniał tylko wówczas gdy wiąże się bezpośrednio z osiąganymi przychodami z działalności gospodarczej, w tym przypadku handlowej. Wobec tego nawet w przypadku czasowego wyłączenia amortyzowanego lokalu z działalności handlowej nie pozbawia tego lokalu związku z działalnością gospodarczą.

Zwłaszcza, że podatniczka rozszerzyła dotychczasowy przedmiot działalności o działalność polegającą na najmie.

W przedstawionym stanie faktycznym i prawnym przychody uzyskiwane z tytułu najmu lokalu zaliczają się do przychodów z działalności gospodarczej, a zatem przychody te podlegają ujęciu w podatkowej księdze przychodów i rozchodów, łącznie z przychodami z działalności handlowej a przychodem z tytułu tego najmu zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. są kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl