BI/005/0288/04 - Koszty uzyskania przychodów - udział w budowie sieci kanalizacyjnej

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 18 maja 2004 r. Izba Skarbowa w Gdańsku BI/005/0288/04 Koszty uzyskania przychodów - udział w budowie sieci kanalizacyjnej

STAN FAKTYCZNY

Podatnicy prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą dokonają wpłaty na rzecz gminnej grupy inicjatywnej ds. budowy kanalizacji z tytułu partycypacji w kosztach budowy sieci kanalizacyjnej na odcinku posesji firmy Podatników.

PYTANIE

Czy wydatek z tytułu partycypacji w kosztach budowy sieci kanalizacyjnej może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności?

ODPOWIEDŹ

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Dz. U. Nr 72, poz. 747, z późn. zm.) zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków jest zadaniem własnym gminy. Stosownie zaś do art. 15 ust. 1 tej ustawy przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne jest obowiązane zapewnić realizację budowy i rozbudowy urządzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych, ustalonych przez gminę w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy oraz miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, w zakresie uzgodnionym w wieloletnim planie rozwoju i modernizacji, o którym mowa w art. 21 ust. 1. Niemniej jednak realizację budowy przyłączy do sieci oraz studni wodomierzowej, pomieszczenia przewidzianego do lokalizacji wodomierza głównego i urządzenia pomiarowego zapewnia na własny koszt osoba ubiegająca się o przyłączenie nieruchomości do sieci, co wynika z treści art. 15 ust. 2 ustawy z 7 czerwca 2001 r. Ponadto przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne jest obowiązane przyłączyć do sieci nieruchomość osoby ubiegającej się o przyłączenie nieruchomości do sieci, jeżeli są spełnione warunki przyłączenia określone w regulaminie, o którym mowa w art. 19, oraz istnieją techniczne możliwości świadczenia usług (art. 15 ust. 4 tej ustawy). Stosownie do art. 19 ust. 1 ustawy z 7 czerwca 2001 r. rada gminy, po dokonaniu analizy projektów regulaminów dostarczania wody i odprowadzania ścieków, opracowanych przez przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne, uchwala regulamin dostarczania wody i odprowadzania ścieków, zwany dalej "regulaminem", obowiązujący na obszarze gminy.

Z pytania Podatników wynika, iż zostali oni zobowiązani do wniesienia opłaty na rzecz gminnej grupy inicjatywnej ds. budowy kanalizacji z tytułu partycypacji w kosztach budowy sieci kanalizacyjnej na odcinku posesji ich firmy. Opłata ta wiąże się z uzyskaniem w późniejszym terminie podłączenia do sieci kanalizacyjnej nieruchomości wykorzystywanej w prowadzonej działalności gospodarczej.

Należy zauważyć, że opłaty z ww. tytułu nie można zakwalifikować jako darowizny. Zgodnie bowiem z treścią art. 888 § 1 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93, z późn. zm.) przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Istotą prawną darowizny jest więc bezpłatne, nieekwiwalentne świadczenie darczyńcy. Natomiast opłata z tytułu partycypacji w kosztach budowy sieci kanalizacyjnej nie ma na celu obdarowania kogokolwiek, ale jest niezbędna do uzyskania dostępu do tej sieci i korzystania ze świadczeń przez podmiot, który dokonuje wpłaty. Stanowisko to potwierdza również orzecznictwo Naczelnego Sądu Administracyjnego (wyrok NSA z 28 października 1998 r., sygn. akt I SA/Po 483/98, publikowany - LEX 36191; wyrok NSA z 29 sierpnia 1997 r., sygn. akt III SA 67/96, publikowany - LEX 31599).

Stosownie do treści art. 22 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera wykazu wydatków, które przesądzają o ich zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów. Z treści art. 22 ust. 1 tej ustawy wynika tylko, że poniesiony wydatek musi mieć bezpośredni lub pośredni wpływ na powstanie przychodu z takiej działalności. Przyjmuje się zatem, iż kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalnie uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów.

Opłatę z tytułu partycypacji w kosztach budowy sieci kanalizacyjnej trudno przypisać konkretnym przychodom z działalności gospodarczej. Niemniej jednak jest ona - jako wydatek na zaspokojenie elementarnych potrzeb - kosztem poniesionym racjonalnie i w związku z funkcjonowaniem firmy Podatników. Opłata ta podlega więc zaliczeniu w momencie jej poniesienia bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej - stosownie do art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jednocześnie z drugiej strony należne opłaty wniesione przez Podatników będą przychodami podatkowymi u podmiotu, na rzecz którego opłata zostaje wniesiona. Od środków trwałych powstałych w wyniku zrealizowania inwestycji w postaci sieci kanalizacyjnej podmiot ten będzie dokonywał odpisów amortyzacyjnych - stosownie do przepisów ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654, z późn. zm.).

Opublikowano: D.Podatnika 2004/27/7