BI/005-0053/05 - Opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 18 sierpnia 2005 r. Izba Skarbowa w Gdańsku BI/005-0053/05 Opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych

Pytanie podatnika

Czy przychody do wysokości kosztów (diet), które podatnik otrzymuje podczas świadczenia usług za granicą podlegają opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych?

Stan faktyczny:

Podatnik na statkach we Francji świadczy usługi instalowania konstrukcji metalowych opodatkowane w Polsce zryczałtowanym podatkiem dochodowym wg stawki 8,5%. Za wykonaną usługę podatnik otrzymuje stawkę godzinową + koszty. Koszty (diety) służą podatnikowi na pokrycie wydatków związanych z utrzymaniem podczas pobytu za granicą.

Ocena prawna stanu faktycznego:

Zgodnie z treścią art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.) opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym (...).

W myśl art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) za przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

W treści powołanych przepisów ustawodawca wskazał, iż opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody a nie dochody (przychody - koszty). Zatem podatnicy wybierając tę formę opodatkowania pozbawili się możliwości pomniejszenia przychodów o wszelkie koszty poniesione w celu ich osiągnięcia. Ponadto wyszczególniony w art. 10 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. katalog zwolnień przedmiotowych jest bardzo ograniczony i nie obejmuje diet i kwot stanowiących zwrot kosztów o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 16 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. Uwzględniając zatem generalną zasadę interpretacji prawa podatkowego, zgodnie z którą wszelkie ulgi i zwolnienia podatkowe, jako wyjątek od zasady powszechności opodatkowania, powinny być interpretowane zgodnie z ich literalnym brzmieniem, a wykładnia rozszerzająca nie jest dopuszczalna należy stwierdzić, iż w przedstawionym stanie faktycznym przychód osiągnięty za wykonaną usługę (tj. stawka godzinowa + koszty) podlega w całości opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Ponadto zgodnie z brzmieniem art. 7 ust. 1 umowy między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Republiki Francuskiej w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i majątku (Dz. U. z 1977 r. Nr 1, poz. 5) zyski z przedsiębiorstwa Umawiającego się Państwa podlegają opodatkowaniu tylko w tym Państwie, chyba że przedsiębiorstwo prowadzi działalność w drugim Umawiającym się Państwie przez położony tam zakład. Jeżeli przedsiębiorstwo wykonuje działalność w ten sposób, zyski przedsiębiorstwa podlegają opodatkowaniu w drugim Umawiającym się Państwie jednak tylko w takiej mierze, w jakiej mogą być przypisane temu zakładowi.

Mając zatem powyższe na uwadze jeśli podatnik nie posiada na terenie Francji zakładu (stałej placówki, w której całkowicie albo częściowo wykonuje się działalność przedsiębiorstwa), wówczas przychód osiągnięty przez niego z tytułu działalności wykonywanej na terenie Francji podlega w całości opodatkowaniu w Polsce.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl