BI/005-0017/05 - Przychody z kapitałów pieniężnych

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 21 lipca 2005 r. Izba Skarbowa w Gdańsku BI/005-0017/05 Przychody z kapitałów pieniężnych

Pytanie podatnika

Czy na spółce jako na płatniku ciąży obowiązek pobrania 19% zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów pracowników z tytułu odpłatnego zbycia akcji?

Stan faktyczny:

Spółka Akcyjna nabyła odpłatnie od swoich pracowników część akcji w celu ich umorzenia. Akcje te zostały nabyte przez pracowników nieodpłatnie.

Ocena prawna stanu faktycznego:

Stosownie do treści art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) - za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną lub spółdzielni.

Ponadto w myśl postanowień art. 24 ust. 5 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. dochodem z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym między innymi także dochód z odpłatnego zbycia udziałów na rzecz spółki w celu umorzenia tych udziałów.

Na mocy powołanych uregulowań prawnych, dochód (przychód) uzyskany przez akcjonariusza będącego osobą fizyczną z tytułu dobrowolnego zbycia posiadanych akcji na rzecz spółki w celu ich umorzenia należy kwalifikować do przychodów z kapitałów pieniężnych z tytułu udziału w zyskach osób prawnych w rozumieniu art. 17 ust. 1 pkt 4 w związku z art. 24 ust. 5 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r.

Jednocześnie jednak zgodnie z treścią art. 21 ust. 1 pkt 50 lit. b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. wolne od podatku dochodowego są przychody otrzymane w związku z umorzeniem udziałów lub akcji w spółce mającej osobowość prawną, w tym także z odpłatnym zbyciem udziałów (akcji) na rzecz spółki w celu ich umorzenia

w części stanowiącej koszt nabycia, z pewnymi zastrzeżeniami, a jeżeli nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny - do wysokości wartości z dnia nabycia spadku lub darowizny.

Opodatkowaniu podlega zatem ewentualna dodatnia różnica pomiędzy przychodem uzyskanym w związku ze zbyciem w celu umorzenia akcji a kosztem ich wcześniejszego objęcia czy nabycia przez akcjonariusza. W sytuacji jednak nabycia akcji nieodpłatnie opodatkowaniu podlegała będzie cała kwota uzyskana w wyniku zbycia akcji.

W myśl art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. od przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych pobiera się 19 % zryczałtowany podatek dochodowy. Zgodnie zaś art. 41 ust. 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. spółka jako płatnik jest obowiązana do pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego od dokonanych wypłat z tytułów określonych między innymi w art. 30a ust. 1.

Ponadto przychodów opodatkowanych w sposób zryczałtowany nie łączy się z przychodami (dochodami) z innych źródeł - zatem podatnicy nie mają obowiązku wykazania ich w zeznaniu rocznym.

Reasumując powyższe na spółce jako na płatniku ciąży obowiązek pobrania 19% zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów pracowników z tytułu odpłatnego zbycia akcji.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl