BD-M/436-37/04 - Zwolnienie z podatku transakcji zbycia lokalu

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 17 sierpnia 2004 r. Izba Skarbowa w Poznaniu BD-M/436-37/04 Zwolnienie z podatku transakcji zbycia lokalu

Pytanie podatnika

Czy sprzedaż lokalu użytkowego w budynku mieszkalnym na warunkach własnościowego prawa do lokalu - towaru używanego -podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych?

Stosownie do przepisów art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.

Stosownie do art. 43 ust. 2 pkt 1 przywoływanej ustawy, przez towary używane, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się budynki i budowle lub ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat.

Natomiast, zgodnie z unormowaniami art. 43 ust. 6, zwolnienia, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, nie stosuje się do dostawy towarów wymienionych w ust. 2 pkt 1, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej, a podatnik:

1) miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków;

2) użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.

W przedstawionym stanie faktycznym, odpłatna dostawa przedmiotowego lokalu użytkowego w budynku mieszkalnym, który spełnia kryteria dla uznania tegoż lokalu za towar używany oraz niewątpliwie od którego dokonującemu dostawy nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, jest zwolniona na podstawie powoływanego powyżej przepisu art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r.

Stosownie natomiast do przepisów art. 2 pkt 4 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 86, poz. 959) nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona, z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany zwolnionych z podatku od towarów i usług, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części albo prawo użytkowania wieczystego.

A zatem, na podstawie powyższego przepisu, sprzedaż lokalu użytkowego w budynku mieszkalnym na warunkach własnościowego prawa do lokalu - podlega wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl