BD-G/415-19/05/P - Opodatkowanie podatkiem liniowym całości dochodów małżonków uzyskiwanych z prowadzonej indywidualnie działalności gospodarczej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 6 września 2005 r. Izba Skarbowa w Poznaniu BD-G/415-19/05/P Opodatkowanie podatkiem liniowym całości dochodów małżonków uzyskiwanych z prowadzonej indywidualnie działalności gospodarczej.

Podatnicy wnioskiem z dnia 31 stycznia 2005 r. zwrócili się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Śremie o udzielenie w trybie art. 14a ustawy - Ordynacja podatkowa pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie. Z opisanego stanu faktycznego wynika, że podatnicy prowadzili dotychczas działalność gospodarczą w formie tzw. "spółki małżeńskiej", która była prowadzona na podstawie jednego wpisu do ewidencji działalności gospodarczej Podatnika. Obecnie dokonali zmiany wpisu: Podatnik pozostał pod dotychczasowym numerem, a Podatniczka figuruje pod nowym wpisem uwzględniającym faktyczną datę rozpoczęcia działalności. Podatnicy nie zawarli umowy spółki cywilnej.

Pytanie Podatników zawarte w piśmie z dnia 31 stycznia 2005 r. dotyczyło tego, czy po dokonaniu zmiany we wpisie do ewidencji działalności gospodarczej Podatnicy jako odrębni przedsiębiorcy będą mogli nadal prowadzić wspólne przedsiębiorstwo jako odrębni przedsiębiorcy będą mogli nadal prowadzić wspólne przedsiębiorstwo na dotychczasowych zasadach, tzn. rozliczać się z osiągniętych dochodów w proporcji po 50 % według stawki podatku liniowego i bez zawierania między małżonkami umowy spółki cywilnej.

Zdaniem Podatników powyższe jest możliwe, z uwagi na istnienie między małżonkami wspólności majątkowej.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Śremie postanowieniem z dnia 18 marca 2005 r.

Nr PD/G/415/1/2005, zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dniu jego wydania, udzielił pisemnej interpretacji w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku uznając stanowisko Podatnika za prawidłowe.

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego sprawy, a także treści ww. postanowienia oraz odnoszących się do przedmiotowego zagadnienia przepisów prawnych - stwierdzam, iż przedstawione stanowisko organu podatkowego rażąco narusza obowiązujące prawo.

Odnosząc się do treści pytania zawartego we wniosku, uznać należy, iż zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 173, poz. 1807) przedsiębiorcą jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną - wykonująca we własnym imieniu działalność gospodarczą. Za przedsiębiorców uznaje się także wspólników spółki cywilnej w zakresie wykonywanych przez nich działalności gospodarczych (art. 4 ust. 2 cyt. ustawy).

Zgodnie natomiast z przepisem art. 68 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. Przepisy wprowadzające ustawę o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 173 poz. 1808) organ ewidencyjny w terminie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej przez małżonków w oparciu o wspólny numer ewidencyjny wzywa każdego z nich, do złożenia wniosku o zmianę wspólnego wpisu.

W przypadku braku złożenia stosownego wniosku na organie ewidencyjnym spoczywa obowiązek wykreślenia wspólnego wpisu małżonków z ewidencji działalności gospodarczej w terminie do 31 grudnia 2005 r. Oznacza to, że z ewidencji działalności gospodarczej wyeliminowana zostanie działalność zarejestrowana na imię obojga małżonków zwana "spółką małżeńską". To czy Podatnicy będą dalej prowadzić działalność gospodarczą w formie przewidzianej przepisami prawa cywilnego, tj. spółki cywilnej, przepisami kodeksu spółek handlowych w formie np. spółki jawnej czy też jako samodzielni przedsiębiorcy pozostaje ich indywidualną decyzją.

Stosownie do art. 9a ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), jeżeli Podatnicy do dnia 20 stycznia roku podatkowego złożyli do właściwego naczelnika urzędu skarbowego pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania na zasadach określonych w art. 30c tej ustawy, tzn. tzw. podatku liniowego, to nadal z tytułu dochodów osiąganych z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej w formie spółki cywilnej, czy też z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej w formie spółki cywilnej, czy też jako samodzielni przedsiębiorcy mogą być opodatkowani stawką podatku dochodowego w wysokości 19 %.

Reasumując, w sytuacji, gdy każdy z małżonków jest wpisany do ewidencji działalności gospodarczej i nie została zawiązana przez nich spółka cywilna osób fizycznych, to z punktu widzenia prawa podatkowego ewidencja księgowa działalności gospodarczej poszczególnych małżonków powinna być prowadzona odrębnie. Tym samym każdy z małżonków będzie opłacał podatek dochodowy od całości dochodów uzyskiwanych z prowadzonej indywidualnie działalności gospodarczej, a nie jak sugerują Podatnicy - proporcjonalnie do ich prawa udziału w zysku z tytułu wspólnie prowadzonej działalności, tzw. spółki małżeńskiej.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl