AP13-0602/1171/AA/06/4733 - Plany Ministerstwa Finansów w zakresie wprowadzenia opłat za wydawanie przez naczelników urzędów skarbowych interpretacji przepisów prawa podatkowego

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 13 lipca 2006 r. Ministerstwo Finansów AP13-0602/1171/AA/06/4733 Plany Ministerstwa Finansów w zakresie wprowadzenia opłat za wydawanie przez naczelników urzędów skarbowych interpretacji przepisów prawa podatkowego

W związku z pytaniem w sprawach bieżących Pani Poseł Lidii Staroń dotyczącym planów Ministerstwa Finansów w zakresie wprowadzenia opłat za wydawanie przez naczelników urzędów skarbowych interpretacji przepisów prawa podatkowego, uprzejmie przedstawiam, co następuje:

W projekcie ustawy o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw, który został przekazany do Sejmu, przewiduje się zmianę przepisów dotyczących interpretacji przepisów prawa podatkowego. Potrzeba zwiększania pewności i poprawiania jakości interpretacji przepisów prawa podatkowego wymaga zmiany w zakresie organów właściwych do ich wydawania. Wobec powyższego w projekcie zakłada się przeniesienie obowiązku wydawania interpretacji z naczelników urzędów skarbowych i naczelników urzędów celnych na ministra właściwego do spraw finansów publicznych. Wprowadzenie centralnego modelu wydawania interpretacji zapobiegnie rozbieżnościom, jakie powstają obecnie w związku z wydawaniem odmiennych opinii na podstawie jednakowego stanu faktycznego (podyktowanych czasami rozbieżnym orzecznictwem sądów administracyjnych). Zmniejszenie ilości organów uprawnionych do wydawania interpretacji przyczyni się do ujednolicenia stosowania prawa przez aparat skarbowy i ułatwi Ministrowi Finansów sprawowanie ogólnego nadzoru w tym zakresie.

Pragnę zauważyć, że w projekcie przewiduje się również rozszerzenie zakresu wydawania wiążących interpretacji w indywidualnych sprawach na interpretacje dotyczące zdarzeń przyszłych. Istotą wiążących interpretacji prawa podatkowego jest bowiem, co można stwierdzić na podstawie prawodawstwa innych państw, wydawanie interpretacji dotyczących zdarzeń przyszłych (działań lub zaniechań, które podatnik rozważa). Poprzez rozszerzenie tego kierunku zmian wiążącą interpretację prawa podatkowego będzie mógł uzyskać podmiot, który dopiero planuje działania gospodarcze na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Minister Finansów będzie zobowiązany do udzielenia pisemnych informacji, chyba że problem będący przedmiotem zapytania jest objęty kontrolą podatkową, postępowaniem podatkowym albo postępowaniem przed sądem administracyjnym.

Wydanie interpretacji będzie wiązało się z koniecznością uiszczenia opłaty w wysokości 75 zł, którą należy wpłacić w terminie 7 dni od dnia złożenia wniosku o wydanie interpretacji. W przypadku wystąpienia w jednym wniosku o wydanie interpretacji odrębnych stanów faktycznych lub zdarzeń przyszłych, opłata będzie pobierana od każdego przedstawionego we wniosku odrębnego stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego. Zakłada się, że wysokość opłaty powinna zrekompensować przynajmniej koszty techniczno-biurowe, jakie administracja podatkowa będzie musiała ponieść w związku z procedurą wydania wiążącej interpretacji. Opłata ta będzie stanowiła dochód budżetu państwa.

Jednocześnie pragnę wyjaśnić, że w zakresie interpretacji dotyczących podatków pobieranych przez wójtów, burmistrzów i prezydentów miast nie jest możliwa centralizacja wiążących interpretacji, gdyż w tym zakresie obowiązują również akty prawa miejscowego dotyczące np. stawek podatku lub zwolnień podatkowych. Właściwymi do wydawania interpretacji w tym zakresie będą więc nadal organy podatkowe pierwszej instancji. A zatem opłata za wydanie interpretacji stanowić będzie dochód budżetu jednostki samorządu terytorialnego.

Z upoważnienia Ministra Finansów

PODSEKRETARZ STANU--' Marian Banaś

Opublikowano: www.sejm.gov.pl