AE5/0680/81/LIW/10/2989 - Opodatkowanie strat powstałych w wyniku przesyłania lub dystrybucji energii elektrycznej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 9 lipca 2010 r. Ministerstwo Finansów AE5/0680/81/LIW/10/2989 Opodatkowanie strat powstałych w wyniku przesyłania lub dystrybucji energii elektrycznej.

W odpowiedzi na pismo nr (...) z dnia 16 czerwca 2010 r., za którym przekazano nadesłane drogą elektroniczną wystąpienie Dyrektora Izby Skarbowej w (...) nr pisma (...) z czerwca 2010 r., zawierające prośbę o zajęcie stanowiska w kwestii opodatkowania podatkiem akcyzowym energii elektrycznej stanowiącej straty powstające w wyniku transformacji energii w transformatorach oraz rozdzielni głównej, Departament AE informuje, iż przekazany projekt interpretacji uwzględniający wyrok WSA w Gliwicach sygn. akt II SA/Gl 1240/09 z dnia 15 stycznia 2010 r. nie jest zgodny ze stanowiskiem Departamentu AE.

Kwestia strat w przesyle energii została uregulowana w art. 9 ust. 2 ww. ustawy, zgodnie z którym za zużycie energii elektrycznej nie uznaje się strat powstałych w wyniku przesyłania lub dystrybucji energii elektrycznej, z wyłączeniem energii zużytej w związku z jej przesyłaniem lub dystrybucją. Powyższa regulacja ma zastosowanie w stosunku do strat technicznych.

Przez straty powstałe przy przesyłaniu i dystrybucji energii elektrycznej rozumie się takie straty, które są wynikiem właściwości technicznych infrastruktury przesyłowej. Jeżeli proces zostanie uznany za nierozerwalny element procesu przesyłu energii, należy wskazać, że tak jak w przypadku strat w oporze infrastruktury przesyłowej, w wyniku procesu transformacji, na skutek technicznych ubytków, następuje utrata mocy prądu. Uznać zatem należy, że różnica w mocy energii elektrycznej pomiędzy mocą po stronie pobieranej i po stronie wtórnej, określana sprawnością transformatora, będzie w związku z tym uznana za stratę i nie będzie opodatkowana podatkiem akcyzowym.

Z przedstawionych okoliczności wynika, iż liczone i wykazywane przez Wnioskodawcę straty wynikają z różnic bilansowych liczników i strat transformacji z napięcia 6 kV na napięcie 110 kV, w związku z czym nie będzie miało zastosowania, przywołane przez Dyrektora Izby Skarbowej w (...), zwolnienie z art. 30 ust. 6 ustawy o podatku akcyzowym, zgodnie z którym zwalnia się od akcyzy zużycie energii elektrycznej w procesie produkcji energii elektrycznej, jak również zużycie tej energii w celu podtrzymania tych procesów produkcyjnych. W takim przypadku ww. zwolnienie nie znajdzie zastosowania, gdyż w przedstawionym stanie faktycznym mamy do czynienia ze stratami energii, a nie ze zużyciem w procesie produkcji energii elektrycznej lub w celu podtrzymania tych procesów.

Jednocześnie wskazać należy, iż z informacji uzyskanych z Urzędu Regulacji Energetyki (...) wynika, że energię elektryczną zużytą w procesie transformacji (różnicę pomiędzy energią dostarczoną do transformatora i oddaną z transformatora) należy traktować jako straty energii przesyłanej lub dystrybuowanej, gdyż powstają one w wyniku przesyłania lub dystrybucji energii elektrycznej, w związku z czym nie ma podstaw do dzielenia strat energii na powstałe w procesie grzania się rdzenia i powstałe podczas tworzenia pola magnetycznego, a tym bardziej do kwalifikowania jednych do strat energii, a drugich do zużycia.

Reasumując, nie uznaje się za straty i podlega opodatkowaniu zużycie energii elektrycznej w związku z jej przesyłaniem lub dystrybucją, natomiast straty powstałe w wyniku przesyłania lub dystrybucji energii elektrycznej, jak i straty powstałe podczas transformacji z napięcia 6 kV na napięcie 110 kV nie podlegają opodatkowaniu podatkiem akcyzowym.

Opublikowano: Biul.Skarb. 2010/5/23