AE3/033/1/JMX/2012/228 - Opodatkowanie wyrobów węglowych.

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 19 stycznia 2012 r. Ministerstwo Finansów AE3/033/1/JMX/2012/228 Opodatkowanie wyrobów węglowych.

1) Czy pośredniczący podmiot węglowy powinien składać AKC-R?

Artykuł 16 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz.U. z 2011 r. Nr 108, poz. 626, z późn. zm.), zwanej dalej "ustawą", określa obowiązki związane z rejestracją podmiotów prowadzących działalność gospodarczą w zakresie wyrobów akcyzowych. W ust. 1 jest zawarty przepis ogólny, zgodnie z którym podmiot prowadzący działalność gospodarczą jest obowiązany, przed dniem wykonania pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu akcyzą lub pierwszej czynności z wykorzystaniem wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, złożyć zgłoszenie rejestracyjne właściwemu naczelnikowi urzędu celnego.

Natomiast w ust. 3a ww. artykułu znajduje się przepis szczególny, zgodnie z którym podmiot zamierzający prowadzić działalność gospodarczą jako pośredniczący podmiot węglowy jest obowiązany przed dniem rozpoczęcia tej działalności powiadomić o tym pisemnie właściwego naczelnika urzędu celnego. Lex specialis derogat legi generali, zatem podmiot, który prawidłowo powiadomił właściwego naczelnika urzędu celnego o zamiarze prowadzenia działalności gospodarczej jako pośredniczący podmiot węglowy, nie ma obowiązku złożenia temu naczelnikowi zgłoszenia rejestracyjnego, o którym mowa w art. 16 ust. 1 ustawy.

2) Czy podmiot korzystający ze zwolnienia z art. 31a ust. 2 ustawy prowadzący działalność gospodarczą powinien składać AKC-R?

Ustawa o podatku akcyzowym nie określa definicji "wyrobów akcyzowych zwolnionych od akcyzy ze względu na przeznaczenie", zatem pod tym pojęciem należy rozumieć każdy wyrób akcyzowy zwolniony od akcyzy w przypadku, gdy o tym zwolnieniu decyduje jego przeznaczenie. Nie ulega wątpliwości, że wyroby węglowe, o których mowa w art. 31a ust. 2 ustawy, są zwolnione od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie. Zgodnie bowiem z art. 9a ust. 1 pkt 6 ustawy użycie wyrobów węglowych do celów innych niż wskazane w ww. przepisie, tzn. niezgodnie z ich przeznaczeniem, powoduje powstanie obowiązku podatkowego.

W związku z powyższym podmiot prowadzący działalność gospodarczą zużywający wyroby węglowe zwolnione od akcyzy, o których mowa w art. 31a ust. 2 ustawy, podlega obowiązkowi złożenia zgłoszenia rejestracyjnego w zakresie podatku akcyzowego (AKC-R).

3) Czy pośredniczący podmiot węglowy powinien prowadzić ewidencję wyrobów węglowych, o której mowa w art. 31a ust. 4 ustawy?

Zgodnie z art. 31a ust. 4 ustawy prowadzenie ewidencji wyrobów węglowych zużywanych do celów zwolnionych jest warunkiem zwolnienia, o którym mowa w art. 31a ust. 2 pkt 1, 2, 4-9 ustawy.

Pośredniczący podmiot węglowy korzysta ze zwolnienia od akcyzy, o którym mowa w art. 31a ust. 1 ustawy. Zatem pośredniczący podmiot węglowy nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji wyrobów węglowych, o której mowa w art. 31a ust. 4 ustawy, ponieważ jej prowadzenie nie jest warunkiem korzystania przez ten podmiot ze zwolnienia.

4) Czy wyroby węglowe zużywane przez spółdzielnię mieszkaniową posiadającą własną kotłownię do wytwarzania ciepła podlegają zwolnieniu od akcyzy na podstawie art. 31a ust. 2 ustawy?

Artykuł 31a ust. 2 ustawy zawiera katalog zwolnień od akcyzy wyrobów węglowych ze względu na ich przeznaczenie. Jeżeli zatem spółdzielnia mieszkaniowa zużywa wyroby węglowe do któregoś z celów określonych w tym przepisie, będzie w tym zakresie uprawniona do korzystania ze zwolnienia wyrobów węglowych od akcyzy, np. w przypadku ich zużycia przez zakład energochłonny do celów opałowych.

Ponadto w zakresie, w jakim spółdzielnia mieszkaniowa dostarcza wytworzone ciepło gospodarstwom domowym znajdującym się w jej zasobach mieszkaniowych, będzie mogła korzystać ze zwolnienia od akcyzy, o którym mowa w art. 31a ust. 2 pkt 3 ustawy. Podobnie jak wspólnota mieszkaniowa, która działa w imieniu ogółu właścicieli prowadzących gospodarstwa domowe w danej nieruchomości, spółdzielnia mieszkaniowa, wytwarzając ciepło dla gospodarstw domowych znajdujących się w jej zasobach mieszkaniowych, zużywa wyroby węglowe zgodnie z przeznaczeniem, określonym w art. 31a ust. 2 pkt 3 ustawy.

5) Czy ciepłownia, która zużywa wyroby węglowe w celu wyprodukowania ciepła sprzedawanego gospodarstwom domowym, korzysta ze zwolnienia od akcyzy na podstawie art. 31a ust. 2 pkt 3 ustawy?

Ciepłownia korzysta ze zwolnienia od akcyzy na podstawie art. 31a ust. 2 ustawy tylko w przypadku spełnienia przesłanek określonych w tym przepisie, np. gdy wyroby węglowe są zużywane przez nią do łącznego wytwarzania ciepła i energii elektrycznej lub gdy są zużywane przez zakład energochłonny. Zużycie wyrobów węglowych przez ciepłownię do wytworzenia ciepła w celu jego sprzedaży gospodarstwom domowym nie jest zużyciem wyrobów węglowych przez te gospodarstwa ani bezpośrednio, ani pośrednio. Zatem taka ciepłownia nie jest uprawniona do korzystania ze zwolnienia określonego w art. 31a ust. 2 pkt 3 ustawy.

6) W jaki sposób można uprawdopodobnić, że nabywca wyrobów węglowych nieposiadający polskiego dokumentu tożsamości prowadzi gospodarstwo na terytorium kraju?

Potwierdzeniem prowadzenia gospodarstwa domowego na terytorium kraju przez osobę nieposiadającą polskiego dokumentu tożsamości może być każdy inny dokument potwierdzający miejsce zamieszkania na terytorium kraju.

Opublikowano: Biul.Skarb. 2012/1/23-24