AE 3/033/31/FLL/09/8907 - Nabycie wewnątrzwspólnotowe częściowo skażonego alkoholu etylowego.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 28 października 2009 r. Ministerstwo Finansów AE 3/033/31/FLL/09/8907 Nabycie wewnątrzwspólnotowe częściowo skażonego alkoholu etylowego.

W związku z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 8 kwietnia 2009 r. sygn. I FSK 7/09 oraz z uwagi na zadania Ministra Finansów, tj. konieczność zapewnienia jednolitej interpretacji przepisów podatkowych przy uwzględnieniu orzecznictwa sądów administracyjnych, poniżej przedstawiam stanowisko Komisji Europejskiej zawierające wskazówki dla Ministra Finansów odnośnie do właściwej interpretacji przepisów prawa wspólnotowego, które legły u podstaw przyjęcia przez organ podatkowy odmiennej interpretacji przepisów podatkowych niż prezentowane we wskazanym wyżej wyroku NSA, z uprzejmą prośbą o analizę przedmiotowego stanowiska.

1. Zwolnienie od akcyzy w Polsce częściowo skażonego alkoholu etylowego pochodzącego z nabycia wewnątrzwspólnotowego.

W przypadku nabycia wewnątrzwspólnotowego alkoholu etylowego skażonego częściowo w jednym państwie członkowskim, zgodnie z wymogami tego państwa, i niezużytego w tym państwie do produkcji wyrobów nieprzeznaczonych do spożycia przez ludzi, i następnie przemieszczenia tego alkoholu na terytorium kraju nie ma zastosowania zwolnienie od akcyzy na podstawie art. 27 ust. 1 lit. b) dyrektywy 92/83/EWG. W ocenie Komisji Europejskiej spełnienie jednego warunku z art. 27 ust. 1 lit. b) dyrektywy 92/83/EWG, a mianowicie skażenie alkoholu etylowego zgodnie z wymogami danego państwa członkowskiego i niespełnienie drugiego warunku z art. 27 ust. 1 lit. b) dyrektywy 92/83/EWG, a mianowicie niezużycie częściowo skażonego alkoholu etylowego do wyprodukowania wyrobu nieprzeznaczonego do spożycia przez ludzi, nie stanowi podstawy do zastosowania zwolnienia od akcyzy. Dla zastosowania zwolnienia nie jest wystarczający fakt, że alkohol jest przeznaczony do użycia do produkcji tych wyrobów. Muszą zostać spełnione obydwa warunki, o których mowa w art. 27 ust. 1 lit. b) dyrektywy 92/83/EWG.

Ponadto w ocenie Komisji Europejskiej częściowo skażony alkohol etylowy, w celu zwolnienia w Polsce od podatku akcyzowego na podstawie art. 27 ust. 1 lit. b) dyrektywy 92/83/EWG, musi spełniać warunki określone w polskim prawie. Jeśli dla przykładu nabyty wewnątrzwspólnotowo alkohol etylowy został skażony tylko skażalnikami wymaganymi w jednym państwie członkowskim, ale nie w Polsce, i przemieszczony na terytorium kraju, dodatkowe skażanie będzie wymagane zgodnie z polskimi wymogami.

2. Przemieszczanie częściowo skażonego alkoholu w procedurze zawieszenia poboru akcyzy.

Alkohol etylowy skażony częściowo zgodnie z wymogami danego państwa członkowskiego i niezużyty do wyprodukowania wyrobu nieprzeznaczonego do spożycia przez ludzi musi być przemieszczany pomiędzy dwoma państwami członkowskimi w procedurze zawieszenia poboru akcyzy.

Opublikowano: Biul.Skarb. 2010/1/28