AD/I/T/415/7/2006 - Zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z organizacją imprezy integracyjnej dla pracowników.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 11 grudnia 2006 r. Urząd Skarbowy Poznań-Grunwald AD/I/T/415/7/2006 Zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z organizacją imprezy integracyjnej dla pracowników.

W dniu 15 listopada 2006 r. Pan X złożył wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), w sprawie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych przed Podatnika związanych z organizacją imprezy integracyjnej dla pracowników.

Stan faktyczny:

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż podatnik w celu zintegrowania pracowników z pracodawcą i poprawy atmosfery w pracy postanowił zorganizować imprezę dla pracowników. Przedsiębiorstwo, którego jest współwłaścicielem nie jest zobligowane do tworzenia Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, więc nie ma możliwości finansowania powyższego przedsięwzięcia z takiego funduszu. Impreza integracyjna dla pracowników sfinansowana została z bieżących środków obrotowych firmy.

Stanowiska Podatnika:

Zdaniem podatnika wydatki na organizację imprezy integracyjnej zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowią koszt uzyskania przychodów. Są one bowiem związane z prowadzoną przez podatnika działalnością oraz mają na celu poprawę atmosfery pracy i zintegrowanie pracowników z pracodawcą (podatnikiem), a przez to zwiększenie efektywności ich pracy.

Ocena stanowiska wnioskodawcy

Organ podatkowy zgadza się ze stanowiskiem Podatnika.

W świetle przepisów art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Wydatki na organizację imprez integracyjnych dla pracowników sfinansowane ze środków obrotowych podatnika nie zostały wyłączone z kosztów uzyskania przychodów, na mocy przepisów art. 23 ww. ustawy, zatem o ich podatkowym ujęciu decyduje związek z osiąganym przychodem.

Zdaniem tutejszego organu podatkowego, organizacja imprez o charakterze integracyjnym pełni funkcję motywacyjną dla pracowników. Dzięki ściślejszej identyfikacji z celami firmy następuje poprawa efektywności ich pracy, co znajduje odzwierciedlenie w przychodach przedsiębiorstwa. Spełniając zatem warunek art. 22 ust. 1, przedmiotowe wydatki na organizację imprez integracyjnych, sfinansowane ze środków obrotowych firmy, stanowią koszty uzyskania przychodów w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Należy też zwrócić uwagę na formalny wymóg udokumentowania poniesionych wydatków. Generalna zasada, wyrażona w art. 24a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że "osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie, wykonujące działalność gospodarczą, są obowiązane prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów, zwaną dalej księgą" z zastrzeżeniem ust. 3 i 5, albo księgi rachunkowe, zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający ustalenie dochodu (straty), podstawy opodatkowania, wysokości należnego podatku za rok podatkowy (...)". W tym przypadku obok dowodów księgowych (art. 20 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jedn. Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 z późn. zm.) należy sporządzić dokumentację, z której jednoznacznie będzie wynikać integracyjny (a nie np. handlowy) charakter imprezy - np. umowa z firmą organizującą takie imprezy, plan imprezy itp; oraz że została ona skierowana wyłącznie do pracowników (np. poprzez sporządzenie listy obecności).

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl