8688/2017 - Podwyższenie pensji nauczycieli

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 30 stycznia 2017 r. Ministerstwo Edukacji Narodowej 8688/2017 Podwyższenie pensji nauczycieli

Zgodnie z art. 28 ust. 1. ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (Dz. U. z 2016. poz. 198 z późn. zm.) kwotę przeznaczoną na część oświatową subwencji ogólnej dla wszystkich jednostek samorządu terytorialnego ustala się w wysokości łącznej kwoty części oświatowej subwencji ogólnej, nie mniejszej niż przyjęta w ustawie budżetowej w roku bazowym, skorygowanej o kwotę innych wydatków z tytułu zmiany realizowanych zadań oświatowych.

Oznacza to, że w przypadku wzrostu etatów nauczycielskich rośnie co do zasady też kwota subwencji oświatowej.

Istnieje teoretyczna możliwość dodatkowego zatrudnienia 5,3 tys. nauczycieli, aczkolwiek w pięcioletnim okresie przejściowym wiele będzie zależało od indywidualnych decyzji organów prowadzących szkoły.

W ocenie skutków regulacji do ustawy prawo oświatowe przewidziano niezbędne środki na sfinansowanie wydatków związanych z dodatkowymi etatami nauczycieli. Warto przy tej okazji zauważyć, że spodziewany wzrost etatów nauczycieli nie przekroczy 1% obecnej łącznej liczby etatów. Nie będzie miał więc istotnego wpływu na decyzję co do przyszłych podwyżek wynagrodzeń nauczycieli.

Odnosząc się do kwestii podwyższenia wynagrodzenia nauczycieli uprzejmie informuję, że w ustawie budżetowej na 2017 r. został uwzględniony wzrost kwoty bazowej dla nauczycieli o 1,3%, który jest waloryzacją płac, pierwszą od 2012 r. Bardziej satysfakcjonująca podwyżka będzie możliwa po dokonaniu weryfikacji zasad finansowania oświaty i wypracowaniu efektywnego systemu wynagradzania nauczycieli.

Ponadto informuję, iż przeprowadzona ogólnopolska debata "Uczeń. Rodzic. Nauczyciel - Dobra Zmiana" wskazała na pilną potrzebę podjęcia rozmów na temat m.in. wynagradzania nauczycieli.

Wypracowanie propozycji satysfakcjonujących rozwiązań dla środowisk zainteresowanych sprawami oświaty wymaga wspólnego namysłu - przedstawicieli związków zawodowych zrzeszających nauczycieli, jednostek samorządu terytorialnego oraz strony rządowej.

W związku z powyższym, zarządzeniem nr 56 Ministra Edukacji Narodowej z dnia 3 listopada 2016 r. został powołany Zespół do spraw statusu zawodowego pracowników oświaty, który w czterech grupach roboczych zajmuje się tematyką związaną z:

* Finansowaniem oświaty;

* Wynagrodzeniami nauczycieli i innych pracowników oświaty;

* Awansem zawodowym nauczycieli;

* Czasem pracy i warunkami pracy nauczycieli i innych pracowników oświaty.

Zespół rozpoczął prace 18 listopada 2016 r., dopiero zakończenie prac Zespołu pozwoli na zaprojektowanie kierunków zmian przepisów prawa w zakresie między innymi wynagrodzenia.

Opublikowano: www.sejm.gov.pl