8291/2016 - Wysokość dotacji dla niepublicznych przedszkoli integracyjnych

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 30 grudnia 2016 r. Ministerstwo Edukacji Narodowej 8291/2016 Wysokość dotacji dla niepublicznych przedszkoli integracyjnych

Zmiany wprowadzone w zakresie dotowania niepublicznych przedszkoli integracyjnych w ustawie z dnia 23 czerwca 2016 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1010) nie zmieniły dotychczasowego sposobu dotowania przedszkoli z oddziałami integracyjnymi.

W ww. nowelizacji ustawy o systemie oświaty Ministerstwo Edukacji Narodowej dokonało jedynie doprecyzowania przepisów art. 80 i 90 ustawy o systemie oświaty, dotyczących udzielania i rozliczania dotacji wypłacanych szkołom i placówkom z budżetów jednostek samorządu terytorialnego. W przypadku przedszkoli z oddziałami integracyjnymi również nie dokonano zmiany sposobu dotowania tych przedszkoli. Nowe przepisy w tym zakresie są doprecyzowaniem dotychczasowego brzmienia przepisów i ich interpretacja jest identyczna z obowiązującą do tej pory.

Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 23 czerwca 2016 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw od 1 stycznia 2017 r. dotacja na dzieci pełnosprawne w przedszkolach niepublicznych (w tym też z oddziałami integracyjnymi) będzie ustalana na podstawie wydatków ponoszonych we wszystkich rodzajach przedszkoli "samorządowych" bez względu na rodzaj przedszkola (niezależnie czy to przedszkole ogólnodostępne czy z oddziałami integracyjnymi). W przypadku dzieci niepełnosprawnych w niepublicznych przedszkolach z oddziałami integracyjnymi dotacja na takie dziecko będzie udzielana w wysokości nie niższej niż kwota przewidziana na niepełnosprawnego ucznia przedszkola w części oświatowej subwencji ogólnej otrzymywanej przez gminę.

Niezależnie od powyższego informuję, że w ustawie wprowadzającej prawo oświatowe przyjętej przez Parlament RP zaprojektowano przepis dający możliwość podwyższenia wysokość dotacji na ucznia przedszkola integracyjnego, ucznia oddziału integracyjnego w przedszkolu z oddziałami integracyjnymi lub ucznia oddziału przedszkolnego integracyjnego zorganizowanego w szkole podstawowej (art. 15 pkt 118 lit. h i pkt 123 lit. m). Przepis ma wejść w życie od 1 lutego 2017 r.

Ponadto informuję, że Ministerstwo Edukacji Narodowej planuje przygotowanie projektu ustawy o finansowaniu zadań oświatowych. Projekt ustawy wraz z oceną skutków regulacji został wpisany do Wykazu Prac Rady Ministrów. W przepisach nowej ustawy o finansowaniu zadań oświatowych planuje się m.in. dokonanie szerszych zmian w zakresie przepisów art. 80 i 90 tj. przepisów w zakresie dotacji udzielanych z budżetów JST. W ramach planowanych zmian zostanie również przeanalizowana kwestia zmiany obecnego sposobu określania wysokości dotacji z budżetów JST dla niepublicznych przedszkoli z oddziałami integracyjnymi. Projektowane przepisy będą konsultowane z jednostkami samorządu terytorialnego oraz innymi zainteresowanymi partnerami.

Opublikowano: www.sejm.gov.pl