7992/2016 - Nauka języka niemieckiego

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 14 grudnia 2016 r. Ministerstwo Edukacji Narodowej 7992/2016 Nauka języka niemieckiego

Do Ministerstwa Edukacji Narodowej docierają sygnały potwierdzające, że w niektórych szkołach w zajęciach służących podtrzymywaniu tożsamości językowej i kulturowej uczniów należących do mniejszości narodowych uczestniczą uczniowie spoza tej społeczności i że ma to wpływ na wysokość subwencji oświatowej przekazywanej organom prowadzącym te szkoły.

W opinii Ministerstwa Edukacji Narodowej, w świetle przepisów określających cel organizowania tych zajęć, wspomniana sytuacja jest nadużyciem, brak jest jednak prawnych instrumentów weryfikacji dobrowolnie składanych przez rodziców wniosków uprawniających do korzystania z praw przysługujących obywatelom polskim należącym do mniejszości narodowych.

Właściwym dokumentem w tej sprawie jest ustawa z dnia 6 stycznia 2004 r. o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym leżąca we właściwościach ministra właściwego do spraw mniejszości narodowych i etnicznych (którym obecnie jest Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji). Przepis art. 4 przywołanej ustawy stanowi, że nikt nie może być obowiązany do udowodnienia własnej przynależności do danej mniejszości.

Znowelizowane ostatnio przepisy rozporządzenia w sprawie druków szkolnych precyzują, że uczniowie uczestniczący we wspomnianych zajęciach otrzymują na świadectwie szkolnych ocenę z języka mniejszości narodowej, czego część rodziców może nie być świadoma.

Ministerstwo Edukacji Narodowej zwróciło się w listopadzie br. do Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty o zbadanie sprawy przedstawionej w interpelacji, w szczególności zarzutu w odniesieniu do nierzetelności przekazywania przez szkołę rodzicom informacji dotyczącej prawdziwego celu organizowania omawianych zajęć 1 i wynikających z udziału w nich konsekwencji dla uczniów (forma zapisu oceny z języka niemieckiego jako języka mniejszości narodowej oraz historii i kultury mniejszości niemieckiej na świadectwie szkolnym 2 ).

1

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 listopada 2007 r. w sprawie warunków i sposobu wykonywania przez przedszkola, szkoły i placówki publiczne zadań umożliwiających podtrzymywanie poczucia tożsamości narodowej, etnicznej i językowej uczniów należących do mniejszości narodowych i etnicznych oraz społeczności posługującej się językiem regionalnym (Dz. U. z 2014 r. poz. 263).

2

Przepis pkt 8a w załączniku nr 1 do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 maja 2010 r. w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych (Dz. U. z 2014 r. poz. 893, z późn. zm.).

Opublikowano: www.sejm.gov.pl