6967/2016 - Pokrycie kosztów dojazdu dla dzieci do szkoły znajdującej się poza obrębem danej gminy

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 2 listopada 2016 r. Ministerstwo Edukacji Narodowej 6967/2016 Pokrycie kosztów dojazdu dla dzieci do szkoły znajdującej się poza obrębem danej gminy

Przepisy prawa oświatowego regulują kwestie obowiązku gminy w zakresie organizacji dowozu dzieci do szkół obwodowych. Za ustalenie planu sieci szkół obwodowych odpowiedzialna jest rada gminy. Sieć publicznych szkół powinna być zorganizowana w sposób umożliwiający realizację obowiązku szkolnego przez uczniów, czyli uwzględniać między innymi odległości wymienione w ustawie. Jeżeli nie jest to możliwe, gmina organizuje dojazdy lub pokrywa koszty przejazdu do szkół obwodowych. Droga dziecka z domu do szkoły nie może przekraczać - 3 km w przypadku uczniów klas I-IV szkół podstawowych oraz 4 km w przypadku uczniów klas V-VI szkół podstawowych oraz uczniów gimnazjów. Jeżeli droga dziecka przekracza wymienione odległości, obowiązkiem gminy jest zapewnienie bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewożenia dziecka albo zwrot kosztów przejazdu dziecka środkami komunikacji publicznej, jeżeli dowożenie zapewniają rodzice, a do ukończenia przez dziecko 7 lat - także zwrot kosztów przejazdu opiekuna dziecka środkami komunikacji publicznej. W przypadku, gdy wyżej wymienione odległości nie są przekroczone, gmina może zorganizować bezpłatny transport, zapewniając opiekę w czasie przewozu. Zatem, w aktualnym stanie prawnym przewidziano możliwość organizowania dowozu w przypadkach nieobligatoryjnych.

Należy jednak podkreślić, że obowiązek, o którym mowa jest nałożony na gminę tylko wtedy, gdy uczniowie uczęszczają do szkoły obwodowej. Jeśli rodzice wybrali szkołę, która nie jest szkołą obwodową, ustawa nie nakłada na gminę obowiązku organizacji transportu do takiej szkoły bądź pokrycia kosztów przejazdu. Ustawodawca może wskazać jedynie obowiązki gminy w zakresie jej zadań własnych - nie może natomiast nakładać obowiązku w zakresie dowozu do szkół nieobwodowych. Ustawodawca nie zabrania jednak rozwiązań koniecznych ze względu na specyficzne warunki panujące w danej gminie, a które nie są sprzeczne z prawem, jak np. zawarcie porozumienia międzygminnego dotyczącego przedmiotowej sprawy. Zawieranie porozumień międzygminnych nie jest regulowane przepisami prawa oświatowego.

Artykuł 17 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2015 r. poz. 2156, z późn. zm.)

Artykuł 17 ust. 4 ustawy o systemie oświaty.

Artykuł 17 ust. 1-2 ustawy o systemie oświaty.

Artykuł 17 ust. 2 ustawy o systemie oświaty.

Artykuł 17 ust. 3 pkt 1 ustawy o systemie oświaty.

Przepis art. 17 ust. 3 został zmieniony przez art. 1 pkt 9 lit. a ustawy z dnia 13 czerwca 2013 r. (Dz. U. poz. 827, z późn. zm.) zmieniającej ustawę o systemie oświaty z dniem 1 września 2013 r.

Artykuł 17 ust. 3 pkt 2 ustawy o systemie oświaty.

Artykuł 74 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2016 r. poz. 446, z późn. zm.).

Opublikowano: www.sejm.gov.pl