686/2016 - Zakres zwrotu kosztów przejazdu opiekuna dziecka dowożonego do szkoły przez rodziców.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 18 lutego 2016 r. Ministerstwo Edukacji Narodowej 686/2016 Zakres zwrotu kosztów przejazdu opiekuna dziecka dowożonego do szkoły przez rodziców.

Odpowiadając na pytanie w kwestii zakresu zwrotu kosztów przejazdu opiekuna dziecka niepełnosprawnego dowożonego do szkoły przez rodziców, uprzejmie wyjaśniam.

Obowiązek gminy 1 dotyczy zwrotu kosztów przejazdu dzieci i młodzieży niepełnosprawnej, tj. posiadającej odpowiednio: orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niepełnosprawność 2 lub orzeczenie o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych 3 , do najbliższej szkoły lub ośrodka.

Przez najbliższą szkołę rozumie się szkołę zapewniającą uczniowi realizację zaleceń zawartych w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego, położoną najbliżej jego miejsca zamieszkania. Nie wyklucza to również, że najbliższą szkołą w tym rozumieniu będzie szkoła znajdująca się na terenie innej gminy, powiatu lub województwa, zgodnie z wyborem dokonanym przez rodziców (opiekunów prawnych) dziecka, którzy zgodnie z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej mają wyłączne prawo do decydowania o swoim dziecku, o ile prawo to nie zostanie im ograniczone lub nie zostaną go pozbawieni.

W przypadku ośrodka 4 przepisy nie wskazują, iż powinien to być najbliższy ośrodek. Zatem nie wyklucza to również, że ośrodek ten będzie znajdował się na terenie innej gminy, powiatu lub województwa, zgodnie z wyborem rodziców (opiekunów prawnych) dziecka, jak wskazano powyżej.

Ustawa o systemie oświaty nie reguluje szczegółowo trybu zawierania umów między wójtem (burmistrzem, prezydentem miasta), a rodzicami zapewniającymi dowożenie i opiekę oraz treści tych umów, w tym liczby możliwych przejazdów rodzica (opiekuna prawnego), który dowozi dziecko na zajęcia do szkoły w ciągu dnia lub w ciągu tygodnia oraz ze szkoły/ośrodka do domu, a także wysokości kosztów dowożenia ucznia. W związku z tym, warunki umowy powinny być określone i zaakceptowane przez obie strony - gminę

i rodziców (opiekunów prawnych), dotyczy to również wysokości i zwrotu kosztów dowożenia ucznia i opiekuna, na co wskazują również wyroki sądów 5 .

W związku z powyższym, w przepisach przywołanej ustawy pozostawiono ustalenie zasad rozliczenia kosztów dowożenia dziecka (ucznia), pomiędzy gminą a rodzicami dziecka, którzy zapewniają dowożenie i opiekę - na zasadach określonych w ww. umowie.

Nie jest zatem konieczne uszczegółowienie powyższej kwestii w przepisach art. 17 ust. 3a pkt 3 ww. ustawy.

1

Art. 17 ust. 3a pkt 1-3 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2015 r. poz. 2156, z późn. zm.).

2

§ 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 24 lipca 2015 r. w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym (Dz. U. z 2015 r. poz. 1113).

3

Wydawanych dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim, będących uczestnikami zajęć rewalidacyjno-wychowawczych, organizowanych w myśl przepisów rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 23 kwietnia 2013 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania zajęć rewalidacyjno-wychowawczych dla dzieci i młodzieży z upośledzeniem umysłowym w stopniu głębokim (Dz. U. poz. 529).

4

Art. 17 ust. 3a pkt 2 ww. ustawy.

Opublikowano: www.sejm.gov.pl