657/2016 - Rozpoczęcie roku w ośrodkach szkolno-wychowawczych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 13 lipca 2016 r. Ministerstwo Edukacji Narodowej 657/2016 Rozpoczęcie roku w ośrodkach szkolno-wychowawczych.

Rok szkolny we wszystkich przedszkolach, szkołach i placówkach systemu oświaty rozpoczyna się z dniem 1 września każdego roku, a kończy z dniem 31 sierpnia następnego roku 1 .

Specjalny ośrodek szkolno-wychowawczy prowadzi działalność przez cały rok szkolny jako placówka w której są przewidziane ferie szkolne. Za zgodą organu prowadzącego ośrodek może również prowadzić działalność w okresie zimowej i wiosennej przerwy świątecznej oraz w okresie ferii szkolnych 2 .

W skład specjalnego ośrodka szkolno-wychowawczego może także wchodzić przedszkole specjalne utworzone na podstawie porozumienia między właściwymi organami prowadzącymi 3 .

Przepisy określają sposoby i formy zapewnienia kształcenia oraz specjalnych działań opiekuńczo-wychowawczych m.in. w przedszkolach specjalnych zorganizowanych w podmiotach leczniczych i jednostkach pomocy społecznej 4 .

Uprzejmie informuję, iż przedszkole funkcjonuje przez cały rok szkolny, z wyjątkiem przerw ustalonych przez organ prowadzący 5 , co oznacza, że przedszkole 6 jest tzw. placówką nieferyjną, to znaczy taką, w której nie obowiązują ferie i wakacje szkolne.

Statut przedszkola określa:

1)

dzienny czas pracy przedszkola ustalony przez organ prowadzący na wniosek dyrektora przedszkola i rady przedszkola, w tym czas przeznaczony na realizację podstawy programowej wychowania przedszkolnego, nie krótszy niż 5 godzin dziennie,

2)

terminy przerw w pracy przedszkola ustalone przez organ prowadzący na wniosek dyrektora przedszkola i rady przedszkola,

3)

dodatkowe informacje o organizacji pracy przedszkola,

4)

zasady odpłatności za pobyt dzieci w przedszkolu i odpłatności za korzystanie z wyżywienia przez pracowników, ustalone przez organ prowadzący.

Powyższe przepisy dotyczą wszystkich publicznych przedszkoli.

Należy jednak zauważyć, że w kolejnych latach zmieniały się przepisy dotyczące wychowania przedszkolnego w aktach rangi ustawowej.

Nowelizacja ustawy o systemie oświaty 7 , która weszła w życie 1 września 2010 r., miała na celu doprecyzowanie przepisów. Zgodnie z nowym brzmieniem art. 14 ust. 5 ustawy o systemie oświaty, organ prowadzący (czyli rada gminy) został zobowiązany do ustalania wysokości opłat za świadczenia udzielane przez publiczne przedszkole oraz publiczną inną formę wychowania przedszkolnego, w czasie przekraczającym czas bezpłatnego nauczania, wychowania i opieki ustalony jako minimum 5 godzin.

Jak z powyższego wynika, odstąpiono od dotychczasowego uregulowania dotyczącego minimum 5 godzin realizacji podstawy programowej, na rzecz minimalnego wymiaru 5 godzin bezpłatnego nauczania, wychowania i opieki. Znalazło to potwierdzenie w późniejszych aktach prawnych m.in. w tzw. ustawie przedszkolnej, czyli uchwalonej w dniu 13 czerwca 2013 r. ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw 8 .

W świetle powyższych przepisów, jak i przepisów rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 27 sierpnia 2012 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół 9 , podstawa programowa wychowania przedszkolnego jest realizowana od momentu wejścia dziecka do przedszkola do chwili opuszczenia przedszkola przez dziecko. Przywołany w Zapytaniu Pana Posła przepis § 10 ust. 2 pkt 1 załącznika nr 1 do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół, jest przepisem "martwym", gdyż został zmieniony przepisami rangi ustawowej.

Natomiast zgodnie z § 9 ust. 1 ww. rozporządzenia z dnia 21 maja 2001 r., organizację pracy przedszkola określa ramowy rozkład dnia ustalony przez dyrektora przedszkola na wniosek rady pedagogicznej, z uwzględnieniem m.in. zasad ochrony zdrowia i higieny pracy oraz oczekiwań rodziców (prawnych opiekunów).

W związku z powyższym, ustalanie przerw w pracy w oddziale przedszkolnym bądź w przedszkolu specjalnym funkcjonującym odpowiednio w specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym, podmiocie leczniczym, jednostce pomocy społecznej, gdzie dzieci są odpowiednio, wychowankami ośrodka, wychowankami/pacjentami w podmiocie leczniczym lub w jednostce pomocy społecznej - nie jest zasadne.

Natomiast w przypadku odpłatności rada gminy powinna skorzystać z przepisu art. 14 ust. 5 pkt 2 ustawy o systemie oświaty dającego jej uprawnienie do określenia warunków częściowego lub całkowitego zwolnienia z opłat za wychowanie przedszkolne.

1

Art. 63 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2015 r. poz. 2156, z późn. zm.).

2

§ 30 ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 maja 2011 r. w sprawie rodzajów i szczegółowych zasad działania placówek publicznych, warunków pobytu dzieci i młodzieży w tych placówkach oraz wysokości i zasad odpłatności wnoszonej przez rodziców za pobyt ich dzieci w tych placówkach (Dz. U. Nr 109, poz. 631) - obowiązującego do 1 września 2016 r., w związku z wejściem w życie przepisów nowego rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 2 listopada 2015 r. w sprawie rodzajów i szczegółowych zasad działania placówek publicznych, warunków pobytu dzieci i młodzieży w tych placówkach oraz wysokości i zasad odpłatności wnoszonej przez rodziców za pobyt ich dzieci w tych placówkach (Dz. U. poz. 1872).

3

Art. 71b ust. 5, 5a i 5b ww. ustawy o systemie oświaty, w związku z § 24 ust. 2 ww. rozporządzenia w sprawie rodzajów i szczegółowych zasad działania placówek publicznych, warunków pobytu dzieci i młodzieży w tych placówkach oraz wysokości i zasad odpłatności wnoszonej przez rodziców za pobyt ich dzieci w tych placówkach.

4

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 8 marca 2013 r. w sprawie organizacji kształcenia oraz warunków i form realizowania specjalnych działań opiekuńczo-wychowawczych w przedszkolach i szkołach specjalnych, zorganizowanych w podmiotach leczniczych i jednostkach pomocy społecznej (Dz. U. poz. 380).

5

§ 10 ust. 1 załącznika nr 1 do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół (Dz. U. Nr 61, poz. 624 z późn. zm.).

6

A także oddział przedszkolny w szkole podstawowej.

7

Ustawa z dnia 5 sierpnia 2010 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty (Dz. U. z 2010 r. Nr 148, poz. 991).

8

Dz. U. poz. 827, z późn. zm.

9

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 27 sierpnia 2012 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół (Dz. U. poz. 977 z późn. zm.).

Opublikowano: www.sejm.gov.pl