6290/2016 - Zasady rozliczania dotacji oświatowej w szkołach niepublicznych

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 12 października 2016 r. Ministerstwo Edukacji Narodowej 6290/2016 Zasady rozliczania dotacji oświatowej w szkołach niepublicznych

Gmina samodzielnie prowadzi gospodarkę finansową na podstawie uchwały budżetowej. Konstytutywnym elementem uchwały budżetowej jest budżet. Budżet jest rocznym planem dochodów i wydatków oraz przychodów i rozchodów. Zasada roczności, budżetu jednostek sektora finansów publicznych, pomimo pewnych komplikacji w stosowaniu na przełomie grudnia i stycznia, należy do jednej z podstawowych zasad finansów publicznych, wszelkie zaś odstępstwa może przewidywać jedynie przepis ustawy (np. art. 263 u.f.p. dotyczący tzw. wykazu wydatków niewygasających). Ponadto termin wykorzystania dotacji "nie dłuższy niż do dnia 31 grudnia danego roku budżetowego" jest wyraźnie wskazany w art. 221 ust. 3 pkt 3 i art. 250 pkt 2 u.f.p. w odniesieniu do dotacji celowych przekazywanych na podstawie umowy, w odniesieniu zaś do wszystkich kategorii dotacji (celowych, podmiotowych i przedmiotowych) wskazuje go art. 251 ust. 1 u.f.p., stanowiący, że dotacje udzielone z budżetu jednostki samorządu terytorialnego w części niewykorzystanej do końca roku budżetowego podlegają zwrotowi do budżetu tej jednostki w terminie do 31 stycznia następnego roku. Wypłacane w danym roku budżetowym z budżetu jednostki samorządu terytorialnego dotacje muszą być wykorzystane i rozliczone do końca roku budżetowego.

System rozliczania dotacji z budżetów jednostek samorządu terytorialnego udzielanych zgodnie z art. 80 i 90 ustawy o systemie oświaty jest dostosowany do ogólnych zasad finansów publicznych. Zmiany tego systemu w zakresie terminu rozliczania dotacji nie są możliwe gdyż wynikają one z ogólnych zasad obecnego systemu finansowania zadań publicznych.

Niezależnie od powyższego, w Ministerstwie Edukacji Narodowej będą prowadzone dalsze prace legislacyjne w zakresie kompleksowej modyfikacji przepisów art. 80 i 90 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2015 r. poz. 2156, z późn. zm.), dotyczących dotowania publicznych i niepublicznych przedszkoli, szkół i placówek, prowadzonych przez osoby fizyczne lub osoby prawne niebędące jednostkami samorządu terytorialnego.

Opinie i spostrzeżenia podmiotów stosujących przepisy regulujące kwestie dotowania szkół i placówek są bardzo ważnym elementem konsultacji społecznych. Dlatego też wszystkie uwagi zgłaszane do Ministerstwa Edukacji Narodowej w tej kwestii są rozpatrywane, wnikliwie analizowane i ewentualnie uwzględniane przy projektowanych zmianach przepisów ustawowych.

Opublikowano: www.sejm.gov.pl