6221/2016 - Sytuacja sześciolatków w przedszkolach

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 11 października 2016 r. Ministerstwo Edukacji Narodowej 6221/2016 Sytuacja sześciolatków w przedszkolach

Ad. 1

Zgodnie z zapowiedziami Pani Minister Anny Zalewskiej w Toruniu 27 czerwca 2016 r. dotyczącymi zwiększenia finansowania dzieci 6-letnich w wychowaniu przedszkolnym, podjęto prace w celu umożliwienia finansowania w ramach subwencji dzieci w wieku 6 lat i powyżej objętych wychowaniem przedszkolnym. Projekt ustawy o zmianie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego oraz niektórych innych ustaw wraz z oceną skutków regulacji, dotyczący objęcia finansowaniem w ramach subwencji oświatowej dzieci w wieku 6 lat i powyżej został wpisany do Wykazu Prac Rady Ministrów. Zgodnie z założeniami przyjętymi do oceny skutków regulacji do ww. projektu ustawy dzieci w wieku 6 lat i powyżej będą finansowane w ramach subwencji oświatowej w średniej wysokości 4 300 zł.

Ad. 2

Według szacunkowych danych liczba uczniów w klasie I szkoły podstawowej w roku szkolnym 2016/2017 wyniesie ok. 203 tys., w tym ok. 73 tys. dzieci 6-letnich. Szacuje się, że z wychowania przedszkolnego będzie korzystać ok. 334 tys. dzieci 6-letnich. Na tym etapie Ministerstwo Edukacji Narodowej nie dysponuje danymi o liczbie szkół (a także gmin), w których w roku szkolnym 2016/2017 nie powstanie żaden oddział I klasy szkoły podstawowej. Dane rzeczywiste gromadzone wg stanu na 30 września 2016 r. będą dostępne w połowie listopada 2016 r.

Ad. 3

Zgodnie z art. 9 ust. 1 i 5 ustawy z dnia 29 grudnia 2015 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw, dzieci urodzone w roku 2009, które w roku szkolnym 2015/2016 rozpoczęły naukę w klasie I szkoły podstawowej, na wniosek rodziców, złożony w terminie do dnia 31 marca 2016 r., mogą w roku szkolnym 2016/2017 kontynuować naukę w klasie I szkoły podstawowej.

Dziecko, którego rodzice złożyli powyższy wniosek, w roku szkolnym 2015/2016 zamiast kontynuowania nauki w klasie I szkoły podstawowej, mogło korzystać z wychowania przedszkolnego w wybranym przez rodziców przedszkolu, oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej lub innej formie wychowania przedszkolnego, jeżeli odpowiednio dyrektor przedszkola lub szkoły podstawowej albo osoba kierująca inną formą wychowania przedszkolnego wyraził zgodę na przyjęcie dziecka w trakcie roku szkolnego.

W przypadku nieprzyjęcia dziecka do przedszkola, oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej lub innej formy wychowania przedszkolnego w trakcie roku szkolnego dziecko powinno kontynuować naukę w klasie I szkoły podstawowej, jednak nie podlegając klasyfikacji rocznej i promowaniu do klasy II szkoły podstawowej.

Jednocześnie uprzejmie informuję, że pomimo zapytań ze strony rodziców dotyczących możliwości "powrotu dzieci 6-letnich do przedszkoli", do Ministerstwa Edukacji Narodowej nie wpływały sygnały dotyczące uniemożliwiania przez gminy stosowania powyższych przepisów prawa oświatowego.

Opublikowano: www.sejm.gov.pl