5322/2016 - Kolizja przepisów dotyczących klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 8 września 2016 r. Ministerstwo Edukacji Narodowej 5322/2016 Kolizja przepisów dotyczących klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych.

Zgodnie z treścią § 4 przywołanego rozporządzenia w sprawie warunków tworzenia, organizacji działania oddziałów sportowych, szkół sportowych oraz szkół mistrzostwa sportowego, szkolenie sportowe w szkołach mistrzostwa sportowego jest prowadzone w ramach zajęć sportowych według programów szkolenia sportowego opracowanych dla poszczególnych sportów.

W ramach programu szkolenia sportowego szkoła organizuje dla uczniów obozy szkoleniowe.

Zadaniem szkoły mistrzostwa sportowego jest stworzenie uczniom optymalnych warunków, umożliwiających godzenie zajęć sportowych z innymi zajęciami edukacyjnymi, w szczególności przez:

1)

opracowanie tygodniowego planu zajęć tak, aby rozkład innych zajęć edukacyjnych był dostosowany do rozkładu zajęć sportowych;

2)

dążenie do maksymalnego opanowania i utrwalenia przez uczniów wiadomości, objętych programem nauczania, na zajęciach edukacyjnych;

3)

umożliwienie uczniom osiągającym bardzo dobre wyniki sportowe i uczestniczącym w zawodach ogólnopolskich lub międzynarodowych realizowania indywidualnego programu lub toku nauki, na podstawie przepisów w sprawie warunków i trybu udzielania zezwoleń na indywidualny program lub tok nauki oraz organizacji indywidualnego programu lub toku nauki;

4)

organizowanie ferii letnich i zimowych w ciągu całego roku szkolnego, z dostosowaniem ich terminów do terminów zawodów sportowych, przy zachowaniu liczby dni wolnych od zajęć dydaktyczno-wychowawczych, określonych w przepisach w sprawie organizacji roku szkolnego (§ 11 ust. 1 cyt. rozporządzenia).

Jednocześnie, zgodnie z § 18 cyt. rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych egzamin poprawkowy przeprowadza się w ostatnim tygodniu ferii letnich. Termin wyznacza dyrektor szkoły do dnia zakończenia rocznych zajęć dydaktyczno-wychowawczych.

Natomiast przepisy art. 44m ust. 3 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2015 r. poz. 2156, z późn. zm.) stanowią, że uczeń, który z przyczyn usprawiedliwionych nie przystąpił do egzaminu poprawkowego w wyznaczonym terminie, może przystąpić do niego w dodatkowym terminie, wyznaczonym przez dyrektora szkoły, nie później niż do końca września.

Ponieważ obowiązek pobytu na obozie sportowym lub zgrupowaniu przed zawodami krajowymi czy międzynarodowymi można uznać za wymagane usprawiedliwienie nieobecności ucznia na egzaminie poprawkowym w ostatnim tygodniu ferii letnich, dyrektor szkoły ma możliwość wyznaczenia dodatkowego terminu przeprowadzenia egzaminu poprawkowego dla tego ucznia, nie później niż do końca września.

Mając na uwadze powyższe regulacje, uprzejmie wyjaśniam, że treść Decyzji nr 8 Ministra Sportu i Turystyki z dnia 20 stycznia 2016 r. nie koliduje z ich stosowaniem.

W opinii resortu nie ma tym samym potrzeby wprowadzania zmian zarówno w przepisach przywołanych w interpelacji rozporządzeń Ministra Edukacji Narodowej, jak również uzgadniania zapisów - zawartych w treści Decyzji nr 8 - z Ministrem Sportu i Turystyki.

Opublikowano: www.sejm.gov.pl