520000/0230/10/2009/NT - Podleganie ubezpieczeniom z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 5 czerwca 2009 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych 520000/0230/10/2009/NT Podleganie ubezpieczeniom z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej.

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2007 r. Nr 155, poz. 1095 z późn. zm.), w związku z art. 83 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. Dz. U. z 2007 r. Nr 11, poz. 74 z późn. zm.), Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Elblągu uznaje za nieprawidłowe stanowisko zawarte we wniosku złożonym w dniu 8 maja 2009 r. przez przedsiębiorcę Pana (...) prowadzącego pozarolniczą działalność gospodarczą z siedzibą:

w sprawie podlegania ubezpieczeniom z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej.

UZASADNIENIE

W dniu 8 maja 2009 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w Elblągu wpłynął kompletny wniosek o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 powołanej ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, złożony przez przedsiębiorcę Pana (...), prowadzącego pozarolniczą działalność gospodarczą z siedzibą (...) na podstawie zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej z dnia (...) wydanego przez (...) w (...) Wnioskodawca podniósł, iż w dniu 25 września 2008 r. zgłosił w Urzędzie Skarbowym w (...) zawieszenie działalności gospodarczej od dnia 1 października 2008 r. Natomiast we właściwym organie ewidencyjnym, tj. w Urzędzie Miasta w (...), nie mógł dokonać zawieszenia działalności, gdyż został poinformowany o braku ku temu podstaw prawnych. W konsekwencji przedsiębiorca nie otrzymał zaświadczenia o zawieszeniu działalności gospodarczej z dniem 1 października 2008 r. Następnie wnioskodawca złożył w Inspektoracie ZUS w Ostródzie dokument ZUS ZWUA (wyrejestrowanie z ubezpieczeń) oraz dokument ZUS ZWPA (wyrejestrowanie płatnika składek). Płatnik składek nadmienia, iż po niespełna pół roku odwiesił działalność gospodarczą, składając za kwiecień 2009 r. (po raz pierwszy od września 2008 r.) deklarację rozliczeniową i opłacając należne składki. Jednakże Inspektorat ZUS w Ostródzie nie uznał odwieszenia działalności, interpretując niedokonanie zawieszenia w urzędzie miasta w październiku 2008 r. jako kontynuację prowadzenia działalności gospodarczej i wymagając tym samym wpłacenia należnych składek za okres od 1 października 2008 r. do 31 marca 2009 r.

W tym stanie faktycznym przedsiębiorca powziął wątpliwość odnośnie obowiązku opłacania składek oraz składania deklaracji rozliczeniowych w okresie od dnia 1 października 2008 r., tj. od dnia złożenia ww. dokumentów w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych Według wnioskodawcy przyjęcie ww. dokumentów jest jednoznaczne z dokonaniem zawieszenia prowadzenia działalności gospodarczej, a tym samym niezasadna jest odmowa odwieszenia działalności w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych oraz żądanie opłacenia składek za okres od 1 października 2008 r. do 31 marca 2009 r. Na dowód faktycznego zdaniem wnioskodawcy dokonania zawieszenia działalności gospodarczej ww. przedłożył raporty z kasy fiskalnej.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy prawa, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Elblągu zważył, co następuje:

Artykuł 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej stanowi, że przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne w jego indywidualnej sprawie. Stosownie do ust. 5 cytowanego przepisu, w związku z art. 83 ust. 1 pkt 1 i 2 powołanej ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, udzielenie interpretacji dotyczącej zgłaszania do ubezpieczeń społecznych oraz przebiegu ubezpieczeń następuje w drodze decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Stanowisko wyrażone przez przedsiębiorcę Pana (...) we wniosku o wydanie pisemnej interpretacji w przedmiotowej sprawie uznać należy za nieprawidłowe.

Sposób rozstrzygnięcia podjęty w przedmiotowej sprawie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wynika z treści przepisów prawnych, obowiązujących w dacie zaistnienia opisanego przez wnioskodawcę stanu faktycznego, tj. w dniu 1 października 2008 r. Z dniem 20 września 2008 r. weszły w życie przepisy ustawy z dnia 10 lipca 2008 r. o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2008 r. Nr 141, poz. 888), które wprowadziły m.in. instytucję zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej oraz określiły obowiązek podlegania ubezpieczeniom społecznym z tytułu prowadzenia tejże działalności, z uwzględnieniem okresu jej zawieszenia.

Zgodnie z art. 14a ust. 1 znowelizowanej ustawy o swobodzie działalności. gospodarczej przedsiębiorca niezatrudniający pracowników może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej na okres od 1 miesiąca do 24 miesięcy. Natomiast na podstawie art. 7ba ustawy z dnia 19 listopada 1999 r. - Prawo działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 101, poz. 1178 z późn. zm.), w brzmieniu obowiązującym od dnia 20 września 2009 r. informacja o zawieszeniu wykonywania działalności gospodarczej oraz o wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej podlega wpisowi do ewidencji działalności gospodarczej. Stosownie do art. 7be ust. 2 i ust. 3 tejże ustawy przedsiębiorca, który zamierza zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, bądź wznowić wykonywanie zawieszonej działalności gospodarczej, jest obowiązany dokonać zgłoszenia do ewidencji działalności gospodarczej informacji o zawieszeniu, bądź o wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej. Na podstawie art. 7b ust. 1 powołanej ustawy - Prawo działalności gospodarczej wpisu do ewidencji działalności gospodarczej dokonuje organ ewidencyjny, tj. wójt, burmistrz albo prezydent.

Natomiast obowiązek podlegania ubezpieczeniom społecznym z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej z uwzględnieniem okresu zawieszenia został unormowany w art. 13 pkt 4 znowelizowanej ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Zgodnie z powołanym przepisem ww. ustawy, w brzmieniu obowiązującym od dnia 20 września 2008 r., osoby prowadzące pozarolniczą działalność podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności do dnia zaprzestania wykonywania tej działalności, z wyłączeniem okresu, na który wykonywanie działalności zostało zawieszone na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej.

Jak wynika z okoliczności przedstawionych we wniosku Pana (...) przedsiębiorca nie dopełnił ustawowego obowiązku dokonania w stosownym organie ewidencyjnym zgłoszenia do ewidencji działalności gospodarczej informacji o zawieszeniu wykonywania działalności od dnia 1 października 2008 r., do czego był zobowiązany w wypadku zamiaru zawieszenia działalności z tym dniem - na podstawie art. 7ba powołanej ustawy - Prawo działalności gospodarczej, w brzmieniu obowiązującym od dnia 20 września 2008 r. W związku z powyższym Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie może uznać za prawidłowe stanowiska przedstawionego w przedmiotowym wniosku, gdyż w myśl przepisu art. 13 pkt 4 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, w brzmieniu obowiązującym od dnia 20 września 2008 r., z obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej wyłączony jest okres zawieszenia wykonywania działalności, dokonanego na podstawie obowiązujących przepisów o swobodzie działalności gospodarczej.

Mając na uwadze powyższe orzeczono jak w sentencji.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę Pana (...) i stanu prawnego obowiązującego w dacie jego zaistnienia. Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 powołanej ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 10 ust. 5 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do Sądu Okręgowego Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Elblągu, ul. Pułaskiego 1. Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl