520000/0230/1/2010/NT - Określenie właściwego ustawodawstwa z zakresu ubezpieczeń społecznych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 24 marca 2010 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych 520000/0230/1/2010/NT Określenie właściwego ustawodawstwa z zakresu ubezpieczeń społecznych.

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2007 r. Nr 155, poz. 1095 z późn. zm.), w związku z art. 83 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 z późn. zm.), Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Elblągu uznaje za prawidłowe stanowisko zawarte we wniosku, złożonym w dniu 25 lutego 2010 r. przez przedsiębiorcę Pana a, prowadzącego pozarolniczą działalność gospodarczą pod nazwą w sprawie ustalenia właściwego ustawodawstwa na podstawie prawa wspólnotowego.

UZASADNIENIE

W dniu 25 lutego 2010 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Elblągu wpłynął ponowny wniosek o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 powołanej ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, złożony przez przedsiębiorcę Pana (...) prowadzącego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej pozarolniczą działalność gospodarczą pod nazwą: (...) na podstawie zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej nr 98/2009 z dnia 3 lutego 2009 r. wydanego przez Urząd Gminy w (...) Wniosek ten został uzupełniony o numer w ewidencji działalności gospodarczej, którego brak we wniosku pierwszorazowym z dnia 28 października 2009 r. był przyczyną pozostawienia sprawy bez rozpatrzenia. Z treści wniosku wynika, iż główną działalność gospodarczą (firmę "matkę") wnioskodawca prowadzi na terenie podlegając ustawodawstwu tego państwa, gdzie zamieszkuje na stałe pod adresem: (...) Natomiast w Polsce prowadzi również działalność gospodarczą (firmę "siostrzaną").

W tym stanie faktycznym wnioskodawca powziął wątpliwość w zakresie podlegania ubezpieczeniom z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej na terytorium Polski. Zgodnie z zajętym przez przedsiębiorcę stanowiskiem w przedmiotowej sprawie, nie powinien on podlegać obowiązkowi ubezpieczeń z tytułu działalności gospodarczej prowadzonej w Polsce, gdyż z tytułu prowadzenia działalności na własny rachunek w Holandii, gdzie jednocześnie zamieszkuje, pod/ega już obowiązkowi ubezpieczeń.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy prawa, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Elblągu zważył, co następuje:

Stanowisko wyrażone przez Pana (...) we wniosku o wydanie pisemnej interpretacji w przedmiotowej sprawie uznać należy za prawidłowe.

Artykuł 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej stanowi, że przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie. Stosownie do ust. 5 cytowanego przepisu, w związku z art. 83 ust. 1 pkt 1 i 2 powołanej ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, udzielenie interpretacji dotyczącej zgłaszania do ubezpieczeń społecznych oraz ich przebiegu następuje w drodze decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

W myśl postanowień art. 14a ust. 2 rozporządzenia Rady (EWG) nr 1408/71 z dnia 14 czerwca 1971 r. dotyczącego stosowania systemów zabezpieczenia społecznego do pracowników najemnych, osób pracujących na własny rachunek oraz członków ich rodzin przemieszczających się we Wspólnocie osoba zwykle prowadząca działalność na własny rachunek na terytorium dwóch lub więcej Państw Członkowskich podlega ustawodawstwu Państwa Członkowskiego, na terytorium którego zamieszkuje, jeżeli wykonuje jakąkolwiek część swojej działalności na terytorium tego Państwa. Natomiast, jeżeli nie prowadzi działalności na terytorium Państwa Członkowskiego, które zamieszkuje, osoba ta podlega ustawodawstwu Państwa Członkowskiego, na którego terytorium prowadzi swoją główną działalność. Biorąc zatem pod uwagę fakt, iż wnioskodawca zamieszkuje w Holandii, gdzie jednocześnie prowadzi działalność na własny rachunek, podlega ustawodawstwu holenderskiemu, a tym samym w Polsce z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej nie podlega ubezpieczeniom społecznym.

Mając na uwadze powyższe orzeczono jak w sentencji.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę Pana (...) i stanu prawnego obowiązującego w dacie jego zaistnienia. Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 powołanej ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia. Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 10 ust. 5 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do Sądu Okręgowego Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Elblągu, ul. Pułaskiego 1. Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl