4934/2016 - Nowa podstawa programowa.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 2 sierpnia 2016 r. Ministerstwo Edukacji Narodowej 4934/2016 Nowa podstawa programowa.

Główną przyczyną projektowanych zmian struktury szkół, jak również planowanej zmiany podstawy programowej kształcenia ogólnego, jest diagnoza obecnego stanu liceów. Warto zauważyć, że 26 z 37 rektorów szkół wyższych wyraziło negatywną ocenę przygotowania absolwentów szkół ponadgimnazjalnych do podjęcia studiów, wskazując na zbyt krótki czas nauki w liceum ogólnokształcącym. Szkoła ponadgimnazjalna została właściwie skrócona do dwóch lat, zaś koncentracja godzin w przedmiotach rozszerzonych uniemożliwia ich normalną realizację. Po wprowadzeniu nowej podstawy programowej szkoły ponadgimnazjalne przestały kształcić na poziomie ogólnym. W praktyce liceum stało się niejako "kursem przygotowawczym" do egzaminu maturalnego.

Zgodnie z założeniami ustrój szkolny z obecnego systemu 6-letniej szkoły podstawowej, 3-letniego gimnazjum, 3-letniego liceum ogólnokształcącego, 4-letniego technikum i 3-letniej zasadniczej szkoły zawodowej ulegnie przekształceniu do systemu 8-letniej szkoły powszechnej, 4-letniego liceum ogólnokształcącego, 5-letniego technikum i dwustopniowej branżowej szkoły z 3-letnim pierwszym stopniem i 2-letnim drugim stopniem.

Zmiana podstawy programowej kształcenia ogólnego oraz ramowych planów nauczania w szkołach publicznych ma na celu przede wszystkim przywrócenie ogólnokształcącego charakteru liceum. W przypadku szkoły podstawowej, w IV klasie zostanie wprowadzona propedeutyka nauczania przedmiotowego, a od klasy V każdy przedmiot będzie prowadzony w formie odrębnych zajęć (zamiast obecnych bloków przedmiotowych: historia i społeczeństwo, przyroda).

Projekty rozporządzeń Ministra Edukacji Narodowej w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół oraz w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych, w którym określony zostanie proponowany wymiar godzin poszczególnych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, zostaną skierowane do uzgodnień i konsultacji publicznych jeszcze w tym roku. Każdy zainteresowany będzie mógł zgłosić uwagi i propozycje.

Odnośnie rozpoczynania nauki w klasie I szkoły podstawowej uprzejmie informuję, że zgodnie z art. 1 pkt 4 i 5 ustawy z dnia 29 grudnia 2015 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw, od 1 września 2016 r. obowiązkiem szkolnym będą objęte tylko dzieci siedmioletnie, a sześciolatki - jeśli taka będzie decyzja rodziców 1 .

Zatem, na wniosek rodziców naukę w szkole podstawowej może rozpocząć dziecko, które w danym roku kalendarzowym kończy 6 lat. Dyrektor szkoły podstawowej przyjmuje dziecko 6-letnie do I klasy, jeżeli dziecko korzystało z wychowania przedszkolnego w roku szkolnym poprzedzającym rok szkolny, w którym ma rozpocząć naukę w szkole podstawowej albo posiada opinię o możliwości rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej wydaną przez poradnie psychologiczno-pedagogiczną.

1

Ustawa z dnia 29 grudnia 2015 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw - Dz. U. z 2016 r. poz. 35.

Opublikowano: www.sejm.gov.pl