454000-RPA-910/IP-4/05/NZ - Zasady opodatkowania podatkiem akcyzowym oleju opałowego wykorzystywanego do celów grzewczych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 4 maja 2005 r. Urząd Celny w Wałbrzychu 454000-RPA-910/IP-4/05/NZ Zasady opodatkowania podatkiem akcyzowym oleju opałowego wykorzystywanego do celów grzewczych.

POSTANOWIENIE

Po rozpatrzeniu wniosku z dnia 14.03.2005r. (przekazanego zgodnie z właściwością miejscową przez Naczelnika Urzędu Celnego we Wrocławiu w dniu 25.03.2005r.), uzupełnionego pismem z dnia 13.04.2005r. (data wpływu 18.04.2005r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, złożonego przez Stronę Naczelnik Urzędu Celnego w Wałbrzychu, działając na podstawie art. 14 a, art. 14 b i art. 14 d ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. 137, poz. 926 z późn. zm.)

postanawia uznać przedstawione przez Stronę stanowisko za prawidłowe

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 14.03.2005r. Strona złożyła wniosek o udzielenie pisemnej informacji co do zakresu i zastosowania prawa podatkowego.

Podatnik przedstawił:

I. Wątpliwości w zakresie stosowania prawa podatkowego, które zdaniem Strony wymagają udzielenia interpretacji:

Czy zakupiony przez Stronę olej opałowy, wykorzystywany do ogrzewania autobusów, ma być obciążony podatkiem akcyzowym w wysokości przewidzianej dla produktów do celów opałowych?

Stan faktyczny:

Firma zamierza posiadane autobusy ogrzewać olejem opałowym. W tym celu planuje dokonać przeróbki tych pojazdów, polegającej na tym, iż urządzenia grzewcze zostaną odłączone od zbiorników paliwowych a następnie będą podłączone do osobnych, zlokalizowanych w innym miejscu zbiorników na olej opałowy. Olej opałowy będzie magazynowany w osobnym pomieszczeniu, o ograniczonej dostępności osób trzecich a jego wydawanie będzie odbywało się poprzez dystrybutor, przy pełnej ewidencji przychodów i rozchodów oleju.

II. Stanowisko Podatnika w przedmiotowej sprawie:

Zamierzone rozwiązanie techniczne całkowicie wykluczy możliwość wykorzystania oleju opałowego do celów innych niż opałowe. Użycie oleju opałowego w planowany przez Spółkę sposób będzie wystarczające do uznania, iż olej opałowy zostanie wykorzystany do celów grzewczych.

Stanowisko Naczelnika Urzędu Celnego w Wałbrzychu.

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego sprawy oraz obowiązującego w tym zakresie stanu prawnego, Naczelnik Urzędu Celnego w Wałbrzychu postanowił uznać przedstawione przez Stronę stanowisko za prawidłowe, co uzasadnia następująco:

Ustawa z dnia 23 stycznia 2004r. o podatku akcyzowym (Dz. U nr 29 poz. 257 z późn. zm.) reguluje opodatkowanie wyrobów podatkiem akcyzowym. Wyroby akcyzowe zostały wymienione w Wykazie wyrobów akcyzowych, stanowiącym załącznik nr 1 do ustawy. W poz.5 tego wykazu wymieniono produkty rafinacji ropy naftowej, do których zaliczane są także oleje opałowe.

Wydane na podstawie art. 65 ust. 2 ustawy o podatku akcyzowym, rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2004r. w sprawie obniżenia stawek podatku akcyzowego (Dz. U. nr 87 poz. 825 z późn. zm.) rozróżnia dla celów podatkowych następujące rodzaje olejów opałowych:

1. oleje opałowe, z których 50% lub więcej objętościowo destyluje przy 350°C,

2. oleje opałowe pozostałe.

W stosunku do olejów opałowych, z których 50% lub więcej objętościowo destyluje przy 350°C zostały ustanowione warunki obrotu polegające na:

obowiązku znakowania nieusuwalnym znacznikiem oraz barwienia na czerwono zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 29 marca 2004r. w sprawie znakowania i barwienia paliw silnikowych przeznaczonych na cele opałowe oraz olejów opałowych (Dz. U. nr 53, poz. 527),

obowiązku uzyskania przez sprzedawców od nabywców (osób prawnych, jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, jak też osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej) - oświadczenia o przeznaczeniu nabywanego oleju do celów grzewczych.

W stosunku do olejów opałowych pozostałych, obowiązków takich nie nałożono.

Opodatkowaniu akcyzą podlega m. in. czynność sprzedaży oleju opałowego. Podatnikiem podatku akcyzowego, w tym przypadku jest zatem sprzedawca tego wyrobu akcyzowego. Na nabywcy oleju opałowego, który następnie wykorzysta zakupiony olej opałowy zgodnie z przeznaczeniem, tj. do celów grzewczych - nie ciąży obowiązek podatkowy. Dotyczy to jednak sytuacji, w której od nabytego oleju opałowego została uprzednio zapłacona akcyza w należnej wysokości.

Zgodnie bowiem z zasadą jednokrotności opodatkowania podatkiem akcyzowym, wyrażoną w art. 4 ust. 5 ustawy o podatku akcyzowym, jeżeli w stosunku do wyrobu akcyzowego powstał obowiązek podatkowy w związku z wykonaniem jednej z czynności, o których mowa w ust. 1-3, to nie powstaje obowiązek podatkowy na podstawie innej czynności określonej w tych przepisach, jeżeli kwota akcyzy została uprzednio określona lub zadeklarowana w należnej wysokości.

Zatem jeżeli Strona zakupi olej opałowy, zgodnie z ustanowionymi przez przepisy prawa podatkowego - warunkami obrotu, a następnie będzie zużywała zakupiony olej do celów grzewczych, nie będzie na niej ciążył obowiązek w podatku akcyzowym.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego, przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie podjęcia niniejszego rozstrzygnięcia.

Interpretacja niniejsza zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej , nie jest wiążąca dla Podatnika, jest natomiast wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na postanowienie niniejsze stosownie do art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej - służy Stronie prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Celnej we Wrocławiu. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Celnego w Wałbrzychu, w dwóch egzemplarzach, w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia. Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego jego przedmiotem oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie. Do zażalenia należy dołączyć opłatę skarbową w kwocie 5 zł od zażalenia i 0,50 zł od każdego załącznika w znakach opłaty skarbowej.

Opublikowano: www.icwroclaw.pl