453000-AKC-055-2/05/ma - Opodatkowanie nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu osobowego, przez osobę fizyczną, przybywającą na terytorium kraju na pobyt stały lub powracającą z czasowego pobytu z terytorium państwa członkowskiego.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 16 lutego 2005 r. Urząd Celny w Zgorzelcu 453000-AKC-055-2/05/ma Opodatkowanie nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu osobowego, przez osobę fizyczną, przybywającą na terytorium kraju na pobyt stały lub powracającą z czasowego pobytu z terytorium państwa członkowskiego.

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i 4, ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) po zapoznaniu się z wnioskiem z dnia 30 grudnia 2004 r. o udzielenie informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego

postanawiam:

uznać, iż stanowisko wnioskodawcy dotyczące braku możliwości spełnienia warunku, o którym mowa w § 28 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 kwietnia 2004 r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego (Dz. U. z 2004 r. Nr 97, poz. 966, Nr 181, poz. 1875, Nr 248, poz. 2492 oraz z 2005 r. Nr 11, poz. 50), przez osobę fizyczną, przybywającą na terytorium kraju na pobyt stały lub powracającą z czasowego pobytu z terytorium Anglii i przywożącą z tego państwa członkowskiego samochód osobowy tam zarejestrowany jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Dnia 21 stycznia br. do Urzędu Celnego w Zgorzelcu wpłynęło podanie o udzielenie wiążącej interpretacji przepisów prawa podatkowego. Przedmiot wniosku dotyczył możliwości spełnienia przez osobę przybywającą na terytorium kraju lub powracającą z pobytu czasowego w Anglii warunku określonego w przepisie § 28 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 kwietnia 2004 r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego (Dz. U. z 2004 r. Nr 97, poz. 966, Nr 181, poz. 1875, Nr 248, poz. 2492 oraz z 2005 r. Nr 11, poz. 50).

Zdaniem wnoszącego podanie warunek, iż samochód osobowy powinien służyć do użytku osobistego tej osoby w miejscu poprzedniego jej pobytu w innym państwie członkowskim przez okres co najmniej 6 miesięcy przed zmianą miejsca pobytu jest niemożliwy do spełnienia przez osobę fizyczną przybywającą z terytorium Anglii. Wynika to z faktu, iż w tamtym kraju obowiązuje lewostronny ruch drogowy i wszystkie pojazdy dopuszczone do ruchu w tym państwie muszą odpowiadać wymogom technicznym umożliwiającym ich zarejestrowanie. Zatem osoba fizyczna, która czasowo przebywała w Anglii i posiadała w trakcie swojego pobytu w tym państwie członkowskim zarejestrowany na siebie samochód osobowy (odpowiadający tamtejszym wymaganiom technicznym), a następnie przywiozła go do kraju, nie może zarejestrować go w Polsce, bowiem nie spełnia on wymagań technicznych obowiązujących na terytorium kraju. Powyższe okoliczności w opinii wnioskodawcy powodują, iż osoba fizyczna, która przebywała w Anglii nie może skorzystać ze zwolnienia, o którym mowa w przepisie § 28 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego, a sam przepis ma charakter dyskryminujący.

Ponadto wnioskodawca zaznaczył, iż w poprzednich latach obywatele polscy przebywający w Anglii i powracający do kraju mogli kupić samochód w innym kraju w drodze powrotnej, co w efekcie stwarzało możliwość skorzystania ze zwolnienia.

Naczelnik Urzędu Celnego w Zgorzelcu w oparciu o obowiązujące przepisy prawa wyjaśnia:

Zgodnie z § 28 ust. 1 powołanego wyżej rozporządzenia, zwalnia się od akcyzy przywóz przez osobę fizyczną, przybywającą na terytorium kraju na pobyt stały lub powracającą z pobytu czasowego, samochodów osobowych z terytorium innego państwa członkowskiego, jeżeli łącznie są spełnione następujące warunki:

1. samochód osobowy jest przeznaczony do użytku osobistego osoby fizycznej;

2. samochód osobowy służył do użytku osobistego tej osoby w miejscu poprzedniego jej pobytu w innym państwie członkowskim przez okres co najmniej 6 miesięcy przed zmianą miejsca pobytu;

3. osoba fizyczna przedstawi właściwemu naczelnikowi urzędu celnego dowód potwierdzający spełnienie warunku, o którym mowa w pkt 2;

4. samochód osobowy nie zostanie sprzedany, wynajęty lub wypożyczony przez okres 12 miesięcy, licząc od dnia jego przywozu do Polski.

Z powyższych uregulowań nie wynika, by warunkiem dla skorzystania ze zwolnienia z podatku akcyzowego było spełnienie określonych wymagań technicznych, np. przystosowanie do prawostronnego ruchu drogowego.

Jeżeli zatem z przedstawionych przez stronę dokumentów wynika, że spełnione są warunki określone § 28 ust. 1 rozporządzenia w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego, to osobie fizycznej przysługuje zwolnienie bez względu na fakt, iż dany pojazd jest lub nie jest technicznie przystosowany do ruchu na terytorium kraju

Nadmieniam również, że przepis art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2004 r. nr 29, poz. 257 i Nr 68, poz. 623) stanowi, iż organami podatkowymi w zakresie akcyzy stosownie do ich właściwości są naczelnik urzędu celnego i dyrektor izby celnej, właściwi ze względu na miejsce wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu. Okoliczność ta wywiera ten skutek, że udzielając odpowiedzi organ podatkowy jest obowiązany ograniczyć się tylko i wyłącznie do materii należącej do jego rzeczowego zakresu działania, tj. regulacji prawnych dotyczących podatku akcyzowego. Jakiekolwiek informacje i wyjaśnienia wykraczające poza ten zakres będą wadliwe i naruszające właściwość tego organu.

Ponadto informuję, że udzielona w niniejszym postanowieniu interpretacja przepisów prawa podatkowego obowiązuje tylko w odniesieniu do obowiązujących regulacji prawnych. Jakakolwiek zmiana obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa wywołuje ten skutek, iż niniejsza interpretacja traci na aktualności.

Mając na uwadze powyższe okoliczności sprawy postanowiono jak w sentencji.

POUCZENIE

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Celnej we Wrocławiu za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Celnego w Zgorzelcu w terminie 7 dni do dnia jego otrzymania.

Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określić istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.

Do zażalenia należy dołączyć znaczki opłaty skarbowej w wysokości 5 zł i po 0,50 zł od każdego załącznika.

Wniesienie zażalenia nie wstrzymuje wykonania postanowienia, jednakże organ, który wydał postanowienie, może w uzasadnionych przypadkach - na wniosek strony – wstrzymać jego wykonanie.

Opublikowano: www.icwroclaw.pl