451000-RPA-9100-17/04 - Potwierdzenie administracyjnego dokumentu towarzyszącego.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 18 sierpnia 2004 r. Urząd Celny we Wrocławiu 451000-RPA-9100-17/04 Potwierdzenie administracyjnego dokumentu towarzyszącego.

Pytanie

1/ Czy odbiorca nie posiadający statusu składu podatkowego, ani zarejestrowanego handlowca, odbierający wyroby akcyzowe zharmonizowane (parafina) w procedurze zawieszenia poboru akcyzy jest upoważniony do potwierdzania dokumentu ADT; jakie są warunki dalszej odsprzedaży tych wyrobów?

2/ Czy w związku z nabywaniem i dalszą odsprzedażą olejów przemysłowych, od których akcyza została zapłacona, należy złożyć zgłoszenie rejestracyjne?

Zgodnie z art. 2 pkt.1 ustawy z dnia 23.01.2004r. o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29, poz. 257 ze zm.) wyroby akcyzowe zostały określone w zał. nr 1 do ustawy, i tak: w poz. 5 zał. nr 1 ujęte zostały produkty rafinacji ropy naftowej oznaczone kodem PKWiU 23.20, wśród których znajdują się oleje przemysłowe - CN 2710 oraz parafina - CN 2712.

Zgodnie z art. 2 pkt.2 w/w ustawy zał. nr 2 określa wykaz wyrobów akcyzowych zharmonizowanych, wśród których pod poz. 4 znajdują się w/w towary.

W rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 26 kwietnia 2004r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego (Dz. U. Nr 97, poz.966) § 13 ust. 1 pkt 1 stanowi, iż zwalnia się od akcyzy m.in. parafinę, a zwolnienie ma zastosowanie pod warunkami określonymi w ust. 2, tj. gdy:

1/ wyroby akcyzowe zostaną zużyte do innych celów niż napędowe lub opałowe lub do produkcji paliw silnikowych lub olejów opałowych;

2/ podmiot uprawniony do zwolnienia nabywający wyroby akcyzowe dołączy do zamówienia złożonego sprzedawcy oświadczenie stwierdzające, że zakupione wyroby zostaną zużyte do celów, o których mowa w pkt.1

3/ nabycie wyrobów akcyzowych nastąpi z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt. 3 ustawy.

Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 23.01.2004 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29, poz. 257 ze zm.) pobór akcyzy od wyrobów akcyzowych zharmonizowanych jest zawieszony, jeżeli wyroby są zwolnione od akcyzy ze względu na przeznaczenie lub dostarczane nabywcom upoważnionym do nabycia zwolnionego od akcyzy wyrobu.

Zgodnie z § 3 ust. 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23.04.2004r. w sprawie procedury zawieszenia poboru akcyzy i jej dokumentowania (Dz. U. Nr 89, poz. 849 ze zm.) przemieszczanie w procedurze zawieszenia poboru akcyzy wyrobów akcyzowych zharmonizowanych, zwolnionych od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, odbywa się na podstawie administracyjnego dokumentu towarzyszącego.

W myśl § 4 powołanego rozporządzenia w przypadku wyrobów akcyzowych zharmonizowanych, zwolnionych od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, procedura zawieszenia poboru akcyzy może być zastosowana jedynie po przedstawieniu prowadzącemu skład podatkowy zamówienia potwierdzonego przez właściwego naczelnika urzędu celnego lub oświadczenia o przeznaczeniu wyrobów, stwierdzającego cel zużycia wyrobów, o którym mowa w przepisach dotyczących zwolnień od akcyzy.

W rozporządzeniu z dnia 19.04.2004r. w sprawie dokumentacji związanej z przemieszczaniem wyrobów akcyzowych zharmonizowanych (Dz. U. Nr 81, poz. 744 ze zm.) Minister Finansów określił m.in. sposób obiegu dokumentacji kart ADT, sposób potwierdzania ich odbioru oraz sposób postępowania w przypadku braku zwrotu administracyjnego dokumentu towarzyszącego.

Zgodnie z definicją określoną w § 2 pkt 2b przywołanego rozporządzenia w przypadku obrotu na terytorium kraju wyrobami akcyzowymi zharmonizowanymi za odbiorcę uważa się skład podatkowy lub podmiot upoważniony do nabywania wyrobów akcyzowych zwolnionych od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, którzy odbierają wyroby akcyzowe zharmonizowane w procedurze zawieszenia poboru akcyzy.

W myśl § 4 ust. 5 w/w rozporządzenia, podmiotem uprawnionym do otrzymania i wypełnienia administracyjnego dokumentu towarzyszącego jest prowadzący skład podatkowy. Zgodnie z § 9 ust. 4 rozporządzenia w przypadku gdy odbiorcą jest podmiot upoważniony do nabywania wyrobów akcyzowych zharmonizowanych zwolnionych od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, potwierdzenie odbioru wyrobów dokonywane jest bezpośrednio przez ten podmiot na kartach 2, 3 i 4 administracyjnego dokumentu towarzyszącego. Karta 2 ADT powinna być przechowywana przez odbiorcę przez okres 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym wyroby akcyzowe zharmonizowane zostały odebrane (§ 9 ust. 5).

Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, iż:

Nabycie parafin ze składu podatkowego, zwolnionych od akcyzy ze względu na przeznaczenie powinno odbywać się zgodnie z warunkami określonymi w przytoczonym powyżej § 13 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 kwietnia 2004r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego.

Odbiór wyrobu powinien zostać potwierdzony na kartach 2, 3, i 4 dokumentu ADT bezpośrednio przez upoważniony podmiot (odbiorcę).

Dalsza odsprzedaż parafiny przez spółkę w trybie zawieszonej akcyzy nie jest możliwa, gdyż procedura zawieszenia może być zastosowana tylko w przypadku zakupu wyrobów od składu podatkowego.

Sprzedaż parafiny przez spółkę kolejnym podmiotom krajowym podlega opodatkowaniu podatkiem akcyzowym. Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku akcyzowym opodatkowaniu akcyzą podlega sprzedaż wyrobów akcyzowych na terytorium kraju; art. 6 ust. 1 ustawy stanowi natomiast, iż obowiązek podatkowy powstaje z dniem wykonania czynności podlegających opodatkowaniu, chyba, że ustawa stanowi inaczej. Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy podatnicy prowadzący działalność gospodarczą w zakresie wyrobów akcyzowych są obowiązani przed dniem wykonania pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu złożyć zgłoszenie rejestracyjne właściwemu naczelnikowi urzędu celnego.

Odnośnie nabywania oraz dalszej odsprzedaży olejów przemysłowych, zakupionych z zapłaconą akcyzą należy wskazać, iż z tego tytułu nie ma obowiązku złożenia zgłoszenia rejestracyjnego ani rozliczenia podatku.

Opublikowano: www.icwroclaw.pl