4482/2016 - Zmiany w systemie edukacji.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 27 lipca 2016 r. Ministerstwo Edukacji Narodowej 4482/2016 Zmiany w systemie edukacji.

Celem planowanej reformy, w obliczu katastrofalnego niżu demograficznego, jest m.in. uratowanie potencjału polskiej edukacji, ponowne wprowadzenie cykliczności etapów szkolnych, dokonanie zmian programowych, tak, aby stworzyć system oświatowy na miarę XXI wieku.

Ustrój szkolny z obecnego systemu 6-letniej szkoły podstawowej, 3-letniego gimnazjum, 3-letniego liceum ogólnokształcącego, 4-letniego technikum i 3-letniej zasadniczej szkoły zawodowej ulegnie przekształceniu do systemu 8-letniej szkoły powszechnej, 4-letniego liceum ogólnokształcącego, 5-letniego technikum i dwustopniowej branżowej szkoły z 3-letnim pierwszym stopniem i 2-letnim drugim stopniem.

Według założeń, 8-letnia szkoła powszechna będzie obejmowała dwa poziomy, każdy po 4 lata. Pierwszy poziom - podstawowy (klasy I-IV) i drugi poziom - gimnazjalny (klasy V-VIII).

Zmiany te będą miały charakter ewolucyjny i rozpoczną się począwszy od roku szkolnego 2017/2018.

Z punktu widzenia zadań gminnych zmiany rozpoczną się od roku szkolnego 2017/2018. Wówczas uczniowie kończący klasę VI szkoły podstawowej staną się uczniami VII klasy szkoły powszechnej. Rozpocznie się tym samym wygaszanie gimnazjów - nie będzie prowadzona rekrutacja do gimnazjum. W roku szkolnym 2018/2019 ostatni rocznik dzieci klas III ukończy gimnazjum. Z dniem 1 września 2019 r. w ustroju szkolnym nie będą funkcjonować gimnazja.

Z punktu widzenia zadań powiatowych, zmiany również rozpoczną się w roku szkolnym 2017/2018 poprzez powstanie branżowych szkół w miejsce zasadniczych szkół zawodowych. Zmiany te zakończą się w roku szkolnym 2024/2025. Zmiany w liceach ogólnokształcących i technikach rozpoczną się od roku szkolnego 2019/2020, a zakończą w roku szkolnym 2023/2024.

Poniżej tabela przedstawiająca liczbę gimnazjów ogólnodostępnych dla dzieci i młodzieży wg publiczności w zespołach szkół.

Należy zauważyć, że gimnazja będące w zespołach ze szkołami podstawowymi będą mogły zostać przekształcone w szkoły powszechne (klasy I-VIII), z etapem gimnazjalnym (klasy V - VIII), co będzie oznaczało, że nie zostaną zlikwidowane.

Planowane zmiany nie spowodują zmniejszenia liczby uczniów, a wyłącznie zmianie ulegnie miejsce kontynuacji nauki, w związku z czym nauczyciele obecnie zatrudnieni w gimnazjach będą niezbędni do prowadzenia zajęć w szkołach nowego systemu. W Ministerstwie Edukacji Narodowej opracowane zostaną przepisy, które będą chroniły miejsca pracy nauczycieli.

W najbliższym czasie przygotowane będą projekty zmian w ustawie o systemie oświaty i zmian podstawy programowej kształcenia ogólnego, a tym samym aktów wykonawczych do ustaw - w tym dotyczące m.in. ustroju szkolnego, etapów wprowadzania zmian, ramowych planów nauczania, programów nauczania.

Proponowane szczegółowe zmiany będą następnie poddane dalszym konsultacjom społecznym i uzgodnieniom.

Jeżeli chodzi o zmiany w edukacji historycznej uprzejmie informuję, że zwiększenie liczby godzin historii będzie integralną częścią planowanych zmian w organizacji nauczania w szkołach, a rozwiązania dotyczące liczby godzin przeznaczonych na poszczególne zajęcia edukacyjne będą uwzględniać potrzebę harmonijnego kształcenia uczniów w zakresie przedmiotów humanistycznych i przedmiotów ścisłych.

Opublikowano: www.sejm.gov.pl