446000-AP-0503-14/05/AP - Obowiązek znakowania znakami akcyzy wyrobów alkoholowych sprzedawanych poza procedurą zawieszenia akcyzy w ramach dostawy wewnątrzwspólnotowej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 10 listopada 2005 r. Urząd Celny w Siedlcach 446000-AP-0503-14/05/AP Obowiązek znakowania znakami akcyzy wyrobów alkoholowych sprzedawanych poza procedurą zawieszenia akcyzy w ramach dostawy wewnątrzwspólnotowej.

Postanowienie

Na podstawie art. 14a § 1, § 3 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zmianami) po rozpatrzeniu wniosku nr 3334/05 z dnia 21.10.2005 r. złożonego przez XXX w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, uzupełnionego pismem nr 3471/05 z dnia 07.11.2005 r. Naczelnik Urzędu Celnego w Siedlcach uznaje, że stanowisko w indywidualnej sprawie podatnika przedstawione we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 21.10.2005 r. do Naczelnika Urzędu Celnego w Siedlcach wpłynął wniosek podatnika nr 3334/05 w sprawie udzielenia w trybie art. 14a ustawy Ordynacja podatkowa pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego. Stosownie do art. 169 § 1 w związku z art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej, w dniu 27.10.2005 r. Naczelnik Urzędu Celnego w Siedlcach wystosował do podatnika wezwanie o uzupełnienie wniosku w terminie 7 dni od otrzymania wezwania. Wnioskujący otrzymał wezwanie w dniu 31.10.2005 r. (zwrotne potwierdzenie odbioru w aktach sprawy). Podatnik uzupełnił wniosek pismem nr 3471/05 z dnia 07.11.2005 r. We wniosku podatnik przedstawił następujący stan faktyczny: Spółka zamierza dokonać dostawy wewnątrzwspólnotowej wyrobów akcyzowych zharmonizowanych (napoje alkoholowe) do podmiotu nieposiadającego statusu składu podatkowego ani zarejestrowanego handlowca, mającego siedzibę w Wielkiej Brytanii. Dostawa odbywałaby się w ramach procedury z zapłaconą akcyzą (poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy) z zastosowaniem uproszczonego dokumentu towarzyszącego (UDT). Podatnik przedstawia następujące stanowisko w sprawie: Zdaniem podatnika, w związku z opisanym wyżej stanem faktycznym, w świetle przepisów art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku akcyzowym, z obowiązku oznaczania znakami akcyzy zwalnia się wyroby akcyzowe wytwarzane na terytorium kraju i przeznaczone przez producenta do dokonania dostawy wewnątrzwspólnotowej, z zachowaniem warunków wysyłania wyrobów bez banderol, o których mowa w ust. 5 przywołanego art. 88. Pytanie podatnika przedstawione we wniosku brzmi: Czy istnieje obowiązek oznaczania znakami skarbowymi akcyzy wyrobów alkoholowych, sprzedawanych poza procedurą zawieszenia akcyzy (z zapłaconym podatkiem akcyzowym) w ramach dostawy wewnątrzwspólnotowej.

Stanowisko Naczelnika Urzędu Celnego.

Naczelnik Urzędu Celnego w Siedlcach, dokonując oceny prawnej stanowiska podatnika wraz z przytoczeniem przepisów prawa, stosownie do art. 14a § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, przedstawia co następuje: Na podstawie art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29, poz. 257 ze zmianami) z obowiązku oznaczania znakami akcyzy zwalnia się wyroby akcyzowe, które są wytworzone na terytorium kraju i przeznaczone przez producenta do dokonania dostawy wewnątrzwspólnotowej lub na eksport. W ust. 5 tegoż art. ustawodawca określił warunki, zgodnie z którymi wyroby akcyzowe określone m.in. w ust. 2 mogą być wydane bez znaków akcyzy, pod warunkiem pisemnego powiadomienia właściwego naczelnika urzędu celnego wykonującego zadania w zakresie akcyzy na terytorium kraju, w terminie co najmniej 7 dni przed planowanym dniem wydania wyrobów akcyzowych. Właściwy naczelnik urzędu celnego wykonujący zadania w zakresie akcyzy na terytorium kraju może zarządzić konwojowanie wyrobów akcyzowych do granicy terytorium kraju w przypadku ich wywozu. Konwojowanie odbywa się na koszt producenta lub odbiorcy tych wyrobów. W myśl art. 54 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym dostawa wewnątrzwspólnotowa wyrobów akcyzowych zharmonizowanych, od których została zapłacona akcyza jest dokonywana na podstawie uproszczonego dokumentu towarzyszącego, który może być zastąpiony przez dokument handlowy, w przypadku gdy dokument ten zawiera takie same dane, jakie są wymagane dla uproszczonego dokumentu towarzyszącego. Na podstawie delegacji ustawowej zawartej w art. 54 ust. 2 ustawy o podatku akcyzowym Minister Finansów wydał rozporządzenie z dnia 19 kwietnia 2004 r. w sprawie dokumentacji związanej z przemieszczaniem wyrobów akcyzowych zharmonizowanych (Dz. U. Nr 81, poz. 744 ze zmianami). Załącznik nr 2 do rozporządzenia określa wzór formularza uproszczonego dokumentu towarzyszącego stosowanego przy wewnątrzwspólnotowym przemieszczaniu wyrobów akcyzowych zharmonizowanych z zapłaconą akcyzą wraz z notami wyjaśniającymi sposób jego wypełniania.

Na podstawie § 15 przedmiotowego rozporządzenia dokument UDT może zostać zastąpiony przez dokumenty handlowe, pod warunkiem że zawierają one takie same dane jak wzór dokumentu UDT. W przypadku gdy dokumenty handlowe stosowane są jako dokumenty UDT, powinny zawierać w dobrze widocznym miejscu napis: "Uproszczony dokument towarzyszący (wyroby akcyzowe) dla celów kontroli". Reasumując należy stwierdzić, że jeżeli procedura zawieszenia poboru akcyzy w przypadku dostawy wewnątrzwspólnotowej nie mogłaby mieć zastosowania ze względu na fakt, iż nabywca nie będzie uprawniony do stosowania tej procedury, przepis art. 88 ustawy o podatku akcyzowym umożliwia dokonanie dostawy wewnątrzwspólnotowej "wyrobów alkoholowych", od których akcyza została zapłacona, bez obowiązku nakładania znaków akcyzy. Biorąc powyższe pod uwagę Naczelnik Urzędu Celnego w Siedlcach postanawia orzec jak w sentencji. Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz stanu prawnego wynikającego z przepisów podatkowych obowiązujących w dniu datowania postanowienia. Interpretacja udzielona w oparciu o przepisy art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona lub uchylona wyłącznie w drodze decyzji wydanej przez organ odwoławczy.

Pouczenie

Stosownie do art. 236 § 1 i § 2 pkt 1 w związku z art. 14a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa, na postanowienie w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika przysługuje zażalenie do Dyrektora Izby Celnej w Warszawie, które należy wnieść za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Celnego w Siedlcach w terminie 7 dni od daty doręczenia tego postanowienia. Zażalenie na postanowienie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie stosownie do art. 222 w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej. Składając zażalenie, należy dołączyć znaki opłaty skarbowej w wysokości 5,00 zł od zażalenia i po 0,50 zł od każdego załącznika.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl