445000-PA-9104-83/04/KGL - Procedura zawieszenia poboru akcyzy w przypadku eksportu napojów alkoholowych ze składu podatkowego producenta do składu celnego przewoźnika z zastosowaniem procedury tranzytu. Zwolnienie z oznaczania znakami akcyzy.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 28 lutego 2005 r. Urząd Celny w Pruszkowie 445000-PA-9104-83/04/KGL Procedura zawieszenia poboru akcyzy w przypadku eksportu napojów alkoholowych ze składu podatkowego producenta do składu celnego przewoźnika z zastosowaniem procedury tranzytu. Zwolnienie z oznaczania znakami akcyzy.

Stan faktyczny:

Spółka jest producentem i dystrybutorem napojów alkoholowych. Większość wyrobów objętych jest eksportem lub dostawą wewnątrzwspólnotową. Spółka prowadzi skład podatkowy i jest uprawniona do stosowania procedury zawieszenia poboru akcyzy w rozumieniu ustawy z dnia 23 stycznia 2004r. o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29, poz. 257 z późn. zm.). Spółka dostarcza m.in. własne wyroby dla polskich przewoźników powietrznych w celu ich sprzedaży na pokładach samolotów. Dostarczane na rzecz przewoźnika towary nabywane mogą być przez pasażerów udających się do państw trzecich w celu wyniesienia ich poza pokład samolotu (nie jest to konsumpcja na pokładzie). Wywóz towarów poza Wspólnotę Europejską przez przewoźnika udokumentowany zgłoszeniem celnym dokonanym na dokumencie SAD, spełniać będzie warunki by uznać, iż dokonuje on eksportu tych towarów.

Pytania podatnika są następujące:

Czy w przypadku dokonania dostaw wyrobów przeznaczonych na eksport (zgodnie z opisanym stanem faktycznym) ze składu podatkowego Spółki do składu celnego przewoźnika z zastosowaniem wobec wysłanych towarów procedury tranzytu, Spółka będzie uprawniona do zastosowania procedury zawieszenia poboru akcyzy, a jednocześnie wysyłane w procedurze zawieszenia poboru akcyzy towary, przeznaczone na eksport, będą zwolnione z obowiązku oznaczenia ich znakami akcyzy?

Czy Spółka jest uprawniona do zastosowania procedury zawieszenia poboru akcyzy również w przypadku dokonywania dostaw wyrobów przeznaczonych na eksport (zgodnie z opisanym stanem faktycznym) ze składu podatkowego Spółki do składu celnego przewoźnika bez konieczności stosowania procedury tranzytu. Czy również w tym przypadku wysyłane w procedurze zawieszenia poboru akcyzy towary, przeznaczone na eksport, będą zwolnione z obowiązku oznaczenia ich znakami akcyzy?

Odpowiedź :

Zgodnie z § 22c ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 kwietnia 2004r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego (Dz. U. Nr 97, poz. 966 z późn. zm.) zwalnia się od akcyzy napoje alkoholowe - alkohol etylowy i produkty pośrednie w opakowaniach o pojemności nie większej niż 50 ml, wina i napoje fermentowane w opakowaniach nie większych niż 1 1, piwo w opakowaniach nie większych niż 0,5 1 i wyroby tytoniowe - papierosy w opakowaniach zawierających nie więcej niż 30 sztuk, tytoń do palenia w opakowaniach nie większych niż 40 g, dostarczane ze składu podatkowego na terytorium kraju lub, w przypadku importowanych wyrobów, dostarczane z wolnego obszaru celnego i składu wolnocłowego na pokłady samolotów, statków oraz promów morskich pod warunkiem, że są rozdawane lub sprzedawane do bezpośredniej konsumpcji przez podróżnych lub załogę podczas trwania podróży w rejsach międzynarodowych.

Stosownie do ust. 2 tego paragrafu zwolnienie, o którym mowa wyżej, ma zastosowanie pod warunkiem, że:

1) nabywca złoży sprzedawcy oświadczenie, że nabywane wyroby akcyzowe będą przeznaczone wyłącznie do bezpośredniej konsumpcji przez podróżnych lub załogę podczas trwania podróży;

2) sprzedaż lub rozdanie wyrobów akcyzowych podróżnym lub załodze nastąpi podczas trwania podróży, a opakowania jednostkowe wyrobów akcyzowych sprzedawanych lub rozdawanych podróżnym lub załodze zostaną otwarte podczas rozdawania lub sprzedaży.

Zgodnie z § 24j rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 kwietnia 2004r. w sprawie procedury zawieszenia poboru akcyzy i jej dokumentowania (Dz.U. Nr 89, poz. 849 z późn. zm.) w przypadku wyrobów, o których mowa w § 22c ust. 1 rozporządzenia w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego, zakończenie procedury zawieszenia poboru akcyzy następuje w przypadku wyprowadzenia tych wyrobów ze składu podatkowego do nabywcy, o którym mowa w § 22c ust. 2 pkt 1 rozporządzenia w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego.

Biorąc pod uwagę powyższe należy uznać, iż przepisy ustawy o podatku akcyzowym nie przewidują w wyżej opisanym stanie faktycznym zwolnienia od podatku akcyzowego wyrobów przeznaczonych do sprzedaży na pokładzie samolotu zarówno do bezpośredniej konsumpcji jak i do wyniesienia poza pokład samolotu.

Zwolnienie takie mogą uzyskać tylko wyroby określone w § 22c ust. 1 rozporządzenia w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego, m.in.: pod warunkiem otwarcia tych wyrobów, podczas rozdawania lub sprzedaży, w czasie trwania podróży w rejsach międzynarodowych.

Natomiast na podstawie art. 91 ust. 1 lit. b) Rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 z dnia 12 października 1992r. ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny (Dz.Urz. WE nr L 253 z 11.10.1993r. z późn. zm.) procedura tranzytu zewnętrznego pozwala na przemieszczanie z jednego do drugiego miejsca znajdującego się na obszarze celnym Wspólnoty towarów wspólnotowych, w przypadkach i na warunkach określonych zgodnie z procedurą Komitetu, w celu uniknięcia sytuacji, w których produkty objęte środkami lub korzystające ze środków w wywozie mogłyby unikać tych środków lub korzystać z nich bez uzasadnienia.

Procedura składu celnego, stosownie do art. 98 ust. 1 lit. b) ww. Rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92, pozwala na składowanie w składzie celnym towarów wspólnotowych, którym odrębne przepisy wspólnotowe dają możliwość korzystania, w związku z ich umieszczeniem w składzie celnym, ze środków zwykle stosowanych przy wywozie tego rodzaju towarów.

Dotyczy to wyrobów (zarówno dla procedury tranzytu zewnętrznego oraz dla procedury składu celnego) wymienionych w załączniku I do Traktatu Wspólnotowego m.in.: wyroby o kodzie ex 22.08ex 22.09alkohol etylowy, denaturowany lub nie, o jakiejkolwiek mocy, otrzymywany z produktów rolnych, o których mowa w załączniku I do Traktatu, z wyłączeniem wódek, likierów i innych napojów spirytusowych, złożone preparaty alkoholowe (znane jako "skoncentrowane ekstrakty") do wyrobu napojów.

Stosownie do art. 106 ust. 1 lit. a) ww. rozporządzenia w razie zaistnienia potrzeby gospodarczej i o ile nie ogranicza to dozoru celnego, organy celne mogą dopuścić aby towary wspólnotowe, inne niż wymienione w art. 98 ust. 1 lit. b), były składowane w pomieszczeniach składu celnego, w tym przypadku zgodnie z ust. 2 tego artykułu towary nie są objęte procedurą składu celnego.

Natomiast stosownie do art. 113 Rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 towary wspólnotowe określone w art. 98 ust. 1 lit. b), podlegają wspólnej polityce rolnej i objęte procedurą składu celnego muszą zostać wywiezione lub otrzymać jedno z innych przeznaczeń celnych przewidzianych odrębnymi przepisami określonymi w wymienionym artykule.

W opisanym powyżej stanie prawnym Spółka nie może skorzystać z procedury składu celnego tj. dokonywania dostaw wyrobów przeznaczonych na eksport (zgodnie z opisanym stanem faktycznym) ze składu podatkowego Spółki do składu celnego przewoźnika, ani też nie może zastosować procedury tranzytu wobec wysłanych towarów w przypadku wysłania ze składu podatkowego Spółki do składu celnego przewoźnika. Z uwagi na to, iż wódka, likiery i inne napoje spirytusowe nie zaliczają się do towarów określonych w art. 98 ust. 1 lit. b) Rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 pomimo, iż są towarami wspólnotowymi nie mogą korzystać z ww. procedur.

Odpowiedzi powyższej udzielono na podstawie stanu faktycznego przedstawionego w zapytaniu oraz stanu prawnego wynikającego z przepisów podatkowych obowiązujących w dniu jej datowania. Odpowiedź jest zgodna z obowiązującym stanem prawnym tylko w przypadku przedstawienia przez podatnika rzeczywistego stanu faktycznego sprawy.

Powyższa "informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika" nie jest "interpretacją co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika", o której mowa w art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60) w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2005r.

Opublikowano: www.bip.warszawa.ic.gov.pl